Француз бизнеси Ўзбекистонда ўз фаолиятини кенгайтирмоқда
Жорий йилнинг 17 ноябрь куни Ҳукумат делегациясининг Францияга ташрифи доирасида Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев Франциянинг етакчи компаниялари раҳбарлари билан бир қатор учрашувлар ўтказди.
Қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда компанияларнинг иштирок этиш истиқболларини муҳокама қилишга бағишланган ушбу музокараларда мамлакатимиз манфаатдор вазирлик ва идоралари раҳбарлари ҳам иштирок этди.
Хусусан, «Алстом» компаниясининг бош директори Анри Пупар-Лафарж билан суҳбат чоғида шаҳар жамоат транспортини ташкил этиш соҳасида компаниянинг ечимларини жорий қилиш имкониятлари муҳокама қилинди.
Маълумот учун: 1928 йилда ташкил этилган Алстом темир йўл транспорти ишлаб чиқарадиган энг йирик машинасозлик компанияларидан биридир. Унинг штати тахминан 74 минг кишини ташкил қилади. Шунингдек, компания транспорт ва йўловчилар оқимини рақамли бошқариш бўйича ечимларни ишлаб чиқмоқда. Компания дунёнинг 70 мамлакатида амалга оширган сотув савдо айланмасининг ҳажми 2021 йилда 15,5 миллиард еврони ташкил этди.
Учрашув доирасида томонлар янги лойиҳаларнинг техник-иқтисодий параметрларини батафсил ишлаб чиқиш бўйича қўшма саъй-ҳаракатларни давом эттиришга келишиб олдилар.
Вольталия компанияси бош ижрочи директори Себастян Клерк билан Ўзбекистонда қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича бир қатор инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда компаниянинг иштирок этиш истиқболлари муҳокама қилинди.
Маълумот учун: Вольталиа 2005 йилда ташкил этилган. Компания объектларининг умумий қуввати 1,9 ГВт ва истиқболли лойиҳалар портфели 10,7 ГВт дан ошади. Компания дунёнинг 20 мамлакатида фаолият олиб боради.
Мулоқот давомида компаниянинг бутун дунё бўйлаб электр энергиясини ишлаб чиқариш қувватларини яратиш билан бирга объектларнинг ишончлилиги ва иш сифатининг юқори даражасини таъминлаш бўйича катта тажрибаси таъкидланди. Компания раҳбарияти, ўз навбатида, Ўзбекистонда ваколатхона очиш ва муқобил энергетика объектларини қуришга қизиқиш билдирди.
Орано Мининг компаниясининг Бош директори Николя Мейс билан учрашувда томонлар инвестиция ҳамкорлигини кенгайтиришнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболларини конструктив тарзда муҳокама қилдилар.
Энергетика саноати учун ускуналар ишлаб чиқаришга ихтисослашган Орано компанияси раҳбарияти ўзаро ҳамкорликни янада ривожлантиришга қизиқиш билдирмоқда. Шу муносабат билан аниқ лойиҳаларни муҳокама қилиш жараёнида Ўзбекистон томони мамлакатимизда қўшма лойиҳаларни амалга оширишда инвесторларга тўлиқ ёрдам кўрсатишга тайёрлигини таъкидлади.
Учрашув якунлари бўйича ўзаро муносабатларнинг кўриб чиқилган йўналишларини илгари суриш бўйича навбатдаги тадбирлар ишлаб чиқилди.

Французский бизнес расширяет своё присутствие в Узбекистане
17 ноября текущего года в рамках визита Правительственной делегации во Францию заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Жамшид Ходжаев провёл ряд встреч с руководством ведущих французских компаний.
В переговорах, посвящённых обсуждению перспектив участия компаний в реализации совместных инвестиционных проектов, также приняли участие руководители заинтересованных министерств и ведомств нашей страны.
В частности, в ходе беседы с генеральным директором компании «Alstom» Анри Пупар-Лафарж были обсуждены возможности имплементации решений компании в сфере организации городского общественного транспорта, имея в виду модернизацию парка, работающего на электрической тяге.
Справочно: основанная в 1928 г. компания Alstom является одной из крупнейших машиностроительных компаний по производству железнодорожного транспорта. Численность персонала — около 74 тыс. человек. Компания также разрабатывает решения по цифровому управлению транспортом и пассажиропотоком. Объём продаж компании в 70 странах мира в 2021 году составил 15,5 млрд евро.
В рамках встречи стороны договорились продолжить совместную работу по детализации технико-экономических параметров новых проектных инициатив.
С главным исполнительным директором компании Voltaliya Себастьеном Клерком обсуждены перспективы участия компании в реализации ряда инвестиционных проектов по строительству солнечных и ветровых электростанций в Узбекистане.
Справочно: Voltalia основана в 2005 году. Совокупная мощность объектов компании превышает 1,9 ГВт, а портфель перспективных проектов составляет 10,7 ГВт. Компания представлена в 20 странах мира.
В ходе диалога был подчёркнут большой опыт компании в создании электрогенерирующих мощностей по всему миру, поддерживая при этом надёжность объектов и высокий уровень качества работы. Компанией, в свою очередь, выражена заинтересованность в открытии представительства и строительстве объектов альтернативной энергетики в Узбекистане.
На встрече с генеральным директором компании Orano Mining Николя Мэйсом стороны в конструктивном ключе обсудили текущее состояние и перспективы расширения инвестиционного сотрудничества.
Руководством компании Orano, специализирующейся на разработке и производстве оборудования для энергетической промышленности, выражен интерес к дальнейшему наращиванию взаимодействия. В этой связи в ходе предметного обсуждения конкретных проектов узбекская сторона подчеркнула свою готовность и в дальнейшем оказывать инвесторам полную поддержку в реализации совместных проектов в Узбекистане.
По итогам встречи выработана повестка дальнейших действий по продвижению рассмотренных направлений взаимодействия.