Самарқандда ХВИ Верона Евроосиё иқтисодий форуми ўз ишини бошлади.
Унда вазирлик ва идоралар, тармоқ бирлашмалари, молия институтлари, хўжалик бирлашмалари раҳбарлари, шунингдек, Ўзбекистон, Европа ва Осиё мамлакатларидаги 450 дан ортиқ компания раҳбарлари иштирок этмоқда.
Тадбирнинг савдо-иқтисодий, сармоявий ва маданий ҳамкорликни ривожлантиришдаги аҳамияти, Европа ва Осиё мамлакатлари ўртасида азалдан савдо-иқтисодий марказ бўлиб келган қадимий Самарқандда ўтказилишининг аҳамияти таъкидланди. Минтақадаги барча давлатлар манфаати йўлида иқтисодий алоқаларни янада ривожлантиришга тайёрлик билдирилди.
Верона Евроосиё иқтисодий форуми ишбилармон доиралар вакиллари ўртасидаги алоқаларни кенгайтириш ва мустаҳкамлаш, мавжуд муаммоларни муҳокама қилиш ва қўшма сармоявий ташаббусларни амалга оширишга оид ўсиш нуқталарини аниқлаш учун шароит яратишга қаратилган.

В Самарканде начал свою работу XVI Веронский Евразийский экономический форум.
В его работе принимают участие руководители министерств и ведомств, отраслевых объединений, финансовых институтов, бизнес-ассоциаций, а также главы свыше 450 компаний Узбекистана, стран Европы и Азии.
Отмечалась важность проводимого мероприятия для развития торгово-экономического, инвестиционного и культурного сотрудничества, значимость проведения события в древнем Самарканде, издревле служившим торгово-экономическим центром между странами Европы и Азии. Выражена готовность к дальнейшему развитию экономических отношений на благо всех стран региона.
Веронский Евразийский экономический форум ставит целью расширение и укрепление связей между представителями деловых кругов, создание условий для обсуждения имеющихся вопросов и определения точек роста для реализации совместных инвестиционных инициатив.