“Ўзбекнефтгаз”: Инвестиция дастури доирасида табиий газ ҳажми 30,2 млрд куб метр, нефть ҳажми 182,1 минг тоннага кўпайтирилди
“Ўзбекнефтгаз” АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаевнинг тошаббуси билан нефть ва газ-кимё маҳсулотлари ҳажмини кўпайтириш ва янги турдаги газкимё маҳсулотларни ишлаб чиқаришни ўзлаштириш ҳамда республиканинг экспорт салоҳиятини ошириш мақсадида қатор инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар белгилаб олинган.
Лойиҳаларни амалга оширишда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 30 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг 2022-2026 йилларга мўлжалланган инвестиция дастурини тасдиқлаш ҳамда инвестиция лойиҳаларини бошқаришнинг янги ёндашув ва механизмларини жорий этиш тўғрисида”ги ПҚ-72-сон қарори дастуруламал бўлмоқда.
Таъкидлаш жоизки, жорий йилда “Ўзбекнефтгаз” АЖ томонидан амалга оширилаётган умумий қиймати 5,9 млрд долларлик 10 та инвестиция лойиҳаси доирасида барча манбалар ҳисобидан
1 090,5 млн доллар ўзлаштириш режалаштирилган. Шундан 840,6 млн доллари хорижий инвестициялар ва кредитлар ҳисобига тўғри келади.
2022 йилнинг биринчи чорак якуни билан лойиҳалар доирасида 236,3 млн долларлик инвестициялар ўзлаштирилди. Бу кўрсаткични ўтган 2021 йилнинг жорий даврига қиёслайдиган бўлсак, ўсиш 142,5 фоизни ташкил этди.
Жорий йилда инвестиция ҳажмларининг 50,9 фоизи углеводородларни қазиб чиқариш ва тайёрлашга, 32,1 фоизи углеводородларни қайта ишлашга, 12,8 фоизи геология-қидирув ишлари ва қудуқларни бурғилашга ҳамда 4,2 фоизи янги қурилиш, модернизация ва реконструкция ишларини амалга ошириш бўйича лойиҳаларга йўналтирилади.
2021 йилнинг декабрь ойида Қашқадарё вилояти Ғузор туманида умумий қиймати 1,8 млрд долларга яқин “Шўртан газ кимё мажмуасининг ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш” лойиҳасига ҳам старт берилди. Лойиҳа доирасида, синтетик нафтани қайта ишлаб, юқори қийматли янги турдаги қўшимча 380 минг тоннагача полиэтилен ва полипропилен ишлаб чиқариш кўзда тутилган. Бу билан мажмуанинг мавжуд ишлаб чиқариш қувватини 3 баробарга оширилиши таъминланади. Лойиҳа 2024 йилда ишга туширилади.
Углеводород хомашёсини қазиб чиқариш ҳажмларини кўпайтириш бўйича эса умумий қиймати 3,0 млрд долларга тенг 2017-2021 йилларга мўлжалланган дастур амалга оширилмоқда. Дастурнинг биринчи босқичи доирасида 296 та қудуқда бурғилаш ишлари якунланиб, 328 та қудуқда капитал таъмирлаш ишлари амалга оширилган.
Иккинчи босқичи доирасида 185 та қудуқдан 152таси бурғиланди. Шунингдек, «Ғарбий» конида блок-модулли қудуқ усти компрессор қурилмаси, «Сомонтепа», «Алан» ва «Зеварда» конларида сиқув компрессор станциялари, «Арслан» конида газни комлекс тайёрлаш қурилмаси, «Учқир» конида олтингугуртдан тозалаш қурилмасининг 6-тармоғи ва сиқув компрессор станцияси ишга туширилди.
Комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш натижасида қазиб чиқарилган табиий газ ҳажми 30,2 млрд куб метр, нефт ҳажми 182,1 минг тонна ва газ конденсатининг ҳажми 902,2 минг тоннага кўпайтирилди.
Ушбу дастур доирасида жорий йилда умумий қиймати 161,9 млн долларга тенг бўлган “Денгизкўл” ва “Жанубий Тандирча” конларида 2 та сиқув компрессор станцияларини қуриш ишларини якунлаш кўзда тутилган бўлиб, объектларни ишга тушириш натижасида йилига қўшимча 470 млн куб метр табиий газ қазиб чиқаришга эришилади ва 27 та янги иш ўринлари яратилади.

«Узбекнефтегаз»: В рамках инвестиционной программы объем природного газа увеличен на 30,2 млрд кубометров, нефти — на 182,1 тыс. тонн
По инициативе Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева определены меры по реализации ряда инвестиционных проектов в целях увеличения объемов добычи нефти и газохимической продукции, освоения производства новых видов газохимической продукции, а также повышения экспортного потенциала республики.
Проекты реализуются в рамках Постановления Президента Республики Узбекистан от 30 декабря 2021 года № ПП-72 «Об утверждении инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2022-2026 годы и внедрении новых подходов и механизмов по управлению инвестиционными проектами».
Следует отметить, что в текущем году в рамках 10 инвестиционных проектов на общую сумму 5,9 млрд долларов, реализуемых со стороны АО «Узбекнефтегаз», за счет всех источников планируется освоить 1 090,5 млн долларов. Из них 840,6 млн. долларов приходится на иностранные инвестиции и кредиты.
По итогам первого квартала 2022 года в рамках проектов освоено 236,3 млн долларов инвестиций. Если сравнить этот показатель с текущим периодом 2021 года, то рост составил 142,5 процента.
В текущем году 50,9 % объема инвестиций будет направлено на добычу и подготовку углеводородов, 32,1 % — на переработку углеводородов, 12,8 % — на геологоразведочные работы и бурение скважин, 4,2 % — на проекты по осуществлению работ по новому строительству, модернизации и реконструкции.
В декабре 2021 года в Гузарском районе Кашкадарьинской области дан старт проекту «Расширение производственных мощностей Шуртанского газохимического комплекса» на общую сумму около 1,8 млрд. долларов.
В рамках проекта предусматривается переработка синтетической нафты и производство дополнительно 380 тысяч тонн полиэтилена и полипропилена нового сорта высокой стоимостью. Это позволит увеличить существующие производственные мощности комплекса в 3 раза. Проект будет запущен в 2024 году.
По увеличению объемов добычи углеводородного сырья реализуется программа на 2017-2021 годы на общую сумму 3,0 млрд долларов. В рамках первого этапа программы завершены буровые работы на 296 скважинах и проведен капитальный ремонт на 328 скважинах.
В рамках второго этапа из 185 скважин пробурено 152. Также введены в эксплуатацию блочно-модульная воздушная компрессорная установка на месторождении «Гарбий», компрессорные станции на месторождениях «Сомонтепа», «Алан» и «Зеварда», установка комплексной подготовки газа на месторождении «Арслан», 6-я очередь установки по очистке газа от соеденений серы на месторождении «Учкир» и компрессорная станция сжатия.
В результате реализации комплекса мероприятий объем добытого природного газа увеличился на 30,2 млрд кубометров, нефти — на 182,1 тыс. тонн, газового конденсата — на 902,2 тыс. тонн.
В рамках данной программы в текущем году предусмотрено завершить строительство 2 компрессорных станций на месторождениях «Денизкуль» и «Южная Тандырча» общей стоимостью 161,9 млн. долларов США, в результате ввода объектов будет достигнута ежегодная добыча дополнительно 470 млн. кубометров природного газа и создано 27 новых рабочих мест.