Жорий йилнинг 10 ноябридан 12 ноябрига қадар Тошкентда “Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш доирасида тўлов баланси ва савдо сиёсати” мавзусида тренинглар ҳамда хусусий сектор вакиллари учун “Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлиш, хизматлар савдоси ва ички қўллаб-қувватлаш бўйича ЖСТ қоидалари” мавзусида семинар ўтказилди.
Тадбирлар Европа Иттифоқи томонидан молиялаштириладиган “Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнига кўмаклашиш” дастури доирасида ташкил этилди. Уларда инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг ўринбосари Б.Абидов раҳбарлигидаги Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши бўйича музокаралар гуруҳи вакиллари, UNCTAD/WTO Халқаро савдо маркази экспертлари, вазирликлар, тармоқ бирлашмалари, ишбилармонлар ассоциациялари ҳамда хусусий сектор вакиллари иштирок этдилар.
Тадбирлар давомида хорижий экспертларнинг тақдимотлари бўлиб ўтди. Уларда мамлакатимизнинг ЖСТга аъзо бўлишининг афзалликлари ва муаммолари, ушбу жараёнда хусусий секторнинг роли, “Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнига кўмаклашиш” дастури доирасида ўзбек бизнеси вакилларига техник кўмак кўрсатиш йўналишлари очиб берилди. Шунингдек, иштирокчилар ЖСТ доирасида хизматлар савдосини тартибга солувчи битимлар, хизматлар савдоси бўйича музокаралар хусусиятлари ҳамда музокаралар жараёнида хусусий сектор ва ҳукумат ўртасидаги ўзаро муносабатларнинг долзарб жиҳатлари билан танишдилар.
Аниқ ҳолатлар мисолида маҳаллий ишлаб чиқарувчиларни қўллаб-қувватлаш чоралари ҳамда уларни хорижий етказиб берувчиларнинг инсофсиз рақобатидан ҳимоя қилиш механизмлари, шунингдек, Ўзбекистоннинг Ташкилотга аъзо бўлишининг хизмат кўрсатиш соҳасига таъсири муҳокама қилинди.
Аҳоли саломатлигини таъминлаш, ноқонуний савдога қарши курашиш, тўлов балансини мувозанатлаш ва бошқа ҳолатларда давлат томонидан чекловчи чораларни қўллаш имкониятлари ҳам ўрганилди.

ВТО: преимущества, вызовы и новые возможности
С 10 по 12 ноября текущего года в Ташкенте проходили тренинги на тему «Платежный баланс и торговая политика в рамках присоединения ко Всемирной торговой организации» и семинар для представителей частного сектора «Вступление во Всемирную торговую организацию, правила ВТО по торговле услугами и внутренней поддержке».
Мероприятия были организованы в рамках программы «Содействие процессу присоединения Узбекистана к ВТО», финансируемой Европейским Союзом. В них приняли участие представители Переговорной группы по вступлению Узбекистана в ВТО во главе с заместителем министра инвестиций и внешней торговли Б.Абидовым, эксперты Международного торгового центра ЮНКТАД/ВТО, представители министерств, отраслевых объединений, бизнес-ассоциаций и частного сектора.
В ходе мероприятий были проведены презентации зарубежных экспертов, в ходе которых были раскрыты преимущества и вызовы вступления страны в ВТО, роль частного сектора в данном процессе, направления технической поддержки представителям узбекского бизнеса в рамках программы «Содействие процессу присоединения Узбекистана в ВТО». Участники также были ознакомлены с соглашениями, регулирующими торговлю услугами в рамках ВТО, особенностями переговоров по торговле услугами и аспектами взаимодействия частного сектора и правительства в процессе переговоров.
Обсуждены меры по поддержке отечественных производителей и механизмы их защиты от недобросовестной конкуренции со стороны иностранных поставщиков на примере конкретных кейсов, а также влияние вступления страны в Организацию на сферу услуг.
Также были изучены возможности применения ограничительных мер со стороны государства в случаях необходимости обеспечения здоровья населения, противодействия незаконной торговле, сохранения платежного баланса и других ситуациях.