Ўзбекистон давлат бюджети тақчиллигини қоплаш учун Жаҳон банкидан 400 миллион доллар жалб қилади
Вазирлар Маҳкамаси иқтисодий ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш учун 400 миллион доллар миқдорида кредит жалб этиш тўғрисида қарор қабул қилди. Ҳужжат Lex.uz маълумотлар базасида эълон қилинган.
Ушбу маблағлар ҳисобидан Ўзбекистон ҳукумати инклюзив ва рақобатбардош бозор иқтисодиётига ўтиш даврида ривожланиш сиёсатини қўллаб-қувватлашни кутмоқда. Пул давлат бюджети харажатларини молиялаштиришга йўналтирилади.
Кредит Жаҳон банки гуруҳининг икки аъзоси томонидан тақдим этилади. Халқаро тикланиш ва тараққиёт банки 5 йиллик имтиёзли давр билан 18 йилга ўзгарувчан курс бўйича 150 миллион доллар ажратади. Охирги тўлов 2039-йил август ойида амалга оширилади.
Ўзбекистон Халқаро Тараққиёт Ассоциациясидан яна 250 миллион доллар олади, йиллик 1,25 фоиз тўғрилаш ставкаси қўшилади. Ушбу кредитни 30 йил ичида – 2051 йил августида тўлаш режалаштирилган.
Жаҳон банки раҳбарияти 2021-йил декабр ойида республикага 400 миллион доллар миқдорида молиялаштириш ажратилишини маъқуллади. Хабар қилинишича, ушбу маблағлар қуйидаги ислоҳотларни амалга ошириш имконини беради:
• буғдой бозорини янада эркинлаштириш;
• давлат корхоналарини бошқаришни такомиллаштириш;
• давлат харажатлари ва қарзлари устидан ҳисобдорликни ва назоратни кучайтириш;
• меҳнат бозорида гендер дискриминациясига қарши курашиш;
• кам таъминланганлар учун нафақалар қамровини кенгайтириш;
• аёллар ва ногиронларнинг ижтимоий ҳимояси ва иқтисодий имкониятларини кенгайтириш.
Май ойида Жаҳон банки ижрочи директорлар кенгаши Ўзбекистон билан 2026-йилгача янги ҳамкорлик дастурини тасдиқлаган эди. Ташкилот асосий эътиборни инсон капиталини ривожлантириш, инклюзив бандликни ошириш, гендер тенгсизлигига қарши курашиш ва яшил ўсишга қаратади.
Жаҳон банки Ўзбекистон иқтисодиётининг 2022-2023 йилларга мўлжалланган ўсиш прогнозини қайта кўриб чиқди.

Узбекистан привлекает от ВБ $400 млн на покрытие дефицита госбюджета
Кабмин издал постановление о привлечении кредита в $400 млн на поддержку экономических реформ. Документ опубликован в базе Lex.uz.
За счёт этих средств правительство Узбекистана рассчитывает поддержать политику развития во время перехода к инклюзивной и конкурентоспособной рыночной экономике. Деньги пойдут на финансирование расходов госбюджета.
Кредит предоставят два участника группы Всемирного банка. Международный банк реконструкции и развития выделит $150 млн по плавающей ставке, на 18 лет с 5-летним льготным периодом. Последний взнос будет выполнен в августе 2039 года.
Ещё $250 млн Узбекистан получит от Международной ассоциации развития, под 1,25% годовых с добавлением корректирующей ставки. Рассчитаться по этому кредиту планируется через 30 лет — в августе 2051 года.
Руководство ВБ одобрило выделение республике финансирования на $400 млн в декабре 2021 года. Как сообщалось того, эти средства позволят реализовать следующие реформы:
• дальнейшая либерализация рынка пшеницы;
• улучшение управления государственными предприятиями;
• усиление подотчетности и надзора за государственными расходами и долгом;
• борьба с гендерной дискриминацией на рынке труда;
• расширение охвата пособиями для малообеспеченных;
• расширение социальной защиты и экономических возможностей для женщин и лиц с ограниченными физическими возможностями.
В мае совет исполнительных директоров ВБ одобрил новую программу партнёрства с Узбекистаном до 2026 года. Организация сосредоточит своё внимание на развитии человеческого капитала, увеличении инклюзивной занятости, борьбе с гендерным неравенством и «зелёном» росте.