2020 йил биринчи ярим йили якунига кўра, ЯИМ ҳажми 255,3 трлн. сўмни ташкил этди
Олий Мажлис Сенатининг еттинчи ялпи мажлисида Молия вазирининг Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг 2020 йил биринчи ярим йилликдаги ижроси тўғрисида ахбороти эшитилди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг 2020 йил биринчи ярим йиллик ижроси “2020 йил учун Ўзбекистон Республикасининг Давлат бюджети тўғрисида”ги Қонунда белгиланган бюджет параметрлари доирасида ҳамда Президентимизнинг короновирус инфекциясига қарши курашиш, глобал инқироз оқибатларини бартараф этиш юзасидан қабул қилинган фармон ва қарорлари, қолаверса, Ҳукумат ва Инқирозга қарши курашиш комиссиясининг қарорлари ижросини таъминлашга қаратилган.
Дунё миқиёсида кечаётган глобал ўсиш суръатлари пасайиши жараёнининг мамлакат иқтисодиётга ҳам таъсир этиши натижасида 2020 йил биринчи ярим йили якунига кўра, ялпи ички маҳсулот ҳажми жорий нархларда 255,3 трлн. сўмни, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 0,2 % ни ташкил этган.
Ўзбекистон Республикасининг консолидациялашган бюджет 2020 йил биринчи ярим йили даромадлари 71,6 трлн. сўм ёки ялпи ички маҳсулотга нисбатан 28,8 фоиз, харажатлари эса 80,5 трлн. сўм ёки ялпи ички маҳсулотга нисбатан 32,4 фоизни ташкил этган.
Мамлакатда коронавирус инфекцияси тарқалишининг олдини олиш бўйича кўрилган чора-тадбирлар натижасида Давлат бюджетининг 2020 йил 6 ойлик даромадлари 58,2 трлн. сўмга ёки тасдиқланган йиллик параметрларга нисбатан 45,3 фоизга ижро этилган. Ҳисобот даврида ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 15 фоизга кўп маблағ туширилишига эришилган.
Давлат бюджетининг 2020 йил биринчи ярим йиллиги харажатлари 64,9 трлн. сўмни ташкил этиб, ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 1,2 баробарга ошган. Натижада 23,1 трлн. сўм миқдоридаги иш ҳақи ва унга тенглаштирилган тўловлар ҳамда 5,0 трлн, сўм миқдоридаги иш ҳақига нисбатан ажратмалар тўлиқ ва муддатида молиялаштирилган.
Қолаверса, ўтган 6 ой давомида иқтисодиёт харажатларига Давлат бюджетидан 9,0 трлн. сўм ёки жами харажатларнинг 13,9 фоизи, инвестиция харажатларига эса 6,0 трлн, сўм ёки жами харажатларнинг 9,2 фоизи сарфланган.
Ҳисобот даврида соғлиқни сақлаш, нафақа ва моддий ёрдам тўловлари, иқтисодиёт ва инвестиция харажатларининг ўсиши юқори бўлишига мамлакатда аҳолининг санитария-эпидемиологик осойишталиги ва хавфсизлигини таъминлаш, коронавирус инфекцияси тарқалишининг олдини олиш ва пандемия шароитида аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш тадбирлари бўйича амалга оширилган харажатлар асосий омил бўлган.
Хусусан, 2020 йилнинг 1 июль ҳолатига Инқирозга қарши курашиш жамғармаси маблағлари ҳисобидан 5,6 трлн. сўмлик коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш, тадбиркорликни ва аҳоли бандлигини кўллаб-қувватлаш, аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлашни кенгайтириш, иқтисодиёт тармоқларининг барқарор фаолият юритишини таъминлаш бўйича тадбирлар молиялаштирилган.
Бундан ташқари, ҳисобот даврида маҳаллий бюджет маблағларини мустақил бошқаришни мустаҳкамлаш, ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш дастурларини кафолатланган молиялаштириш манбалари билан таъминлаш, маҳаллий ҳокимликларни маҳаллий бюджетларни шакллантиришда ва маблағлардан самарали фойдаланишда масъулияти ва жавобгарлигини ошириш бўйича муайян ишлар амалга оширилгани қайд этилди.
