Қорақалпоғистон Республикасини ижтимоий-иқтисодий ривожланишни рағбатлантириш бўйича янги чора-тадбирлар
Жорий йилнинг 7 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков бошчилигидаги ҳамда вазирликлар, идоралар ва тижорат банклари раҳбарларидан иборат ишчи гуруҳ Қорақалпоғистон Республикасида ижтимоий-иқтисодий ривожланиш ҳамда инвестициявий ва инфратузилмавий лойиҳаларни амалга оширишнинг бугунги ҳолатини ўрганиш мақсадида мазкур ҳудудга йўл олди.
Жойларга чиқиш мобайнида мавжуд муаммоларни аниқлаш ва уларни ҳал этишнинг самарали алгоритмларини ишлаб чиқиш мақсадида тадбиркорлар ва инвестиция лойиҳалари ташаббускорлари билан манзилли учрашувлар ўтказилди. Шунингдек, инфратузилмавий ва ижтимоий объектларнинг ҳозирги ҳолати таҳлил қилинди ва натижалари бўйича мутасадди раҳбарларга ҳар бир иншоотдан келгусида фойдаланиш бўйича комплекс стратегияни ишлаб чиқиш топширилди. Унда объектлар ўз ҳаражатларини ўзи қоплаши ва аҳолини ижтимоий хизматлар билан кенг қамраб олиши назарда тутилади.
Ҳудудда инвестициявий ва саноат фаолиятини кучайтириш борасида навбатдаги тадбирлар муҳокама қилинди – мутасадди раҳбарларга мавжуд хомашё салоҳияти ва саноат имкониятларидан келиб чиққан ҳолда қўшилган қиймат занжирларини шакллантириш учун мақбул шарт-шароитлар яратишга қаратилган тизимли чора-тадбирларни ишлаб чиқиш топширилди. Шу нуқтаи назардан, лойиҳавий таклифларни ишлаб чиқишда “иқтисодий ўсиш нуқталари”ни аниқлаш ва улардан фойдаланиш муҳимлиги таъкидланди. Бу жалб қилинган инвестициялар ҳисобидан сезиларли иқтисодий самарага эришиш имконини беради.
Инвестициявий ва ташқи савдо фаолиятини рағбатлантиришнинг янги тизимини фаол амалда қўллаш, фойдаланилмаётган иқтисодий имкониятларни аниқлаш ҳамда истиқболли тармоқларда янги инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш мақсадида ҳудудларда ташкил этилган “лойиҳа гуруҳлари” ва Тадбиркорлар кенгашлари фаолиятини самарали ташкил этиш бўйича чора-тадбирлар кўриш топширилди.
Шу билан бирга, бошқа йўналишлар билан бир қаторда, касаначиликка асосланган саноат кооперациясини йўлга қўйиш орқали маҳаллий аҳолини иш ва барқарор даромад манбаи билан таъминлаш учун шароитлар яратиш зарурлиги таъкидланди.
Тегишли вазирлик, идора, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларига тадбиркорлик фаолиятини кучайтириш ҳамда тармоқлараро кооперацияни ривожлантириш, экспорт салоҳиятини юксалтириш ва қўшимча иш ўринлари яратишга қаратилган манзилли топшириқлар берилди.

Новые меры по стимулированию социально-экономического развития Республики Каракалпакстан
7 февраля текущего года рабочая группа под руководством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств и коммерческих банков выехала в Республику Каракалпакстан для изучения текущего состояния социально-экономического развития и хода реализации инвестиционных и инфраструктурных проектов.
В ходе выезда были проведены адресные встречи с предпринимателями и инициаторами инвестиционных проектов для выявления имеющихся проблем и выработки эффективных алгоритмов их решения. Также был осуществлен анализ текущего состояния инфраструктурных и социальных объектов, по итогам которого ответственным руководителям были даны поручения разработать по каждому объекту комплексную стратегию дальнейшей эксплуатации, предусматривающую выход на самоокупаемость и широкий охват населения социальными услугами.
Обсуждены дальнейшие шаги по активизации инвестиционной и промышленной деятельности в регионе – ответственным руководителям было поручено разработать системные меры, направленные на создание оптимальных условий для формирования цепочек добавленной стоимости на базе имеющегося сырьевого потенциала и промышленных мощностей. В данном ключе была подчеркнута важность определения и использования «точек экономического роста» при разработке проектных предложений, что позволит достичь значительного экономического эффекта от привлекаемых инвестиций.
Поручено принять меры по активному практическому применению новой системы стимулирования инвестиционной и внешнеторговой деятельности, эффективной организации деятельности «проектных групп» и создаваемых в регионах Советах предпринимателей с целью выявления незадействованных экономических резервов и разработки новых инвестиционных проектов в перспективных отраслях.
Вместе с тем, была отмечена необходимость в работе по созданию условий для трудоустройства и обеспечения стабильным источником дохода местного населения, в том числе путем налаживания промышленной кооперации на базе надомного труда.
Руководителям соответствующих министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти были даны адресные поручения, нацеленные на активизацию предпринимательской деятельности, развитие межотраслевой кооперации, наращивание экспортного потенциала и создание дополнительных рабочих мест.