ИТАЛИЯНИНГ “ТECОН” БРEНДИ ЎЗБEКИСТОНДА ЎЗ МАҲСУЛОТИНИ ИШЛАБ ЧИҚАРАДИ
Италиянинг “ТECОN” компанияси қарийб 300 минг евролик ишлаб чиқариш қувватлари ва корхоналарга хизмат кўрсатиш марказини ўз ичига олган янги лойиҳани Ўзбекистонда амалга оширишни мақсад қилган. “Ўзчармсаноат” уюшмасида бўлиб ўтган учрашувда лойиҳани амалга оширишга доир ташкилий-амалий масалалар атрофлича муҳокама қилинди.
Маълумот учун, “Теcоn”  40 йилдан буён поябзал саноати учун технология ва бутловчи қисмлар етказиб бериш билан шуғуланиб келади. Ўзининг фаолияти давомида “Теcоn” Италиянинг миллий брендига айланишга муваффақ бўлди. Компания дунёда ўз ўрнига эгадир.
Учрашувда компания менежери Камилла Тавитти “Тесоn” компанияси раҳбари Жоржио Меникони 8 йил аввал Ўзбекистонга ташриф буюриб, мамлакатимизнинг имкониятлари ва ишлаб чиқариш қувватлари билан танишгани, улкан салоҳиятдан руҳланганини такидлади.
Бугунги кунда бу салоҳият очилмоқда, – деди Камилла Тавити – мамлакатимизда инвесторлар учун қулай шарт-шароитлар, очиқ ва либерал пул-кредит сиёсати, бизнесни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш ва давлат кафолатлари мавжуд. Айнан шу омиллар янги лойиҳани амалга оширишга туртки бўлди.
Мулоқотда Ўзбекистон чарм-поябзал саноатининг ишлаб чиқариш салоҳияти, экспорт географиясига оид тақдимотлар ўтказилди. Италия компанияси мамлакатимиз ҳудудларидаги ишлаб чиқариш корхоналарига ташриф буюришдан олган таъсуротлари билан ўртоқлашди, технологик жараёнлар ва ҳудудларнинг салоҳиятини юқори баҳолади.
Яқин кунларда Италия компанияси билан ҳамкорлик меморандуми имзоланади. Шундан сўнг янги ишлаб чиқариш лойиҳасини амалга ошириш бўйича дастлабки ишлар бошланади.

ITALIAN BRAND TECON WILL BE PRODUCED IN UZBEKISTAN
The new project of the Italian company TECON, worth about 300 thousand euros, will include production facilities and a service centre for servicing enterprises. During the meeting at the Uzcharmsanoat Association, organizational and practical issues related to its implementation were discussed in detail.
For reference, Tecon is a company that has been specializing in the supply of technologies and components for the footwear industry for 40 years. For the time of its existence, Tecon has managed to become a national brand in Italy and occupies its own special place in the world.
Camilla Tavitti, manager of the company, shared at the meeting that the head of Tecon, Giorgio Meniconi, having visited Uzbekistan 8 years ago, got acquainted with the possibilities and production capacities of the country, was inspired by the huge potential. Today, this potential is being revealed, Camilla Taviti noted – the country has comfortable conditions for investors, an open and liberal monetary policy, and all-around support for business and state guarantees. It was these factors that prompted the implementation of the new project.
The meeting also included presentations on the production potential of the leather and footwear industry in Uzbekistan and the geography of exports. The Italian company shared its impressions of visiting manufacturing enterprises in the regions of the country, and highly appreciated the technological processes and the potential of the regions.
In the coming days, a memorandum of cooperation will be signed and preliminary work will begin on a project to create a new production facility.