Хусусан, жорий йилнинг биринчи ярим йилида маҳаллий бюджетларнинг даромадлар прогнози жами 10,2 трлн. сўм этиб белгиланган ва режа амалда 12,9 трлн. сўмга ижро этилган. Бунда асосан ҳудудларда янги тадбиркорлик субъектларини ташкил этиш, кам қувватли корхоналарнинг ишлаб чиқариш ҳажмларини ошириш, янги ва қўшимча иш ўринларини яратиш ва легаллаштириш, солиқ қарзини қисқартириш, камерал ўрганишлар ўтказиш орқали белгиланган прогноз режалар ижроси таъминланган.
Мажлисда маҳаллий бюджетларнинг ҳудудлар бўйича умумий даромадлар прогнози бажарилган бўлса-да, аммо айрим солиқ турлари бўйича белгиланган режа-топшириқлари бажарилмагани таъкидланди. жумладан, жорий йилнинг 1 июль ҳолатига маҳаллий бюджетларга солиқлардан  қарздорлик 2,9 трлн. сўмни ташкил этиб, йил бошига нисбатан 112 млрд. сўмга ошган. Маҳаллий бюджетларнинг Давлат бюджети даромадларидаги улуши 22,1 фоизни, унинг жами харажатлардаги улуши 31,1 фоизни ташкил қилган.
Бундан ташқари, коронавирус пандемиясининг тарқалиши, карантин чораларининг қўлланилиши натижасида маҳаллий бюджетлар харажатларига ҳам бир қатор ўзгартиришлар киритилгани таъкидланди.
Жумладан, Қорақалпоғистон Республикаси ва маҳаллий бюджетлар харажатларидан қарийб 1 трлн. сўмга мақбуллаштирилган. 2020 йилнинг 27-28 апрель кунлари кучли шамол оқибатида Бухоро вилоятида зарар кўрган аҳоли ва иқтисодий-инфратузилма объектларига 164 млрд. сўм ҳамда 1 май куни “Сардоба сув омбори” тўғонида юзага келган фавқулодда ҳодиса оқибатида жабрланган аҳолини қўллаб-қувватлаш ва инфратузилмани тиклаш харажатларига жорий йилнинг ярим йилида 500 млрд. сўм қўшимча маблағлар йўналтирилган.
Қолаверса, 2020 йил 1 апрелдан бошлаб 14 ёшгача болалари бўлган оилаларга нафақа, бола икки ёшга тўлгунга қадар бола парвариши бўйича нафақа ва моддий ёрдам олувчилар сони 10 фоизга оширилган. Ушбу тадбирлар натижасида, жорий йил якунига қадар ижтимоий нафақалар ва моддий ёрдам олувчилар сони 657,8 минг (+ 60,3 минг) та оилани ташкил этиб, уларга қўшимча нафақаларни тўлаш учун Инқирозга қарши курашиш жамғармасидан 211,8 млрд. сўм маблағ назарда тутилган бўлиб, шундан 91,3 млрд. сўм молиялаштириб берилган.
Шунингдек, ҳисобот даврида аниқланган камчиликларга эътибор қаратилди. Жумладан, аниқланган қўшимча даромадларга нисбатан 51,7 млрд. сўмлик маблағларнинг бюджетга ундирилиши таъминланмаган.
Шу билан бирга, пандемия шароитида маҳаллий бюджетлар даромадларининг ўз муддатида тушмаганлиги натижасида юзага келган вақтинчалик касса узилиши олдини олиш ҳамда белгиланган харажатларни ўз вақтида молиялаштириш мақсадида ҳисобот даврида маҳаллий бюджетларга республика бюджетидан 626 млрд. сўм бюджет трансфертлари ажратилган.
Коронавирус пандемияси даврида аҳоли ва тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш бўйича кўрилган чоралар натижасида 7 669 та микрофирма, кичик корхона ва ЯТТларнинг мол-мулк, ер ва сув солиғини 2020 йил 1 октябрга қадар кечиктириб тўлаш учун 132,7 млрд. сўм имтиёзлар берилган.

По итогам первого полугодия 2020 года объем ВВП составил 255,3 трлн. сумов
На седьмом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса заслушана информация министра финансов Республики Узбекистан об исполнении Государственного бюджета Республики Узбекистан в первом полугодии 2020 года.
