Ўзбекистон Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик Кенгашига аъзо давлатлар иқтисодиёт вазирлари ва кузатувчилари учрашувида иштирок этди
Боку (Озарбайжон) шаҳрида Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик Кенгашига аъзо давлатлар иқтисодиёт (савдо) вазирлари ва кузатувчиларининг 10-йиғилиши доирасида ўтказилиши режалаштирилган қатор тадбирлар бўлиб ўтди.
Вазирлар йиғилишига Туркий Кенгаш Бош котиби Багдад Амреев ва Озарбайжон иқтисодиёт вазири Микаил Жабборов раислик қилди. Йиғилиш тадбирларида Қирғизистон, Қозоғистон, Ўзбекистон, Венгрия ва Туркия вазирлари ҳам иштирок этди. Ўзбекистон делегациясига инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Воитов раҳбарлик қилди.
ТТДҲКга аъзо давлатлар ва кузатувчилар иқтисодиёт вазирлари (савдо)нинг 10-йиғилиши, Иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш бўйича Ишчи гуруҳининг 12-йиғилиши ва бизнес-форумдан ташкил топган тадбирлар дастури доирасида Кенгашга аъзо давлатлар ўртасида иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш имкониятлари, коронавирус пандемияси сабабли рўй берган инқирознинг иқтисодий оқибатларини юмшатишга қаратилган қўшма амалий чора-тадбирлар бажарилишини мувофиқлаштириш масаласи муҳокама қилинди.
Тил, тарихий ва маданий алоқалар бир хиллиги асосида ташкил топган Туркий кенгаш минтақавий иқтисодий ҳамкорликнинг самарали механизмига айланиб бораётгани таъкидланди.
Ўзбекистон ҳукумати Кенгашга аъзо мамлакатлар билан иқтисодий шерикликни ривожлантиришга устувор аҳамият бераётгани маълум қилинди.
Маълумот учун: сўнгги уч йил мобайнида коронавирус пандемиясига қарамасдан Кенгашга аъзо мамлакатлар ўртасидаги савдо ҳажми икки баробар ошди ҳамда 2020 йилда 6,7 миллиард долларга ва жорий йилнинг биринчи ярим йиллиги якунларига кўра 4,7 млрд долларни ташкил этди.
Яқин йилларда савдо алоқаларини ривожлантириш ва Ўзбекистоннинг ТТДҲК тасарруфидаги ҳамкор давлатлар билан савдо айланмасини 10 миллиард долларга етказиш борасида улкан ишга солинмаган салоҳият мавжудлиги алоҳида таъкидланди.
Шу нуқтаи назардан норматив-ҳуқуқий базани янада такомиллаштириш ҳамда тариф ва нотариф тўсиқларни бартараф этиш зарурлиги қайд этилди.
Шунингдек, Туркий кенгаш Инвестиция жамғармаси ва Тараққиёт банкини ташкил этиш бўйича ташаббусларни ҳаётга татбиқ этишни жадаллаштириш долзарблиги масаласи кўриб чиқилди. Бу ТТДҲК доирасида мулоқотдан амалий инвестициявий ва молиявий ҳамкорликка ўтишда муҳим қадам бўлиши таъкидланди.
Шунингдек, минтақанинг транспорт ва транзит салоҳиятини ошириш ҳамда Марказий Осиё орқали йирик жаҳон бозорларига, жумладан, Хитой, Ҳиндистон, Покистон ва бошқа Осиё мамлакатларига, шунингдек, Озарбайжон ва Туркия орқали Европа мамлакатларига етказиб беришни таъминлаш механизмлари муҳокама қилинди.
Учрашув якунида бирлашмага аъзо мамлакатларда эркин иқтисодий ва махсус зоналарни ривожлантиришни жадаллаштиришга қаратилган “Аъзо давлатларнинг турли иқтисодий зоналари ўртасида маълумот ва тажриба алмашиш тўғрисида”ги Меморандум имзоланди.

Узбекистан принял участие в заседании министров экономики государств-членов и наблюдателей Совета сотрудничества тюркоязычных государств
В г.Баку (Азербайджан) состоялся ряд мероприятий, запланированных в рамках 10-го заседания министров экономики (торговли) государств-членов и наблюдателей Совета сотрудничества тюркоязычных государств (ССТГ).
Заседание министров прошло под председательством генерального секретаря Тюркского совета Багдада Амреева и министра экономики Азербайджана Микаила Джаббарова. В мероприятиях заседания также приняли участие министры из Кыргызстана, Казахстана, Узбекистана, Венгрии и Турции. Делегация Узбекистана была представлена первым заместителем министра инвестиций и внешней торговли А.Воитовым.
В рамках программы мероприятий, включающей 10-е заседание министров экономики (торговли) государств-членов и наблюдателей ССТГ, 12-е заседание Рабочей группы по развитию экономического сотрудничества и бизнес-форум, были обсуждены возможности расширения экономического и инвестиционного сотрудничества между государствами-участниками Совета, дальнейшей координации реализации совместных практических мер, направленных на смягчение экономических последствий кризиса, вызванного пандемией коронавируса.
Отмечалось, что Тюркский совет, созданный на основе общности языка, исторических и культурных связей, становится эффективным механизмом регионального экономического сотрудничества.
Было озвучено, что Правительство Узбекистана придаёт приоритетное значение развитию экономического партнерства со странами-членами Совета.
Справочно: за последние три года объём торговли между странами-членами Совета, несмотря на пандемию коронавируса вырос вдвое и достиг отметки в 6,7 млрд долларов в 2020 году, а по итогам первого полугодия текущего года составил 4,7 млрд долларов.
Подчеркивался значительный незадействованный потенциал для развития торговых взаимоотношений и доведения товарооборота Узбекистана со странами-партнёрами по ССТГ до 10 млрд долларов в ближайшие годы.
В данном контексте была отмечена необходимость дальнейшего совершенствования нормативной базы и устранения тарифных и нетарифных барьеров.
Также был поднят вопрос об актуальности ускорения реализации инициатив по учреждению Инвестиционного фонда и Банка развития Тюркского совета, что станет прорывным шагом в переходе от диалога к практическому инвестиционно-финансовому сотрудничеству в рамках ССТГ.
Также были обсуждены механизмы повышения транспортно-транзитного потенциала региона и обеспечения доступа через Центральную Азию к основным мировым рынкам, включая Китай, Индию, Пакистан и другие азиатские страны, а также через Азербайджан и Турцию – в европейские страны.
По итогам заседания состоялось подписание Меморандума “Об обмене информацией и опытом между различными экономическими зонами государств-членов ССТГ”, направленного на ускоренное развитие свободных экономических и специальных зон в странах-членах объединения.