Ўзбекистон «Бишкек» ЭИЗ ҳудудида йирик тикувчилик фабрикасини яратишга 2 миллион доллар сармоя киритмоқда
Ўзбекистон Бишкекнинг эркин иқтисодий зонасида (ЭИЗ) тикувчилик фабрикасини яратишга 2 миллион доллар сармоя киритмоқда, деб хабар беради «Ўзтекстилпром».
«Бишкек» ЭИЗнинг бош директори Кудрет Тайчабаров, ўзбек компаниясининг » Nil-Granit » компанияси раҳбари (SAMO бренди) Aкром Ғаниев ва «Узтекстилпром» уюшмаси бўлим бошлиғининг ўринбосари Дониёр Хабибуллаев йўл харитасини имзолашди.
Ҳужжатга кўра, Ўзбекистон томони Қирғизистонда йирик тикувчилик фабрикасини яратишга икки миллион доллар сармоя киритмоқда. Бу ерда 200 дан ортиқ иш ўринлари яратилиши тахмин қилинмоқда.
Ўзбекистон томони «Бишкек» ЭИЗда 2 гектар майдонни ижарага олади ва бу ерда янги корхона яратади. Қирғизистон томони ўз навбатида зарур инфратузилмани таъминлайди, қурилиш лойиҳасини Қирғизистон қурилиш стандартларига мослаштиради ва барча керакли рухсатномаларни олишга ёрдам беради.
Фабрика барча халқаро стандартларга мувофиқ, Европа Иттифоқи мамлакатларига ва ундан ташқарига экспорт қилиш учун кийим-кечак ишлаб чиқаради.
«Ўтган ҳафта Тошкентга ташриф буюриб, Nil-Granit компанияси билан танишдик ва ҳамкорлик меморандумини имзоладик. Бугун биз музокараларнинг иккинчи босқичига ўтмоқдамиз ва Бишкекда ўзаро ҳамкорлик сари биринчи қадамларни ташламоқдамиз. Биз йўл харитаси корхоналарни қуриш бўйича имзолаган чора-тадбирлар режасини амалга ошириш учун бошловчи бўлади. Кўриб турганингиздек, компаниямиз сармоядорлар учун қонунчиликдан тортиб инфратузилмагача қулай шарт-шароитларни яратмоқда «, – деди Кудрет Тайчабаров.
Қирғизистонда бўлган пайтимизда «Bishkek» эркин иқтисодий зонасида фаолият юритаётган компаниялар билан танишиб, меҳнат шароити ва имтиёзлари ҳақида маълумот олдик. Бўлажак корхона ҳудудига ташриф ва божхона ва солиқ хизматлари раҳбарлари билан мулоқот қилиш имконияти, инвестиция киритиш ниятларимизни мустаҳкамлади. Сиз билан субъект сифатида рўйхатдан ўтамиз ва яқин келажакда иш бошлаймиз «, – деди Aкром Ғаниев

Узбекистан инвестирует 2 миллиона долларов в создание крупной швейной фабрики в СЭЗ «Бишкек»
Узбекистан инвестирует 2 миллиона долларов в создание швейной фабрики в свободной экономической зоне (СЭЗ) «Бишкек», сообщает «Узтекстильпром».
Генеральный директор СЭЗ «Бишкек» Кудрет Тайчабаров, глава узбекской компании Nil-Granit (бренд SAMO) Акром Ганиев и заместитель начальника управления ассоциации «Узтекстильпром» Данияр Хабибуллаев подписали дорожную карту.
Согласно документу, узбекская сторона инвестирует два миллиона долларов в создание крупной швейной фабрики в Кыргызстане. Предполагается, что здесь будет создано более 200 рабочих мест.
Узбекская сторона арендует территорию в 2 га в СЭЗ «Бишкек» и создаст здесь новое предприятие. Кыргызская сторона, со своей стороны, обеспечит необходимую инфраструктуру, адаптирует строительный проект к строительным стандартам Кыргызстана и поможет получить все нужные разрешения.
На фабрике будет производиться одежда для экспорта в страны ЕАЭС и за его пределы, соответствующая всем мировым стандартам.
«На прошлой неделе мы посетили Ташкент, ознакомились с компанией Nil-Granit и подписали меморандум о сотрудничестве. Сегодня мы переходим ко второму этапу переговоров и уже в Бишкеке делаем первые шаги к двустороннему сотрудничеству. Подписанная нами дорожная карта станет стартом для выполнения плана мероприятий по строительству предприятий. Как видите, наша компания создает благоприятные условия для инвесторов, начиная от законодательства и заканчивая инфраструктурой», – отметил Кудрет Тайчабаров.
«За время пребывания в Кыргызстане мы познакомились с компаниями, работающими в свободной экономической зоне «Бишкек», получили информацию об условиях работы и льготах. Посещение территории будущего предприятия и возможность пообщаться с руководителями таможенных и налоговых служб укрепили наши намерения инвестировать. Мы зарегистрируемся у вас в качестве субъекта и в ближайшее время приступим к работе», – сказал Акром Ганиев.