Ўзбекистон – Афғонистон ҳамкорлигининг амалий жиҳатлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 13 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Афғонистон Ислом Республикаси ташқи ишлар вазири Муҳаммад Ҳаниф Атмар ва Афғонистон Ислом Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари Муҳаммад Шокир Коргар билан видеоконференция шаклида икки томонлама ҳамкорликнинг долзарб масалалари ҳамда савдо-иқтисодий, транспорт ва логистика, маданий-гуманитар соҳаларда ўзаро келишувлар амалга оширилишини муҳокама қилди.
Тошкент шаҳрида жорий йилнинг 2 февраль куни бўлиб ўтган тегишли юқори даражадаги уч томонлама ишчи гуруҳнинг йиғилиши якунида қабул қилинган “Мозори-Шариф – Кобул – Пешавор” темир йўлини қуриш лойиҳасини амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси” доирасидаги ҳамкорликнинг амалий жиҳатлари кун тартибининг марказидан жой эгаллади. Муҳокама давомида мавжуд масалалар атрофлича кўриб чиқилиб ҳал этилди, шунингдек, эришилган келишувларнинг амалий ижросини жадаллаштириш бўйича навбатдаги тадбирлар белгилаб олинди.
Мулоқотда “Сурхон — Пули-Хумри” электр узатиш линиясини қуриш лойиҳасининг ҳаётга татбиқ этилиши ҳақида ҳам тўхталиб ўтилди. Томонлар қурилиш ишларини ташкил этиш, логистика, зарур асбоб-ускуналар етказиб бериш, ишчиларнинг хавфсизлигини таъминлаш ва бошқа жиҳатлар билан боғлиқ қатор масалаларни муҳокама қилдилар. Мазкур лойиҳани рўёбга чиқаришни жадаллаштиришга қаратилган яқин ҳамкорлик тўғрисида келишувга эришилди.
Шу нуқтаи назардан, томонлар Афғонистонда транспорт инфратузилмасини ривожлантириш бўйича қатор лойиҳаларни ҳаётга татбиқ этиш доирасида ўзбек компанияларини муҳандислик ва қурилиш ишларини бажариш учун пудратчи ташкилотлар сифатида жалб этиш истиқболларини кўриб чиқди.
Икки мамлакат тадбиркорларини қўшма инвестиция ва савдо фаолиятига фаол жалб этиш чора-тадбирлари юзасидан фикр алмашилди. Шу мақсадда ўзбекистонлик бўлажак шериклар билан қўшма инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш ва ўзаро манфаатли савдо шартномаларини тузиш бўйича музокаралар ўтказиш учун бир гуруҳ афғонистонлик тадбиркорларнинг Термиз шаҳрига ташрифини ташкил этишга келишиб олинди.
Музокара чоғида кон қазиб чиқариш, нефть-газ, энергетика, автомобилсозлик ва тўқимачилик саноати, шунингдек, Афғонистонда қишлоқ хўжалиги, ирригация ва қишлоқ хўжалиги машинасозлиги соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга оширишга Ўзбекистон хусусий компанияларини жалб этиш бўйича таклифлар билдирилди ва кўриб чиқилди. Икки мамлакатнинг тегишли вазирлик ва идоралари экспертлари ва мутахассислари иштирокида аниқ лойиҳавий таклифларни ҳамкорликда ишлаб чиқиш бўйича келишувга эришилди.
Томонлар, шунингдек, яқин келажакда имзолаш мақсадида Инвестицияларни рағбатлантириш ва ўзаро ҳимоя қилиш тўғрисидаги битимни ҳамда Ўзаро савдони рағбатлантириш тўғрисида битимни ишлаб чиқишни тезлаштиришга келишиб олдилар. Музокара қатнашчиларининг фикрича, бу қадам ўзбек ва афғон тадбиркорлари ўртасидаги ишбилармонлик алоқаларининг барқарор ривожланиши учун қулай шарт-шароитлар яратади.
Маданий-гуманитар соҳадаги ҳамкорлик алоҳида муҳокама қилинди – темир йўлларни қуриш ва бошқариш, энергетика ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида афғон мутахассислари учун ихтисослаштирилган ўқув дастурларини ишлаб чиқиш масаласи ҳал этилди.
Музокара якунлари бўйича 2021 йилга мўлжалланган комплекс Тадбирлар режасини ишлаб чиқиш ва тезкор равишда тасдиқлаш тўғрисида келишувга эришилди. Ушбу режа барча эришилган келишувлар, маъқулланган лойиҳалар ва ташаббусларни ўз ичига олиб, уларни самарали амалга ошириш бўйича икки томонлама мувофиқлаштирилган ҳамкорликни йўлга қўйиш имконини беради. Мазкур ҳаракат режаси келаётган ҳафта давомида келишиб олинади.

On 13 February 2021, Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Sardor Umurzakov in the format of a video conference discussed topical issues of bilateral cooperation and the course of implementation of mutual agreements in the trade, economic, transport, logistics and cultural and humanitarian spheres with the Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Afghanistan Muhammad Hanif Atmar and the head of the Presidential Administration of the Islamic Republic of Afghanistan Muhammad Shakir Korgar.
The key point on the agenda was the practical aspects of interaction within the framework of the Roadmap for the implementation of the Mazar-i-Sharif-Kabul-Peshawar railway construction project, adopted on 2 February 2021 in Tashkent following a meeting of the relevant high-level trilateral working group. During the discussion, the existing issues were comprehensively considered and resolved, and further steps were identified to accelerate the practical implementation of the agreements reached.
The dialogue also touched upon the implementation of the project for the construction of the power transmission line “Surkhan – Puli-Khumri”. The parties discussed a number of issues related to the organization of construction work, logistics, supply of the necessary equipment, personnel safety and other aspects. An agreement was reached on close cooperation aimed at accelerating the progress of this project.
In this context, the parties considered the prospects for attracting Uzbek companies as contractors to carry out engineering and construction work as part of a number of projects to develop transport infrastructure in Afghanistan.
An exchange of views took place on measures to actively involve entrepreneurs of the two countries in joint investment and trade activities. To this end, the issue of organizing a visit of a group of Afghan entrepreneurs to the city of Termez for conducting targeted negotiations with potential Uzbek partners for the implementation of joint investment projects and the conclusion of mutually beneficial trade contracts was agreed.
During the negotiations, proposals were voiced and considered to attract private companies in Uzbekistan to the implementation of joint projects in the mining, oil and gas, energy, automotive and textile industries, as well as in the fields of agriculture, irrigation and agricultural engineering in Afghanistan. An agreement was reached on joint elaboration of specific project proposals with the participation of experts and specialists from relevant ministries and departments of the two countries.
The parties also agreed to accelerate the elaboration of the Agreement on Mutual Encouragement and Protection of Investments and the Agreement on the Promotion of Mutual Trade with a view to signing them in the near future. According to the negotiators, this step will create favorable conditions for the sustainable development of business ties between Uzbek and Afghan entrepreneurs.
Cooperation in the cultural and humanitarian sphere was discussed separately – the issue of developing specialized educational programs for Afghan specialists in the areas of construction and management of railways, energy and agriculture was agreed.
As a result of the negotiations, an agreement was reached on the development and accelerated approval of a comprehensive Action Plan for 2021, which will include the entire range of agreements reached, agreed projects and initiatives, which will allow for coordinated bilateral interaction to effectively promote them. This Action Plan will be agreed within the next week.