Ўзбекистон ва БАА ўртасидаги ҳамкорликни чуқурлаштириш йўллари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 7 декабрь куни Абу – Даби шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков БАА Бош вазирининг ўринбосари, Президент ишлари бўйича вазир Шайх Мансур бин Зоид Ол Наҳаён билан учрашди.
Музокаралар чоғида инвестициявий, савдо-иқтисодий, маданий-гуманитар соҳалардаги икки томонлама ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва уни чуқурлаштиришнинг истиқболлари муҳокама қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил март ойида БААга ташрифи чоғида эришилган келишувларнинг амалга оширилиши кўриб чиқилди. Бу борада юзага келаётган масалалар ҳамда қўйилган вазифаларни ижро этиш учун келгусидаги ўзаро ҳамкорлик механизмлари кўриб чиқилди.
Инвестициявий ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилар экан, томонлар Ўзбекистон иқтисодиётига жалб этилган амирлик сармоялари ҳажмини оширишнинг юқори динамикаси ва амирлик компаниялари томонидан лойиҳаларни амалга оширишда эришилган муваффақиятларни қайд этди. Жумладан, Masdar компанияси жорий йилнинг август ойида Ўзбекистонда биринчи қуёш электр станциясини ишга туширди ҳамда ҳозирги кунда учта янги қуёш электр станцияси, хусусан, 457 МВт қувватга эга Шеробод ҚЭС, 220 МВт қувватга эга Самарқанд ҚЭС ва 220 МВт қувватга эга Жиззах ҚЭС қурилиши бўйича ўтказилган тендерларда ғолиб бўлди. Ўзбекистонда Masdar лойиҳаларининг умумий портфели ҳозирда 2 млрд доллардан ортди, қурилаётган электр станцияларининг умумий ишлаб чиқариш қуввати 2,5 ГВтни ташкил этади.
Абу-Даби ривожланиш жамғармаси билан муваффақиятли ҳамкорлик йўлга қўйилгани, жумладан, Ўзбекистонда кичик ва ўрта бизнесни қўллаб-қувватлаш дастури ҳамда таълим соҳасидаги лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилаётгани ҳам алоҳида қайд этилди. Жамғарма билан ҳамкорликда ташкил этилган қўшма инвестиция компанияси фаол иш юритмоқда, хусусан, туризм соҳасида йирик лойиҳалар ҳаётга татбиқ этилмоқда, шунингдек, умумий қиймати 500 миллион долларга тенг бўлган 14 истиқболли инвестициявий лойиҳалар портфели ишлаб чиқилмоқда.
Мулоқот чоғида энергетика, қишлоқ хўжалиги, молия сектори, инфратузилмани ривожлантириш ва соғлиқни сақлаш каби инвестициявий ҳамкорликни янада кенгайтиришнинг устувор йўналишлари белгилаб олинди.
Учрашув якунида томонлар ўзаро муносабатларни янада мустаҳкамлаш, савдо ҳамда инвестициявий ҳамкорликни диверсификация қилиш, БААнинг етакчи компаниялари қаторидан Ўзбекистонда лойиҳаларни амалга ошириш учун янги инвесторларни жалб этишга содиқлигини билдирдилар. Бу, ўз навбатида, икки мамлакат ўртасидаги иқтисодий шерикликнинг мавжуд салоҳиятидан тўлиқ фойдаланиш имконини беради.

Discussion on deepening cooperation prospects between Uzbekistan and the UAE
Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan S.Umurzakov met with Sheikh Mansour bin Zayed Al Nahyan, Deputy Prime Minister and Minister of Presidential Affairs of the UAE, in Abu Dhabi on December 7 this year.
During the meeting, the current state and prospects for deepening bilateral cooperation in investment, trade, economic, cultural, and humanitarian areas were discussed.
The implementation status of the agreements reached during the visit of the President of the Republic of Uzbekistan to the UAE in March 2019 was reviewed. The existing issues and mechanisms for further interaction to solve the tasks were considered.
While discussing investment cooperation issues, the sides noted the high increase dynamics of the volume of Emirati investments attracted to the economy of Uzbekistan and the success of the Emirati companies in implementing projects. In particular, in August this year, Masdar commissioned Uzbekistan’s first solar power plant and won tenders to build three new solar power plants: 457 MW Sherabad PVPP, 220 MW Samarkand PVPP, and 220 MW Jizzakh PVPP. The total portfolio of Masdar projects in Uzbekistan at the moment is more than $2 billion, the total generating capacity of the power plants under construction comprises 2.5 GW.
Also, successful cooperation with Abu Dhabi Fund for Development was separately noted: the program to support small and medium-sized businesses in Uzbekistan and projects in the field of education are being successfully implemented. A joint investment company set up with the Fund has been operating actively: major tourism projects are underway, as well as a portfolio of 14 promising investment projects totaling $500 million is being elaborated.
During the dialogue, priority areas for further expansion of investment cooperation were identified, including energy, agriculture, financial sector, infrastructure development, and healthcare.
Following the meeting, the sides expressed commitment to further strengthening bilateral relations, diversifying trade and investment cooperation, and attracting new investors to implement projects in Uzbekistan from among the leading companies of the UAE, which will allow to fully use the existing potential of economic partnership between the two countries.