Йилнинг биринчи чорагида Ўзбекистон ЭИЗлар, кичик саноат зоналари, технопарклар ва кластерларда салкам 14 триллион сўмлик саноат маҳсулотлари ишлаб чиқарилди.
Давлат статистика қўмитаси Ўзбекистондаги махсус иқтисодий зоналар (ЭИЗ), кичик саноат зоналари (СИП), технопарклар ва кластерлар таркибига кирувчи тузилмалар фаолияти тўғрисидаги маълумотларни эълон қилди.
Давлат статистика қўмитасининг 1 апрел ҳолатига кўра, мамлакатимизда 20 та эркин иқтисодий зона, 116 та МПЗ дирекцияси, 12 та технопарк ва 440 та кластер фаолият кўрсатмоқда.
ЭИЗ таркибига 512 та корхона, МПЗ 1865 та, технопарклар 58 та ва кластерлар 446 та корхона киради.
Шу билан бирга, белгиланган даврда саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажми 13877,4 млрд.сўмни ташкил этди, жумладан: ЭИЗда – 5454,5 млрд.сўм, нефтни қайта ишлаш заводларида

In the first quarter of the year, in the FEZ, small industrial zones, technology parks and clusters of Uzbekistan, industrial products were produced for almost 14 trillion soums
The State Statistics Committee has published information on the activities of structures that are part of special economic zones (SEZ), small industrial zones (SIZ), technology parks and clusters in Uzbekistan.
According to the State Statistics Committee, as of April 1, there are 20 free economic zones, 116 MPZ directorates, 12 technology parks and 440 clusters in the country.
The FEZ included 512 enterprises, MPZ – 1865, technology parks – 58 and clusters – 446 enterprises.
At the same time, the volume of industrial production for the specified period totalled 13877.4 billion soums, including: in the FEZ – 5454.5 billion soums, refineries – 947.9 billion soums, technology parks – 111 billion soums and clusters – 7364 billion soums.