“Ўзбекнефтгаз”: Инвестиция дастури доирасида табиий газ ҳажми 30,2 млрд куб метр, нефть ҳажми 182,1 минг тоннага кўпайтирилди
“Ўзбекнефтгаз” АЖ Бошқаруви раиси Меҳриддин Абдуллаевнинг тошаббуси билан нефть ва газ-кимё маҳсулотлари ҳажмини кўпайтириш ва янги турдаги газкимё маҳсулотларни ишлаб чиқаришни ўзлаштириш ҳамда республиканинг экспорт салоҳиятини ошириш мақсадида қатор инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар белгилаб олинган.
Лойиҳаларни амалга оширишда Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 30 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг 2022-2026 йилларга мўлжалланган инвестиция дастурини тасдиқлаш ҳамда инвестиция лойиҳаларини бошқаришнинг янги ёндашув ва механизмларини жорий этиш тўғрисида”ги ПҚ-72-сон қарори дастуруламал бўлмоқда.
Таъкидлаш жоизки, жорий йилда “Ўзбекнефтгаз” АЖ томонидан амалга оширилаётган умумий қиймати 5,9 млрд долларлик 10 та инвестиция лойиҳаси доирасида барча манбалар ҳисобидан
1 090,5 млн доллар ўзлаштириш режалаштирилган. Шундан 840,6 млн доллари хорижий инвестициялар ва кредитлар ҳисобига тўғри келади.
2022 йилнинг биринчи чорак якуни билан лойиҳалар доирасида 236,3 млн долларлик инвестициялар ўзлаштирилди. Бу кўрсаткични ўтган 2021 йилнинг жорий даврига қиёслайдиган бўлсак, ўсиш 142,5 фоизни ташкил этди.
Жорий йилда инвестиция ҳажмларининг 50,9 фоизи углеводородларни қазиб чиқариш ва тайёрлашга, 32,1 фоизи углеводородларни қайта ишлашга, 12,8 фоизи геология-қидирув ишлари ва қудуқларни бурғилашга ҳамда 4,2 фоизи янги қурилиш, модернизация ва реконструкция ишларини амалга ошириш бўйича лойиҳаларга йўналтирилади.
2021 йилнинг декабрь ойида Қашқадарё вилояти Ғузор туманида умумий қиймати 1,8 млрд долларга яқин “Шўртан газ кимё мажмуасининг ишлаб чиқариш қувватларини кенгайтириш” лойиҳасига ҳам старт берилди. Лойиҳа доирасида, синтетик нафтани қайта ишлаб, юқори қийматли янги турдаги қўшимча 380 минг тоннагача полиэтилен ва полипропилен ишлаб чиқариш кўзда тутилган. Бу билан мажмуанинг мавжуд ишлаб чиқариш қувватини 3 баробарга оширилиши таъминланади. Лойиҳа 2024 йилда ишга туширилади.
Углеводород хомашёсини қазиб чиқариш ҳажмларини кўпайтириш бўйича эса умумий қиймати 3,0 млрд долларга тенг 2017-2021 йилларга мўлжалланган дастур амалга оширилмоқда. Дастурнинг биринчи босқичи доирасида 296 та қудуқда бурғилаш ишлари якунланиб, 328 та қудуқда капитал таъмирлаш ишлари амалга оширилган.
Иккинчи босқичи доирасида 185 та қудуқдан 152таси бурғиланди. Шунингдек, «Ғарбий» конида блок-модулли қудуқ усти компрессор қурилмаси, «Сомонтепа», «Алан» ва «Зеварда» конларида сиқув компрессор станциялари, «Арслан» конида газни комлекс тайёрлаш қурилмаси, «Учқир» конида олтингугуртдан тозалаш қурилмасининг 6-тармоғи ва сиқув компрессор станцияси ишга туширилди.
Комплекс чора-тадбирларни амалга ошириш натижасида қазиб чиқарилган табиий газ ҳажми 30,2 млрд куб метр, нефт ҳажми 182,1 минг тонна ва газ конденсатининг ҳажми 902,2 минг тоннага кўпайтирилди.
Ушбу дастур доирасида жорий йилда умумий қиймати 161,9 млн долларга тенг бўлган “Денгизкўл” ва “Жанубий Тандирча” конларида 2 та сиқув компрессор станцияларини қуриш ишларини якунлаш кўзда тутилган бўлиб, объектларни ишга тушириш натижасида йилига қўшимча 470 млн куб метр табиий газ қазиб чиқаришга эришилади ва 27 та янги иш ўринлари яратилади.

Uzbekneftegaz: As part of the investment program, the volume of natural gas increased by 30.2 billion cubic meters, oil – by 182.1 thousand tons
At the initiative of the Chairman of the Board of JSC “Uzbekneftegaz” Mekhriddin Abdullayev, measures were taken to implement a number of investment projects in order to increase the production of oil and gas chemical products, develop the production of new types of gas chemical products, as well as increase the export potential of the republic.
The projects are being implemented within the framework of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated December 30, 2021, No. PP-72 “On approval of the investment program of the Republic of Uzbekistan for 2022-2026 and the introduction of new approaches and mechanisms for managing investment projects”.
It should be noted that this year, within the framework of 10 investment projects totalling $5.9 billion, implemented by Uzbekneftegaz JSC, it is planned to use $1,090.5 million from all sources. Of these, 840.6 million dollars are foreign investments and loans.
According to the results of the first quarter of 2022, $236.3 million of investments were disbursed within the framework of projects. If we compare this indicator with the current period of 2021, then the growth was 142.5 percent.
This year, 50.9% of investments will be directed to the production and preparation of hydrocarbons, 32.1% – to the processing of hydrocarbons, 12.8% – to exploration and drilling of wells, 4.2% – to projects for the implementation of work on new construction, modernization and reconstruction.
In December 2021, in the Guzar district of the Kashkadarya region, the project “Expanding the production capacities of the Shurtan gas chemical complex” was launched for a total amount of about 1.8 billion dollars.
The project provides for the processing of synthetic naphtha and the production of an additional 380,000 tons of high-value new grade polyethene and polypropylene. This will increase the existing production capacity of the complex by 3 times. The project will be launched in 2024.
A program for 2017-2021 is being implemented to increase hydrocarbon production for a total of $3.0 billion. As part of the first stage of the program, drilling operations were completed at 296 wells and workover was carried out at 328 wells.
As part of the second stage, 152 wells were drilled out of 185. A block-modular air compressor unit was also put into operation at the Garbiy field, compressor stations at the Somontepa, Alan and Zevarda fields, a complex gas treatment unit at the Arslan field ”, 6th stage of the installation for gas purification from sulfur compounds at the Uchkir field and a compression compressor station.
As a result of the implementation of a set of measures, the volume of produced natural gas increased by 30.2 billion cubic meters, oil – by 182.1 thousand tons, gas condensate – by 902.2 thousand tons.
Within the framework of this program, this year it is planned to complete the construction of 2 compressor stations at the Denizkul and South Tandyrcha fields with a total cost of 161.9 million US dollars, as a result of the commissioning of facilities, an additional 470 million cubic meters of natural gas will be produced annually and 27 new jobs.