ИҲТ аъзо-давлатлари иштирокидаги 5-бизнес форум 2023-йил 8-ноябр куни Тошкент шаҳрида ўтказилди. Тадбир халқаро иқтисодий шерикликни мустаҳкамлашда навбатдаги муҳим қадамлардан ҳисобланади.
Маълумот учун: Озарбайжон, Aфғонистон, Ерон, Қозоғистон, Қирғизистон, Покистон, Тожикистон, Туркманистон, Туркия ва Ўзбекистон ИҲТ аъзолари ҳисобланади. Ўзбекистон мазкур ташкилотга 1992-йилда аъзо бўлган.
Статистика Aгентлигининг маълумотига кўра, жорий йилнинг январ-сентабр ойларида Ўзбекистон 193 та давлат билан савдо фаолиятини амалга оширган бўлса, мамлакат ташқи савдосида ИҲТ мамлакатлари улуши 20,5 фоизни ёки 9,2 млрд долларни ташкил етган.
Тадбирда Озарбайжон, Ерон, Қозоғистон, Қирғизистон, Покистон, Тожикистон, Туркманистон, Туркия давлатларидан 300 дан зиёд делегат ва Ўзбекистондан 500 дан ортиқ вакиллар, шу жумладан савдо-саноат палаталари, вазирликлар, соҳа муассасалари, банклар ва хусусий компаниялар раҳбарлари ҳамда вакиллари иштирок етиб, ИҲТ доирасида савдо-иқтисодий ҳамкорлик ҳолати, шунингдек, уни кенгайтириш истиқболлари ва фаоллаштириш масалаларини муҳокама етишди.
Бизнес форум давомида ёқилғи-енергетика, кимё, озиқ-овқат, тўқимачилик ва бошқа соҳалар вакиллари ўртасида икки томонлама учрашувлар ташкил етилиб, улар давомида мазкур соҳалардаги бизнес ҳамкорликни кенгайтириш мақсадида истиқболдаги режалар белгилаб олинди.

Бизнес-форум с участием стран Организации экономического сотрудничества (ОЭС)
В городе Ташкент 8 ноября 2023 года был проведен 5-й бизнес-форум с участием государств-членов ОЭС. Мероприятие является очередным важным шагом в укреплении международного экономического партнёрства.
Для справки: Членами ОЭС являются Азербайджан, Афганистан, Иран, Казахстан, Кыргызстан, Пакистан, Таджикистан, Туркменистан, Турция и Узбекистан. Узбекистан стал членом данной организации в 1992 году.
По данным Агентства статистики, в январе-сентябре текущего года Узбекистан осуществлял торговую деятельность со 193 странами, при этом доля стран ОИК во внешней торговле страны составила 20,5 процента или 9,2 миллиарда долларов.
В мероприятии приняли участие более 300 делегатов из Азербайджана, Ирана, Казахстана, Кыргызстана, Пакистана, Таджикистана, Туркменистана, Турции и более 500 представителей из Узбекистана, в том числе лидеры и представители торговых палат, министерств, отраслевых организаций, банков и частных компаний, которые обсудили состояние торгово-экономического сотрудничества, а также перспективы его расширения и активизации.
В ходе бизнес-форума были организованы двусторонние встречи представителей топливно-энергетической, химической, пищевой, текстильной и других отраслей промышленности, в ходе которых были определены дальнейшие планы по расширению делового сотрудничества в этих отраслях.