Йилнинг биринчи чорагида Ўзбекистон ЭИЗлар, кичик саноат зоналари, технопарклар ва кластерларда салкам 14 триллион сўмлик саноат маҳсулотлари ишлаб чиқарилди.
Давлат статистика қўмитаси Ўзбекистондаги махсус иқтисодий зоналар (ЭИЗ), кичик саноат зоналари (СИП), технопарклар ва кластерлар таркибига кирувчи тузилмалар фаолияти тўғрисидаги маълумотларни эълон қилди.
Давлат статистика қўмитасининг 1 апрел ҳолатига кўра, мамлакатимизда 20 та эркин иқтисодий зона, 116 та МПЗ дирекцияси, 12 та технопарк ва 440 та кластер фаолият кўрсатмоқда.
ЭИЗ таркибига 512 та корхона, МПЗ 1865 та, технопарклар 58 та ва кластерлар 446 та корхона киради.
Шу билан бирга, белгиланган даврда саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 13877,4 млрд.сўмни ташкил этди, жумладан: ЭИЗда – 5454,5 млрд.сўм, нефтни қайта ишлаш заводларида

В первом квартале года в СЭЗ, малых промышленных зонах, технопарках и кластерах Узбекистана произведено промышленной продукции почти на 14 триллионов сумов
Государственный комитет по статистике опубликовал информацию о деятельности структур, входящих в специальные экономические зоны (СЭЗ), малые промышленные зоны (МПЗ), технопарки и кластеры в Узбекистане.
По данным Госкомстата, по состоянию на 1 апреля в стране насчитываются 20 СЭЗ, 116 дирекций МПЗ, 12 технопарков и 440 кластеров.
В состав СЭЗ вошли 512 предприятий, МПЗ – 1865, технопарки – 58 и кластеры – 446 предприятий.
При этом объём производства промышленной продукции за указанный период всего составил 13877,4 миллиарда сумов, в том числе: в СЭЗ – 5454,5 миллиарда сумов, МПЗ – 947,9 миллиарда сумов технопарках – 111 миллиардов сумов и кластерах – 7364 миллиарда сумов.