Россиянинг молиявий институтлари иштирокини таъминлаш бўйича келишувларга эришилди
Яқинда “Ўзбекнефтгаз” AЖ раҳбарияти бошчилигидаги делегацияси Москвада амалий ташрифи билан бўлди. Ташриф доирасида Россиянинг етакчи молиявий институтларининг раҳбарлари билан бир қатор музокаралар ўтказилди.
Хусусан, ташриф давомида Россиянинг йирик молия институтлари – “Газпромбанк” АЖ, “ВЭБ.РФ” ва “ЭКСАР” раҳбарияти билан музокаралар бўлиб ўтди.
Музокаралар давомида томонлар ўзаро манфаатли муносабатларнинг ҳозирги ҳолатини муҳокама қилдилар ва келгусидаги режаларни белгилаб олишди.
Таъкидлаш жоиз, сўнгги 4 йил ичида нефть ва газ саноатида инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун юқорида кўрсатилган молиявий институтлар томонидан 1,3 миллиард доллардан ортиқ кредитлар жалб қилинган ва келгусида бу кўрсаткичларни кўпайтириш кўзланмоқда.
Жумладан, молиявий институтлар синдикати – “Газпромбанк” АЖ, “ВЭБ.РФ” ва “ЭКСАР” билан биргаликда “2017 – 2021 йилларда углеводород хомашёси қазиб чиқаришни кўпайтириш дастурининг иккинчи босқичи” инвестиция лойиҳасини амалга ошириш учун узоқ муддатли кредит жалб этиш ишлари устида иш олиб борилмоқда.
Ташриф давомида Россия молия институтларининг “Шўртан газ кимё мажмуасининг ишлаб чиқариш қувватини кенгайтириш” инвестиция лойиҳасини молиялаштиришда иштирок этишни кўриб чиқиш бўйича келишувга эришилди.
Шунингдек, Банкнинг Рейтинг консалтинг маркази ходимлари билан биргаликда дебют корпоратив рейтингини олиш ва евробондларни чиқаришга тайёргарлик кўриш жараёни муҳокама қилинди.

«Узбекнефтегаз»: Достигнуты договоренности по обеспечению участия российских финансовых институтов в финансировании инвестиционных проектов
На днях делегация во главе руководства АО «Узбекнефтегаз» посетила Москву с рабочим визитом. В рамках рабочего визита провела ряд переговоров с руководителями ведущих российских финансовых институтов.
В частности, во время визита проведены совместные переговоры с руководствами крупнейших российских финансовых институтов – АО «Газпромбанк», «ВЭБ.РФ» и «ЭКСАР».
В ходе переговоров стороны обсудили текущее состояние взаимовыгодных отношений и обменялись планами будущего сотрудничества.
Стоит отметить, что за последние 4 года на реализацию инвестиционных проектов нефтегазовой отрасли привлечены кредитные средства вышеуказанных финансовых институтов в размере более 1,3 млрд долларов и эти цифры вырастут в ближайшее время.
В частности, совместно с синдикатом финансовых институтов – АО «Газпромбанк», «ВЭБ.РФ» и «ЭКСАР» прорабатывается привлечение долгосрочного кредита на реализацию инвестиционного проекта «Программа по увеличению добычи углеводородного сырья на 2017–2021 годы (II Этап)».
Также в ходе визита достигнута договоренность о рассмотрении со стороны российских финансовых институтов участия в финансировании инвестиционного проекта «Расширение производственной мощности Шуртанского газохимического комплекса».
Вместе с тем, совместно с сотрудниками Центра рейтингового консультирования Банка обсужден ход подготовки к получению дебютного корпоративного рейтинга и выпуску евробондов.