Отмечалось, что исполнение Государственного бюджета Республики Узбекистан в первом полугодии 2020 года было направлено на обеспечение исполнения бюджетных параметров, установленных Законом «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2020 год», указов и постановлений Президента Республики Узбекистан по недопущению распространения коронавирусной инфекции, преодолению последствий глобального кризиса, а также постановлений Правительства и Антикризисной комиссии.
Из-за воздействия процессов замедления темпов глобального роста на экономику страны по итогам первого полугодия 2020 года объем ВВП в текущих ценах составил 255,3 трлн. сумов или 0,2% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Доходы консолидированного бюджета Республики Узбекистан в первом полугодии 2020 года составили 71,6 трлн. сумов или 28,8 % к ВВП, а расходы – 80,5 трлн. сумов или 32,4% к ВВП.
В результате принятия мер, направленных на предотвращение распространения в стране коронавирусной инфекции, исполнение доходов Государственного бюджета за 6 месяцев 2020 года составило 58,2 трлн. сумов или 45,3 % по отношению к утвержденным годовым параметрам. За отчетный период достигнуто увеличение поступления средств на 15% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Расходы Государственного бюджета на первое полугодие 2020 года составили 64,9 трлн. сумов, что в 1,2 раза больше, чем за аналогичный период прошлого года. В результате своевременно и полностью профинансированы заработная плата и приравненные к ней платежи в размере 23,1 трлн. сумов и отчисления на заработную плату в размере 5,0 трлн. сумов.
Кроме того, в течение 6 месяцев из Государственного бюджета на расходы экономики выделены 9,0 трлн. сумов или 13,9 % всех расходов, на инвестиционные расходы – 6,0 трлн. сумов или 9,2 % всех расходов.
В отчетном периоде основным фактором, способствовавшим увеличению расходов на здравоохранение, пенсии и пособии, экономику и инвестиций, стали расходы на мероприятия по обеспечению санитарно-эпидемиологического благополучия и безопасности населения, предотвращению распространения коронавирусной инфекции, а также мероприятия по социальной поддержке населения в условиях пандемии.
В частности, по состоянию на 1 июля 2020 года за счет средств Антикризисного фонда в размере 5,6 трлн. сумов профинансированы мероприятия, направленные на предупреждение распространения коронавирусной инфекции, поддержку предпринимательства и занятости населения, расширение социальной поддержки населения, обеспечение устойчивого функционирования различных секторов экономики.
Кроме того, в течение отчетного периода была проделана определенная работа по укреплению самостоятельности управления местным бюджетом, обеспечению гарантированного финансирования программ социально-экономического развития, повышению ответственности органов местного самоуправления при формировании местных бюджетов и эффективному использованию средств.
В частности, в первом полугодии текущего года прогноз доходов местных бюджетов составил 10,2 трлн. сумов и план фактически выполнен на 12,9 трлн. сумов. В основном обеспечены установленные прогнозные планы путем создания новых субъектов предпринимательства, увеличения производственных мощностей маломощных предприятий, создания новых и легализации дополнительных рабочих мест, сокращения налоговой задолженности, проведения камеральных проверок.
Отмечалось также, что в связи с распространением коронавирусной пандемии, применения карантинных мер в расходную часть местных бюджетов внесен ряд изменений.
В частности, около 1 трлн. сумов оптимизировано из бюджета Республики Каракалпакстан и местных бюджетов. В первом полугодии текущего года выделены 164 млрд. сумов для населения и объектов экономической инфраструктуры Бухарской области, пострадавших 27-28 апреля 2020 года из-за сильных ветров, дополнительные средства в размере 500 млрд. сумов на поддержку населения, пострадавшего в результате чрезвычайной ситуации на Сардобинском водохранилище, и восстановление инфраструктуры.
Вместе с тем, в местные бюджеты из республиканского бюджета выделены бюджетные трансферты в размере 626 млрд. сумов в целях предотвращения временных кассовых разрывов, вызванных несвоевременным поступлением в местные бюджеты доходов из-за пандемии, и своевременного финансирования в отчетном периоде фиксированных расходов.
Благодаря принятым мерам по поддержке населения и субъектов предпринимательства в период коронавирусной пандемии 7669 малых фирм, субъектов малого бизнеса и индивидуальных предпринимателей получили преференции в размере 132,7 млрд. сумов за продление срока уплаты налогов на имущество, землю и воду до 1 октября 2020 года.