Ўзбекистон чарм-поябзал бозори сўнгги 5 йил ичида қандай ўзгарди
2017-2021-йилларда Ўзбекистонда чарм-поябзал саноати ишлаб чиқариш ҳажми 90 миллион доллардан 450 миллион доллардан кўпроққа кўтарилди, дея хабар беради “Бизнес Россия” порталидаги шарҳ.
Жисмоний жиҳатдан “Маде ин Узбекистан” бренди остидаги поябзал ва аксессуарлар ишлаб чиқариш 10,8 миллиондан 115 миллион жуфтга ошди. Тери хомашёсини қайта ишлаш ва чарм ишлаб чиқариш ҳажми 1,6 миллиард дм квадрат метрга етди.  Жун ва қоракўл маҳсулотлари етиштиришда яхши динамика кузатилмоқда.
Соҳа инвестицион жозибадор бўлишга муваффақ бўлди — 2017-йилдан буён инвестициялар ҳажми ўтган йили 18,4 миллион доллардан 200 миллион доллардан ошиб кетди.
Хом ашёни қайта ишлаш ҳажмининг ортиши ҳисобига юқори қўшимча қийматга эга тайёр маҳсулот ишлаб чиқариш кўпайди – ҳозир бу кўрсаткич йилига 13,5 миллион тери, салоҳияти 37 миллион дона.
Ўзбекистон аста-секин терини чуқур қайта ишлаш бўйича Марказий Осиёнинг хомашё марказига айланиб бормоқда. Янги ишлаб чиқариш корхоналарида фақат учинчи ишлов бериш босқичи – кесишдан олдинги охирги босқичдаги тайёр тери ишлаб чиқарилади.
Кейинги 2 йилда асосан тайёр маҳсулот ишлаб чиқаришни кенгайтиришга қаратилган 490 та инвестисия лойиҳасини амалга ошириш режалаштирилган.
Давлат чорва молларини сўйиш ва терини қайта ишлашдан тортиб, тайёр поябзал ва чарм буюмлар ишлаб чиқаришгача бўлган ишлаб чиқариш кластерлари ва саноатга оид тўлиқ ишлаб чиқариш циклини яратиш учун тахминан 8,3 миллион доллар сарфлади.
Жумладан, Франция капитали иштирокида Фарғона вилоятидаги “Водий-Шоес” каби ҳудудларда тўлиқ автоматлаштирилган поябзал фабрикалари ишга туширилмоқда. Умумий қиймати 8,5 миллион доллар бўлган лойиҳа доирасида 1 миллион жуфтдан ортиқ эркаклар, аёллар ва болалар учун ҳақиқий чармдан тикилган поябзаллар етказиб берилади.
Ўтган йили ишга туширилган 38 инвестиция лойиҳаси 33,7 миллион долларлик импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш имконини берди.
Ўзбек брендлари аста-секин ташқи бозорларни забт этмоқда. Энди уларни 30 дан ортиқ мамлакатларда учратиш мумкин, яқин 3-5 йил ичида улар яна 15 та янги экспорт йўналишларини – асосан Европа ва Жануби-Шарқий Осиёда очиш ниятида.
Бунга, жумладан, давлат томонидан қўллаб-қувватлаш чора-тадбирлари, жумладан, ишлаб чиқарувчилар ва экспорт қилувчиларнинг ташиш, сертификатлаштириш ва рўйхатдан ўтказиш, реклама кампанияларини ўтказиш, халқаро тендер ва танловларда қатнашиш харажатлари ва бошқа ҳаражатларининг бир қисмини қоплаш кўмаклашади.
Аввалроқ Спот поябзал ва чарм буюмлар ишлаб чиқарувчилар учун янги ва кенгайтирилган имтиёзлар ҳақида ёзган эди.

How the leather and footwear market of Uzbekistan has changed over the past 5 years
From 2017 to 2021, the production of the leather and footwear industry in Uzbekistan increased from $90 million to more than $450 million, as follows from the review on the Business of Russia portal.
In physical terms, the production of shoes and accessories under the Made in Uzbekistan brand increased from 10.8 million to over 115 million pairs. The volume of processing raw hides and leather production reached 1.6 billion dm². There is a good dynamics in the production of wool and astrakhan products.
The industry has managed to become investment-attractive — since 2017, the volume of investments has increased 11 times from $18.4 million to over $200 million last year.
The production of high value-added finished products has increased due to the increase in the volume of processing of raw materials – now it is 13.5 million skins per year, with the potential to reach 37 million.
Uzbekistan is gradually becoming a raw material hub of Central Asia for the deep processing of hides into leather. New production facilities will produce exclusively finished leather of the third processing stage – the last stage before cutting.
In the next 2 years, it is planned to implement 490 investment projects , mainly focused on expanding the production of finished products.
The state spent approximately $8.3 million to create production clusters and industry-specific MPZs with a full production cycle – from slaughtering livestock and processing leather to the production of finished shoes and leather goods.
Fully automated shoe factories are being launched in the regions, such as, for example, Vodiy-Shoes in the Fergana region with the participation of French capital. The $8.5 million project provides more than 1 million pairs of men’s, women’s and children’s shoes made of natural leather.
38 investment projects launched last year made it possible to launch the production of import-substituting products worth $33.7 million .
Uzbek brands are gradually conquering foreign markets. Now they can be found in more than 30 countries, in the next 3-5 years they intend to open another 15 new export destinations – mainly in Europe and Southeast Asia.
This, among other things, will be facilitated by state support measures, including compensation for part of the costs of manufacturers and exporters for transportation, certification and registration, advertising campaigns, participation in international tenders and competitions, and other expenses.