Ўзбекистон ва Венгрия кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтирмоқда
Жорий йилнинг 30 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси ҳукумат делегациясининг Венгрияга ташрифи доирасида Бош вазир ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаев Венгрия ташқи ишлар ва ташқи иқтисодий алоқалар вазирининг биринчи ўринбосари Левенте Магяр билан музокаралар олиб борди.
Учрашув давомида савдо-иқтисодий, инвестициявий, илмий-техникавий ва инновацион соҳаларда кўп қиррали ўзбек – венгер ҳамкорлигини ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Хусусан, томонлар қишлоқ хўжалиги, сувни тежайдиган технологиялар, озиқ – овқат саноати, фармацевтика, электроника, автомобилсозлик, тўқимачилик, кимё ва металлургия, илм-фан, инновация ва таълим каби соҳаларда янги юқори даромадли инвестиция лойиҳалари ва савдо шартномаларини ишлаб чиқишни ўз ичига олган қисқа ва ўрта муддатли истиқболга мўлжалланган иқтисодий масалаларни тўлиқ кўриб чиқдилар.
Саноат кооперацияси, транспорт ва логистика, ҳудудлараро ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек, Венгрия сармоявий доираларини Ўзбекистон давлат корхоналари ва активларини трансформациялаш ва хусусийлаштириш жараёни жалб қилиш истиқболлари алоҳида тартибда муҳокама қилинди.
Учрашув якунида тўғридан-тўғри алоқаларни қўллаб-қувватлаш ва кўп қиррали шериклик йўналишларида ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга келишилди.
Шу куннинг ўзида Ўзбекистон Бош вазирининг ўринбосари –  инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Ходжаевнинг «Wизз Аир», «МастерГоод», «КИТE», «Эхимбанк», «Раба» каби етакчи венгер компаниялари ва банклари раҳбарияти билан ҳамкорлик алоқаларини ўрнатиш ва қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш имкониятлари муҳокама қилинди.

Узбекистан и Венгрия наращивают многоплановое сотрудничество
30 сентября текущего года в рамках визита правительственной делегации Республи Узбекистан в Венгрию, заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Жамшид Ходжаев провёл переговоры с первым заместителем министра иностранных дел и внешнеэкономических связей Венгрии Левенте Магьяром.
В ходе встречи были обсуждены перспективы развития многопланового узбекско-венгерского сотрудничества в торгово-экономической, инвестиционной, научно-технической и инновационной сферах.
В частности, сторонами была детально проработана экономическая повестка на кратко- и среднесрочную перспективу, в том числе разработка новых высокомаржинальных инвестиционных проектов и торговых соглашений в таких направлениях как сельское хозяйство, водосберегающие технологии, пищевая промышленность, фармацевтика, электроника, автомобилестроение, текстильная, химическая и металлургическая отрасли, а также наука, инновации и образование.
В отдельном порядке обсуждены вопросы развития промышленной кооперации, транспорта и логистики, межрегионального сотрудничества, а также перспективы участия венгерских инвестиционных кругов в процессе трансформации и приватизации государственных предприятий и активов Узбекистана.
В завершение встречи была достигнута договорённость о поддержке прямых контактов и дальнейшего укрепления взаимодействия по всем направлениям многопланового партнёрства.
В этот же день состоялись переговоры заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Узбекистана Жамшида Ходжаева с руководством ведущих венгерских компаний и банков, таких как «Wizz Air», «MasterGood», «KITE», «Eximbank», «Rába», на которых были обсуждены перспективы налаживания партнёрских отношений и реализации совместных инвестиционных проектов.