ИТАЛИЯНИНГ “ТECОН” БРEНДИ ЎЗБEКИСТОНДА ЎЗ МАҲСУЛОТИНИ ИШЛАБ ЧИҚАРАДИ
Италиянинг “ТECОN” компанияси қарийб 300 минг евролик ишлаб чиқариш қувватлари ва корхоналарга хизмат кўрсатиш марказини ўз ичига олган янги лойиҳани Ўзбекистонда амалга оширишни мақсад қилган. “Ўзчармсаноат” уюшмасида бўлиб ўтган учрашувда лойиҳани амалга оширишга доир ташкилий-амалий масалалар атрофлича муҳокама қилинди.
Маълумот учун, “Теcоn”  40 йилдан буён поябзал саноати учун технология ва бутловчи қисмлар етказиб бериш билан шуғуланиб келади. Ўзининг фаолияти давомида “Теcоn” Италиянинг миллий брендига айланишга муваффақ бўлди. Компания дунёда ўз ўрнига эгадир.
Учрашувда компания менежери Камилла Тавитти “Тесоn” компанияси раҳбари Жоржио Меникони 8 йил аввал Ўзбекистонга ташриф буюриб, мамлакатимизнинг имкониятлари ва ишлаб чиқариш қувватлари билан танишгани, улкан салоҳиятдан руҳланганини такидлади.
Бугунги кунда бу салоҳият очилмоқда, – деди Камилла Тавити – мамлакатимизда инвесторлар учун қулай шарт-шароитлар, очиқ ва либерал пул-кредит сиёсати, бизнесни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва давлат кафолатлари мавжуд. Айнан шу омиллар янги лойиҳани амалга оширишга туртки бўлди.
Мулоқотда Ўзбекистон чарм-поябзал саноатининг ишлаб чиқариш салоҳияти, экспорт географиясига оид тақдимотлар ўтказилди. Италия компанияси мамлакатимиз ҳудудларидаги ишлаб чиқариш корхоналарига ташриф буюришдан олган таъсуротлари билан ўртоқлашди, технологик жараёнлар ва ҳудудларнинг салоҳиятини юқори баҳолади.
Яқин кунларда Италия компанияси билан ҳамкорлик меморандуми имзоланади. Шундан сўнг янги ишлаб чиқариш лойиҳасини амалга ошириш бўйича дастлабки ишлар бошланади.

ИТАЛЬЯНСКИЙ БРЕНД TECON БУДЕТ ПРОИЗВОДИТЬСЯ В УЗБЕКИСТАНЕ
Новый проект итальянской компании TECON стоимостью около 300 тысяч евро будет включать в себя производственные мощности и сервисный центр для обслуживания предприятий. В ходе встречи в Ассоциации “Узчармсаноат” подробно обсуждены организационные и практические вопросы, связанные с его реализацией.
Для справки, Tecon – это компания, 40 лет специализирующаяся на поставках технологий и комплектующих для обувной промышленности. За все время своего существования Teсon успела стать национальным брендом Италии и занимает свое особое место в мире.
Камилла Тавитти, менеджер компании, на встрече поделилась, что глава Teсon Джорджио Меникони побывав в Узбекистане 8 лет назад, ознакомившись с возможностями и производственными мощностями страны, был воодушевлен огромным потенциалом. Сегодня этот потенциал раскрывается, отметила Камилла Тавити – в стране комфортные условия для инвесторов, открытая и либеральная валютная политика, всемерная поддержка бизнеса и гарантии государства. Именно эти факторы подтолкнули к реализации нового проекта.
Встреча включила также презентации о производственном потенциале кожевенно-обувной промышленности Узбекистана, географии экспорта. Итальянская компания поделилась впечатлениями от посещения производственных предприятий в регионах страны, дала высокую оценку технологическим процессам и потенциалу регионов.
В ближайшие дни будет подписан меморандум о сотрудничестве и начнется предварительная работа над проектом по созданию нового производственного предприятия.