Ўзбекистон – Афғонистон ҳамкорлигининг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 13 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Афғонистон Ислом Республикаси ташқи ишлар вазири Муҳаммад Ҳаниф Атмар ва Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари Муҳаммад Шокир Коргар билан видеоконференция шаклида икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари ҳамда савдо-иқтисодий, транспорт ва логистика, маданий-гуманитар соҳаларда ўзаро келишувлар амалга оширилишини муҳокама қилди.
Тошкент шаҳрида жорий йилнинг 2 февраль куни бўлиб ўтган тегишли юқори даражадаги уч томонлама ишчи гуруҳнинг йиғилиши якунида қабул қилинган “Мозори-Шариф – Кобул – Пешавор” темир йўлини қуриш лойиҳасини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” доирасидаги ҳамкорликнинг амалий жиҳатлари кун тартибининг марказидан жой эгаллади. Муҳокама давомида мавжуд масалалар атрофлича кўриб чиқилиб ҳал этилди, шунингдек, эришилган келишувларнинг амалий ижросини жадаллаштириш бўйича навбатдаги тадбирлар белгилаб олинди.
Мулоқотда “Сурхон — Пули-Хумри” электр узатиш линиясини қуриш лойиҳасининг ҳаётга татбиқ этилиши ҳақида ҳам тўхталиб ўтилди. Томонлар қурилиш ишларини ташкил этиш, логистика, зарур асбоб-ускуналар етказиб бериш, ишчиларнинг хавфсизлигини таъминлаш ва бошқа жиҳатлар билан боғлиқ қатор масалаларни муҳокама қилдилар. Мазкур лойиҳани рўёбга чиқаришни жадаллаштиришга қаратилган яқин ҳамкорлик тўғрисида келишувга эришилди.
Шу нуқтаи назардан, томонлар Афғонистонда транспорт инфратузилмасини ривожлантириш бўйича қатор лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этиш доирасида ўзбек компанияларини муҳандислик ва қурилиш ишларини бажариш учун пудратчи ташкилотлар сифатида жалб этиш истиқболларини кўриб чиқди.
Икки мамлакат тадбиркорларини қўшма инвестиция ва савдо фаолиятига фаол жалб этиш чора-тадбирлари юзасидан фикр алмашилди. Шу мақсадда ўзбекистонлик бўлажак шериклар билан қўшма инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш ва ўзаро манфаатли савдо шартномаларини тузиш бўйича музокаралар ўтказиш учун бир гуруҳ афғонистонлик тадбиркорларнинг Термиз шаҳрига ташрифини ташкил этишга келишиб олинди.
Музокара чоғида кон қазиб чиқариш, нефть-газ, энергетика, автомобилсозлик ва тўқимачилик саноати, шунингдек, Афғонистонда қишлоқ хўжалиги, ирригация ва қишлоқ хўжалиги машинасозлиги соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга оширишга Ўзбекистон хусусий компанияларини жалб этиш бўйича таклифлар билдирилди ва кўриб чиқилди. Икки мамлакатнинг тегишли вазирлик ва идоралари экспертлари ва мутахассислари иштирокида аниқ лойиҳавий таклифларни ҳамкорликда ишлаб чиқиш бўйича келишувга эришилди.
Томонлар, шунингдек, яқин келажакда имзолаш мақсадида Инвестицияларни рағбатлантириш ва ўзаро ҳимоя қилиш тўғрисидаги битимни ҳамда Ўзаро савдони рағбатлантириш тўғрисида битимни ишлаб чиқишни тезлаштиришга келишиб олдилар. Музокара қатнашчиларининг фикрича, бу қадам ўзбек ва афғон тадбиркорлари ўртасидаги ишбилармонлик алоқаларининг барқарор ривожланиши учун қулай шарт-шароитлар яратади.
Маданий-гуманитар соҳадаги ҳамкорлик алоҳида муҳокама қилинди – темир йўлларни қуриш ва бошқариш, энергетика ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида афғон мутахассислари учун ихтисослаштирилган ўқув дастурларини ишлаб чиқиш масаласи ҳал этилди.
