Президентнинг “Инвестицион лойиҳаларни ташқи инфратузилма билан таъминлаш чора -тадбирлари тўғрисида” қарори қабул қилинди
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев «Инвестицион лойиҳаларни ташқи инфратузилма билан таъминлаш чора -тадбирлари тўғрисида» қарорга имзо чекди.
Қарорга мувофиқ, 2021 йил 1 октябрдан сармоядорларнинг умумий қиймати 200 миллиард сўмдан ортиқ бўлган лойиҳалари зарур ташқи муҳандислик -коммуникация тармоқлари билан таъминланади, бунда ўз маблағлари улуши инвестиция дастурларига киритилган маблағларнинг камида 25 фоизини ташкил қилади. , Давлат бюджети ҳисобидан.
200 миллиард сўмдан ортиқ инвестиция лойиҳалари доирасида:
– электр тармоқларини қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлаш учун бюджет кредит маблағлари «Минтақавий электр тармоқлари» АЖ ва «Ўзбекистон миллий электр тармоқлари» АЖга ажратилган;
– табиий газ тармоқларини қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлаш учун – «Ўзтрансгаз» АЖ ва «Худудгазтаминот» АЖ.
Автомобил йўлларини қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлаш ишлари Қорақалпоғистон Республикаси Молия вазирлиги, вилоятлар ва Тошкент шаҳар молия бош бошқармалари ҳузуридаги автомобил йўлларини ривожлантириш маблағлари ҳисобидан амалга оширилади.

Принято Постановление Президента «О мерах по обеспечению инвестиционных проектов внешней инфраструктурой»
Согласно Постановлению, с 1 октября 2021 года будут обеспечены необходимыми внешними инженерно-коммуникационными сетями проекты инвесторов стоимостью более 200 миллиардов сумов, в которых доля их собственных средств составляет не менее 25 процентов, включенных в инвестиционные программы, за счет средств Государственного бюджета.
Будет установлен порядок, в соответствии с которым в рамках инвестиционных проектов стоимостью более 200 миллиардов сумов:
— средства бюджетной ссуды на работы по строительству, реконструкции и ремонту сетей электрической энергии выделяются АО «Региональные электрические сети» и АО «Национальные электрические сети Узбекистана»;
— на работы по строительству, реконструкции и ремонту сетей природного газа – АО «Узтрансгаз» и АО «Худудгазтаъминот».
Работы по строительству, реконструкции и ремонту автомобильных дорог проводятся за счет фондов по развитию автомобильных дорог при Министерстве финансов Республики Каракалпакстан и главных управлениях финансов областей и города Ташкента.