Ўзбекистон – Япония бизнес-анжумани бўлиб ўтди
Япониянинг Ўзбекистон Республикасидаги Элчихонаси ва “Тошкент-Нагоя” Дўстлик ассоциацияси билан биргаликда “Ўзбекистон-Япония ҳамкорлиги динамикаси ва Ўзбекистонга тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этиш имкониятлари” мавзуида онлайн анжуман ўтказилди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари Л.Кудратов, Япониянинг Ўзбекистон Республикасидаги Элчихонаси вакиллари, шунингдек, Нагоя шаҳрининг (Япония) 40 дан ортиқ кичик ва ўрта бизнес вакиллари иштирок этди.
Япония ишбилармонлик доиралари вакилларига Ўзбекистонда бизнес юритиш учун яратилган шароитлар, турли соҳаларга илғор япон технологияларини жорий этиш бўйича ҳамкорлик қилиш истиқболлари ҳақида маълумот берилди.
Анжуман доирасида Ўзбекистон тадбиркорларининг бир қатор Япония компаниялари билан икки томонлама учрашувлари бўлиб ўтди. Жумладан, туризмни ривожлантириш соҳасида ҳамкорлик ўрнатиш юзасидан “Smile Tourist”, меҳнат миграцияси соҳасида – “HRS Japan Co, Ltd.” ҳамда Японияга маҳкамлаш буюмлари етказиб беришни ташкил этиш бўйича “Meinan Co., Ltd.” компанияси билан музокаралар ўтказилди.
Тадбир якунида 2022 йилнинг биринчи ярмида Тошкент шаҳрида Япониянинг кичик ва ўрта бизнес субъектлари вакилларининг бевосита иштирокида 2-конференцияни ташкил этишга келишилди.

Проведена узбекско-японская бизнес-конференция
В режиме онлайн совместно с Посольством Японии в Республике Узбекистан и Ассоциацией дружбы «Ташкент-Нагоя» проведена конференция на тему «Динамика узбекско-японского сотрудничества и возможности для привлечения прямых иностранных инвестиций в Узбекистане».
В работе конференции принял участие первый заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Л.Кудратов, представители Посольства Японии в Республике Узбекистан, а также более 40 представителей малого и среднего бизнеса г.Нагоя (Япония).
Представители японского бизнес-сообщества были проинформированы об условиях ведения бизнеса в Узбекистане, перспективах сотрудничества по внедрению передовых японских технологий в различных отраслях промышленности.
В рамках конференции также проведены двусторонние встречи предпринимателей Узбекистана со «Smile Tourist» — в сфере развития туризма, «HRS Japan Co, Ltd.» — по взаимодействию в сфере трудовой миграции и «Meinan Co., Ltd.» — по вопросам организации поставок крепёжных изделий в Японию.
По итогам мероприятия достигнута договорённость об организации 2-й конференции с участием малого и среднего бизнеса Японии в очном формате в г. Ташкенте в первой половине 2022 года.