Музокара якунлари бўйича 2021 йилга мўлжалланган комплекс Тадбирлар режасини ишлаб чиқиш ва тезкор равишда тасдиқлаш тўғрисида келишувга эришилди. Ушбу режа барча эришилган келишувлар, маъқулланган лойиҳалар ва ташаббусларни ўз ичига олиб, уларни самарали амалга ошириш бўйича икки томонлама мувофиқлаштирилган ҳамкорликни йўлга қўйиш имконини беради. Мазкур ҳаракат режаси келаётган ҳафта давомида келишиб олинади.

Обсуждены практические аспекты узбекско-афганского сотрудничества
13 февраля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференции обсудил с министром иностранных дел Исламской Республики Афганистан Мухаммадом Ханифом Атмаром и главой Администрации Президента Исламской Республики Афганистан Мухаммадом Шакиром Коргаром актуальные вопросы двустороннего сотрудничества и ход реализации взаимных договоренностей в торгово-экономической, транспортно-логистической и культурно-гуманитарной сферах.
Ключевым моментом повестки дня являлись практические аспекты взаимодействия в рамках «Дорожной карты» по реализации проекта строительства железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар», принятой 2 февраля текущего года в г.Ташкенте по итогам заседания соответствующей трехсторонней рабочей группы высокого уровня. В ходе обсуждения были всесторонне рассмотрены и решены имеющиеся вопросы, а также определены дальнейшие шаги по ускорению практической реализации достигнутых договоренностей.
Также диалог затронул вопросы реализации проекта по строительству линии электропередач «Сурхан – Пули-Хумри». Стороны обсудили ряд вопросов организации строительных работ, логистики, поставок необходимого оборудования, обеспечения безопасности персонала и другие аспекты. Достигнута договоренность о тесном взаимодействии, нацеленном на ускоренное продвижение данного проекта.
В данном контексте стороны рассмотрели перспективы привлечения узбекских компаний в качестве подрядных организаций для выполнения инженерных и строительных работ в рамках реализации ряда проектов по развитию транспортной инфраструктуры в Афганистане.
Состоялся обмен мнениями о мерах по активному вовлечению предпринимателей двух стран в совместную инвестиционную и торговую деятельность. В этих целях, согласован вопрос об организации визита группы афганских предпринимателей в г.Термез для проведения адресных переговоров с потенциальными узбекскими партнерами на предмет реализации совместных инвестиционных проектов и заключения взаимовыгодных торговых контрактов.
В ходе переговоров были озвучены и рассмотрены предложения по привлечению частных компаний Узбекистана к реализации совместных проектов в горнодобывающей, нефтегазовой, энергетической, автомобилестроительной и текстильной отраслях, а также в областях сельского хозяйства, ирригации и сельскохозяйственного машиностроения в Афганистане. Достигнута договоренность о совместной проработке конкретных проектных предложений с участием экспертов и специалистов профильных министерств и ведомств двух стран.
Также стороны договорились ускорить проработку Соглашения о взаимном поощрении и защите инвестиций и Соглашения по продвижению взаимной торговли с целью их подписания в ближайшее время. По мнению участников переговоров, данный шаг создаст благоприятные условия для устойчивого развития деловых связей между узбекскими и афганскими предпринимателями.
В отдельном порядке было обсуждено сотрудничество в культурно-гуманитарной сфере – согласован вопрос о разработке для афганских специалистов профильных образовательных программ в сферах строительства и управления железными дорогами, энергетики и сельского хозяйства.
По итогам переговоров была достигнута договоренность о разработке и ускоренном согласовании комплексного Плана действий на 2021 год, который будет включать в себя весь спектр достигнутых договоренностей, согласованных проектов и инициатив, что позволит наладить скоординированное двустороннее взаимодействие по их эффективному продвижению. Данный План действий будет согласован в течение ближайшей недели.