Иккинчи Тошкент халқаро инвестиция форуми 2023 якунлари
27-28 апрел кунлари пойтахтимиздаги Тошкент шаҳридаги Конгресс залида АҚШ, Европа Иттифоқи, буюк Британия, МДҲ, Туркия, Хитой, Жанубий-Шарқий Осиё, Ҳиндистон, Миср, яқин Шарқ мамлакатларидан 2,5 мингдан ортиқ иштирокчи иштирок етган иккинчи Тошкент халқаро сармоявий форуми бўлиб ўтди ва унда 30 дан ортиқ муҳокамалар бўлиб ўтди експертларнинг учрашувлари, шу жумладан панел сессиялари, давра суҳбатлари ва Б2Б музокаралари режалаштирилган.
Иккинчи Тошкент халқаро инвестиция форумини ўтказиш жараёнида 164 та инвестиция битими ва шартномалари имзоланди. Шартномаларнинг умумий миқдори 11 миллиард долларни ташкил етди. Таққослаш учун, 105 йилда инвестиция форумида 7,8 миллиард долларлик 2022 та ҳужжат имзоланган.
ТХИФ-2023 доирасида «Замонавий қурилиш ва қурилиш материаллари саноати» панел сессияси бўлиб ўтди, унда мутахассислар соҳани ривожлантириш истиқболларини муҳокама қилдилар.
Мажлисни Ўзбекистон Республикаси инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ҳузуридаги Хорижий инвестицияларни жалб этиш агентлиги директори Мурат Мирзаев очиб берди. Янги «яшил» технологиялар ёрдамида ишлаб чиқарилган материаллардан фойдаланган ҳолда мамлакатимизда қурилишни бошлаш учун Ўзбекистонда қандай қадамлар қўйилгани ҳақида гапирди. Спикернинг сўзларига кўра, қурилишда яшил технологиялардан фойдаланишни ҳисобга олган ҳолда, соҳага кўпроқ хусусий уй хўжаликларини жалб қилиш керак.
Експертларнинг таъкидлашича, сўнгги йилларда Ўзбекистонда ушбу соҳада муҳим ислоҳотлар амалга оширилди, жумладан, валюта бозорини либераллаштириш, давлат банкларини хусусийлаштириш бўйича тизимли ишлар давом етмоқда, рақамли платформаларни ривожлантириш учун шароитлар яратилмоқда, мижозларга хизмат кўрсатиш сифати сезиларли даражада ошди.

Итоги второго Ташкентского международного инвестиционного форума 2023
27-28 апреля в столице в Congress Hall Tashkent City прошёл второй Ташкентский международный инвестиционный форум, объединивший более 2,5 тысяч участников из США, ЕС, Великобритания, СНГ, Турции, Китая, Юго-Восточной Азии, Индия, Египта, стран Ближнего Востока, в рамках которого запланированы свыше 30 дискуссионных встреч экспертов, включая панельные сессии, круглые столы и B2B-переговоры.
В процессе поведения второго Ташкентского международного инвестиционного форума было подписано 164 инвестиционных соглашений и контрактов. Общая сумма договорённостей составила $11 млрд. Для сравнения, на инвестфоруме в 2022 году было заключено 105 документов на $7,8 млрд.
На полях ТМИФ-2023 прошла панельная сессия «Современная индустрия строительства и стройматериалов», на которой специалисты обсудили перспективы развития отрасли.
Открывая сессию, директор Агентства по привлечению иностранных инвестиций при МИПТ Мурат Мирзаев рассказал о том, какие шаги в Узбекистане проделаны для того, чтобы в стране началось строительство с применением материалов, произведенных по новым «зеленым» технологиям. По мнению спикера, с учетом использования зеленых технологий в строительстве, в сферу необходимо привлекать больше частных домохозяйств.
Эксперты отметили, что в последние годы в Узбекистане проведены значительные реформы в этой сфере, в том числе либерализация валютного рынка, продолжается планомерная работа по приватизации государственных банков, создаются условия для развития цифровых платформ, качество обслуживание клиентов значительно увеличилось.