Кредитларга асосланган иқтисодий ўсиш хавфларни келтириб чиқариши мумкин — Fitch
Fitch Ratings рейтинг агентлиги ўзининг янги ҳисоботида Ўзбекистон иқтисодиёти учун хатарлар мавжудлиги ҳақида огоҳлантирди.
Таҳлилчилар 2017 йилда валюта бозорини либераллаштиришдан бошлаб, сўнгги йилларда республика иқтисодиёти ва сиёсатида жиддий ўзгаришлар юз берганини қайд этди. Бироқ бу ҳам муаммоларни келтириб чиқариши мумкин.
Валюта курсининг мослашувчанлигини ошириш макроиқтисодий нуқтаи назардан фойдалидир, лекин айни пайтда мавжуд бўлган валюта номувофиқлиги ва иқтисодиёт учун хорижий валютадаги қарзларнинг ортиши туфайли баъзи рискларни келтириб чиқаради, дея таъкидлайди Fitch.
Давлат молиялаштириш манбаларига бўлган ишончни камайтириш ва бозор томонидан белгиланадиган молиялаштириш харажатлари бўйича эришилган ютуқлар тармоқлар ва субъектлар бўйича фарқланади. Банклар, шунингдек, бир қанча номолиявий компаниялар бу йўналишда энг кўп ютуқларга эришди, дея қайд этди Fitch.
Агентлик экспертларининг таъкидлашича, Ўзбекистоннинг паст қарз юки ислоҳотлар жараёнига ёрдам берган. Бироқ қарзнинг барқарор тез ўсиши ҳам хавф омили бўлиши мумкин.
Ислоҳотларнинг асосий мақсадларидан бири юқори ўсиш суръатларига эришиш — хусусан, электр энергиясини ишлаб чиқариш ва иқтисодиётнинг бошқа муҳим тармоқларига инвестицияларни кўпайтиришдир. Ушбу ўсиш бошқа тармоқларнинг ривожланишига ёрдам бериши мумкин.
«Бироқ кредитларга асосланган юқори ўсиш ҳам хавф-хатарларга олиб келиши мумкин — жумладан, активлар сифатининг пасайиши ва банкларнинг ташқи молиялаштиришга боғлиқлиги ошиши каби омиллар бунга мисол бўлади», — дея огоҳлантиради агентлик.
Бошқарув сифати Ўзбекистон кредит профилининг заиф томони бўлиб қолмоқда. Институционал қувватни ошириш, корпоратив бошқарув, шаффофлик ва халқаро стандартларга яқинроқ ҳисобот бериш Ўзбекистон субъектлари учун асосий муаммо ҳисобланади.
Норматив муҳит бозор механизмларининг ролини оширишга қараб ривожланмоқда. Бироқ, Fitch мутахассисларининг фикрига кўра, ўзгаришларнинг суръати ҳамда талаб қилинадиган вақт ижтимоий ва сиёсий омилларга боғлиқ.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистоннинг умумий ташқи қарзи йил бошига нисбатан 11 фоиз ёки 3,7 млрд долларга ўсиб, 1 октябрь ҳолатига кўра, 37,6 млрд долларни ташкил қилганди.

«Рост экономики за счёт кредитования может привести к рискам» — Fitch
Аналитики указали на значительные изменения в экономике и политике Узбекистана после либерализации валютного рынка в сентябре 2017 года.
«Повышение гибкости обменного курса выгодно для экономики, но также создаёт риски из-за несовпадения валюты заимствования и кредитования и увеличения объёма заимствований в иностранной валюте», — говорится в отчёте.
Прогресс в снижении зависимости от государственных источников финансирования и переходе к рыночным затратам на финансирование различается по секторам и организациям. В этом направлении больше всего продвинулись банки и несколько нефинансовых корпораций, отметили в Fitch.
«Процессу реформ способствовал низкий уровень долга в экономике, но быстрое наращивание долговой нагрузки, если оно будет устойчивым, создает риски», — добавили аналитики.
Агентство подчёркивает, что достижение более высоких темпов роста, например, за счёт увеличения инвестиций в ключевые секторы экономики, такие как производство электроэнергии, является одной из основных целей политики, лежащей в основе проводимых правительством реформ. Это может способствовать более активному развитию других секторов, таких как страхование и корпоративное право.
«Тем не менее, высокие темпы роста за счёт кредитования также могут привести к рискам, например, с точки зрения ухудшения качества активов и большей зависимости банков от внешних источников финансирования», — говорится в отчёте.
Качество управления — слабое место в кредитоспособности Узбекистана, отметили аналитики агентства. По их мнению, повышение институциональной устойчивости, качества корпоративного управления, прозрачности и приближения отчётности к международным стандартам является ключевой задачей для предприятий страны.
Регуляторная среда развивается в сторону повышения роли рыночных механизмов, однако, по мнению Fitch, темпы и сроки зависят от социальных и политических соображений.
Совокупный внешний долг Узбекистана по итогам первых девяти месяцев 2021 года увеличился на 3,7 млрд долларов — до 37,6 млрд долларов.