Бирлашган Араб Амирликлари Масдар компаниясининг Навоий вилояти Зарафшон шаҳрида 500 МВт қувватга эга шамол электр станциясини қуриш лойиҳаси ПФИ Аwардс томонидан Марказий Осиёда йилнинг энг яхши битими деб топилди.
ПФИ (Прожеcт Финанcе Интернатионал) мукофотлари лойиҳаларни молиялаштириш соҳасидаги энг нуфузли мукофотлардан бири бўлиб, ҳар йили Европа, АҚШ, Осиё, Яқин Шарқ ва Африкадаги лойиҳаларни молиялаштириш бўйича энг яхши операциялар учун берилади.
Қайд этиш жоизки, электр станциясини қуриш лойиҳаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ва “Масдар” компанияси ўртасида тузилган Инвестиция шартномаси шартлари асосида амалга оширилмоқда.
Шартнома Масдар компаниясига 25 йил давомида электр станциясини молиялаштириш, лойиҳалаш, қуриш ва ишлатишни кўзда тутади.
Лойиҳани амалга ошириш учун 600 миллион доллар тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар жалб этилиши режалаштирилган. Электр станцияси ишга туширилгач, йилига 545 миллион куб метр табиий газ тежалади ва карбонат ангидрид чиқиндиларини йилига 1,1 миллион тоннага камайтириб, йилига 500 минг хонадоннинг истеъмолига тенг бўлган 1,6 mlrd.kVt/soat электр ишлаб чиқаришни таъминлайди.
Инвестиция лойиҳаси Ўзбекистон Республикаси ҳукумати томонидан 2026-йилга бориб электр энергияси ишлаб чиқаришнинг умумий ҳажмида қайта тикланадиган энергия манбаларининг улушини 25 фоизга етказиш бўйича белгиланган вазифаларни ҳал этишга қаратилган.
Ушбу мукофотни олиш инвестиция лойиҳасининг мураккаблиги ва унинг барча иштирокчиларининг макроиқтисодий ўзгарувчан даврда биргаликдаги саъй-ҳаракатларининг умумжаҳон эътирофидир.
Шунингдек, ушбу мукофот Ўзбекистоннинг қайта тикланадиган энергия манбаларини кенг миқёсда жорий этиш бўйича мақсадларини амалга оширишда барча иштирокчилар – Масдар, Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ҳамда лойиҳа кредиторлари томонидан амалга оширилган улкан ишлар, катта меҳнат ва қатъиятлиликдан далолат беради.

Ветряная электростанция в Навоийской области признана сделкой года в Центральной Азии
Проект эмиратской компании Masdar по строительству ветряной электростанции мощностью 500 МВт в г. Зарафшане Навоийской области признан премией PFI Awards сделкой года в Центральной Азии.
Премия PFI (Project Finance International) Awards – одна из самых престижных наград в области проектного финансирования, ежегодно присуждаемая за лучшие сделки проектного финансирования в Европе, США, Азии, Ближнем Востоке и Африке.
Отметим, что проект строительства электростанции реализуется на условиях Инвестиционного соглашения, заключенного между Министерством инвестиций, промышленности и торговли и компанией Masdar.
Заключенное соглашение предусматривает обеспечение компанией Masdar финансирования, проектирования, строительства и эксплуатации электростанции в течение 25 лет.
На реализацию проекта планируется привлечь 600 млн долл. прямых иностранных инвестиций. После запуска электростанция позволит ежегодно экономить 545 млн кубометров природного газа и сокращать выбросы углекислого газа на 1,1 млн тонн в год, а также обеспечит ежегодную выработку 1,6 млрд кВт.ч. электроэнергии, что эквивалентно потреблению 500 тыс. домохозяйств.
Инвестиционный проект направлен на решение задач, поставленных Правительством Республики Узбекистан по доведению доли возобновляемых источников энергии в общем объеме производства электроэнергии до 25% к 2026 году.
Получение данной награды является всеобщим признанием сложности инвестиционного проекта и приложенных совместных усилий всех его участников в макроэкономический волатильный период. Эта награда также свидетельствует о большой проделанной работе, гибкости и упорстве всех вовлеченных сторон – Masdar, Министерства инвестиций, промышленности и торговли и кредиторов проекта – для воплощения целей Узбекистана по масштабному внедрению возобновляемых источников энергии.