ЭНЕРГЕТИКА ВАЗИРЛИГИ ДУШАНБЕ ШАҲРИДА ЎЗБЕКИСТОННИНГ КАМ УГЛЕРОДЛИ РИВОЖЛАНИШ БОСҚИЧЛАРИ ХУСУСИДА ТАҚДИМОТ ҚИЛДИ
Ўзбекистон Энергетика вазирлиги жорий йилнинг 30 ноябрь куни Душанбе шаҳрида бўлиб ўтган “Корея Республикаси – Марказий Осиё” ҳамкорлик форуми иштирокчиларига мамлакатимизнинг кам углеродли иқтисодиётга ўтиш босқичларини тақдим этди.
Яшил иқтисодиёт ва углерод нейтраллигини таъминлаш Ўзбекистон Республикаси делегацияси иштирок этган 14-Ҳамкорлик форумининг асосий мавзуларидан бири бўлди.
Энергетика вазирлиги тақдимотида таъкидланганидек, ҳар йили дунёда атмосферага 51 миллиард тонна СО2 (иссиқхона газлари) чиқарилади ва бу иқлим ўзгаришининг асосий сабабларидан бири ҳисобланади. Шу муносабат билан, кўп мамлакатлар яшил иқтисодиётга ўтиш йўлида қадам ташламоқда.
Ўзбекистонда Президентимиз Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан “яшил” иқтисодиётга ўтиш бўйича комплекс стратегия, шунингдек, қайта тикланувчи ва водород энергетикасини ривожлантириш дастури амалга оширилмоқда.
Париж келишувига кўра, Ўзбекистон 2030 йилга қадар иссиқхона газлари чиқиндиларини ЯИМдаги улуш сифатида 10 фоизга камайтириш мажбуриятини олган эди. Жорий йилнинг ноябрь ойида Глазго шаҳрида Ўзбекистон ушбу мажбуриятларни 35 фоизга оширди. Ушбу мақсадларга эришиш учун мамлакат раҳбарияти Ўзбекистон учун яшил энергетикани ривожлантириш соҳасида ўзаро ҳамкорликнинг асосий йўналишлари – “Яшил энергетикани ривожлантириш орқали углерод нейтраллигига эришиш ва кейинги 10 йил ичида қайта тикланувчи энергия манбалари улушини 3 баробарга ошириш”ни белгилаб берди.
Шундай қилиб, Ўзбекистон Республикаси 2030 йилга бориб Қайта тикланувчи энергия манбалари қувватини 12 ГВтга оширишни режалаштирмоқда.
Ушбу улкан мақсадларни амалга ошириш учун Энергетика вазирлиги 2019 йилдан буён Халқаро молия институтлари кўмагида ишлаб чиқариш қувватларини, жумладан, қуёш ва шамол электр станцияларини қуриш бўйича тендерлар ўтказиб келмоқда.
Шунингдек, ҳукумат томонидан энергия самарадорлигини ошириш масалаларини аҳоли ўртасида оммалаштиришга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Энергетика вазирлиги ҳузурида Энергия самарадорлиги жамғармаси тузилиб, кичик қуёш станциялари ва қуёш коллекторлари негизида уй хўжаликлари учун кичик қуёш электр станциялари орқали ишлаб чиқаришни ривожлантириш бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Тақдимот давомида дунёда энергия алмашинувининг ягона намуналари мавжуд эмаслиги ва ҳар бир давлат илғор жаҳон тажрибасига таянган ҳолда ўз йўлини танлаши зарурлиги таъкидланди.

МИНЭНЕРГО ПРОВЕЛО В ДУШАНБЕ ПРЕЗЕНТАЦИЮ ЭТАПОВ НИЗКОУГЛЕРОДНОГО РАЗВИТИЯ УЗБЕКИСТАНА
Министерством энергетики Узбекистана презентованы этапы перехода страны на низкоуглеродную экономику участникам Форума сотрудничества «Республика Корея – Центральная Азия», состоявшегося 30 ноября 2021 года в г. Душанбе.
Зелёная экономика и обеспечение углеродной нейтральности были в числе главных тем 14-м Форума сотрудничества, в котором приняла участие делегация Республики Узбекистан.
Как было отмечено в ходе презентации Минэнерго, в мире ежегодно в атмосферу попадает 51 миллиард тонн СО2 (парниковых газов), что является одной из главных причин изменения климата. В связи с этим всё больше стран предпринимают шаги по переходу к зеленой экономике.
В Узбекистане по инициативе Президента Шавката Мирзиёева реализуется комплексная Стратегия перехода на «зеленую» экономику, а также Программа развития возобновляемой и водородной энергетики.
В рамках Парижского соглашения Узбекистан обязался сократить выбросы парниковых газов на 10 процентов на долю ВВП к 2030 году. В ноябре текущего года, в городе Глазго Узбекистан увеличил эти обязательства до 35 %. Для достижения этих целей, руководством страны обозначены такие ключевые для Узбекистана направления взаимодействия в сфере «зеленого» восстановления, как стремление к достижению углеродной нейтральности за счет развития «зеленой» энергетики и увеличение доли ВИЭ в 3 раза в ближайшие 10 лет.
Таким образом, к 2030 году Республика Узбекистан планирует увеличение мощности ВИЭ на 12 ГВт
Для реализации этих амбициозных целей Министерством энергетики с 2019 года при консультационной поддержке Международных финансовых проводятся тендерные торги на строительство объектов генерации, в том числе солнечных и ветряных станций.
Также особое внимание Правительством страны уделяется популяризации среди населения вопросов энергоэффективности. При Минэнерго создан Фонд энергоэффективности и ведется работа по развитию малой генерации для домохозяйств на основе малых солнечных установок и солнечных коллекторов.
В ходе презентации было отмечено, что в мире отсутствует единый шаблон энергетического перехода и каждая страна должна выбрать свой путь, опираясь на лучшие мировые практики.