Financial Times: хорижий инвесторлар Ўзбекистон ва Танзанияга пул тикишмоқда
Хорижий инвесторлар Ўзбекистон ва Танзанияга тобора кўпроқ қизиқиш билдирмоқда, деб ёзади Financial Times халқаро нашри.
Таҳлилчиларнинг фикрига кўра, юқори даромад олиш пойгаси инвесторларни янги бозорларни ўрганишга ундамоқда. Шунингдек, тадбиркорлар йирик ривожланаётган мамлакатлар активларига боғлиқ бўлмаган активларни изламоқдалар.
Масалан, душанба куни Европа инвестиция банки биринчи марта миллий валюта – Грузия ларисидаги банкнотани муомалага чиқарди. Шу тарзда, молиявий регулятор илгари ишлатилмаган мамлакатлардаги юқори даромадга эга, аммо анча хавфли қарз мажбуриятларига бўлган талабнинг ошишига муносабат билдирди.
MarketAxess электрон облигациялар савдо майдончасида ривожланаётган бозорлар бўлими бошлиғи раҳбари Крейг МакЛеод буни тушунтирди.
Унинг сўзларига кўра, кўплаб белгиланган даромадли активларнинг нисбатан паст фойдаси инвесторларнинг эътиборини унчалик машҳур бўлмаган бозорларга – қисқа муддатли облигациялар 8 фоизгача даромад олиб келиши мумкин бўлган Қозоғистон, Сербия, Миср ва бошқа давлатларга қаратмоқда.
Биз ўсиб бораётган талабни ва оффшор бозорларда маҳаллий валютадаги йирик келишувларни кўриб турибмиз, – деди Голландия тараққиёт банки Ғазначилиги раҳбари Маттис Пинкстерен.
Унинг таъкидлашича, яқиндаги Ўзбекистон ҳукуматининг маҳаллий валютадаги 50 миллион долларлик оффшор облигацияларга бўлган талаб юқори бўлди.
Унга кўра, ушбу облигациялар бўйича таклифлар ўзиданда сезиларли даражада ошиб кетди.
2015 йилдан бери миллий валюталарга боғланган қиймати қарийб 5 миллиард долларни ташкил этган 270 та облигация сотилди.
Яқинда TCX Investment Management Company инвестиция компанияси таҳлилчилари, уларга кириш учун қулайлик яратиш мақсадида фойдаланилмаган бозорлар индексларини ишлаб чиқдилар.
Бу эса фойдали бўлди. ТCХ ижрочи директори Руурд Брауэр таъкидлаганидек, Папуа-Янги Гвинея, Ўзбекистон ва Танзания бозорларига жуда қизиққан инвесторлар бор.
«Ушбу бозорларга сармоя киритиш орқали биз ривожланаётган бозор валюталари билан корреляцияни камайтиришни ва шу билан бирга маҳаллий макроиқтисодий фон акс эттирадиган даромад келтиришга интилмоқдамиз», деди Macquarie Group нинг инвестициялар бўйича бошқарувчиси Дьюла Тот.
Бироқ, хатарлар ҳам мавжуд. Ушбу облигацияларга бўлган қизиқиш, инвесторларнинг фикрига кўра, асосан АҚШ Марказий банки инфляциянинг кўтарилишига қанчалик тез муносабат билдиришига боғлиқ, чунки Қўшма Штатларда даромаднинг ўсиши чегара бозорларининг жозибадорлигини пасайтиради.

Financial Times: иностранные инвесторы делают ставку на Узбекистан и Танзанию
Зарубежные инвесторы проявляют все больший интерес к Узбекистану и Танзании, пишет международное издание Financial Times.
Аналитики считают, что исследовать новые рынки инвесторов подталкивает гонка за более высокой доходностью. Также предприниматели ищут активы, которые не зависят от активов в более крупных развивающихся странах.
К примеру, в понедельник Европейский инвестиционный банк выпустил первую в истории банкноту в нацвалюте — в грузинских лари. Таким образом, финансовый регулятор отреагировал на всплеск спроса на высокодоходные, но более рискованные долговые обязательства в ранее неосвоенных странах.
Глава отдела развивающихся рынков на площадке электронной торговли облигациями MarketAxess Крейг МакЛеод дал этому объяснение.
По его словам, относительно низкая доходность многих активов с фиксированной доходностью смещает фокус инвесторов на менее популярные рынки — Казахстан, Сербия, Египет и другие, где краткосрочные облигации могут приносить доход до 8%.
Мы наблюдаем растущий спрос и более крупные сделки на офшорных рынках в местной валюте», — заявил глава Казначейства Голландского банка развития Маттис Пинкстерен.
Он отметил, что недавние офшорные облигации узбекского правительства на сумму 50 миллионов долларов в местной валюте пользовались большим спросом.
По его словам, предложение по этим облигациям значительно превысило предложение.
С 2015 года было продано 270 облигаций, привязанных к нацвалютам, на сумму в почти 5 миллиардов долларов.
Недавно аналитики инвестиционной компании TCX Investment Management Company запустили индекс валют неосвоенных рынков, чтобы облегчить доступ к ним.
И это оказалось полезно — как отметил исполнительный директор TCX Руурд Брауэр, есть инвесторы, которые очень заинтересованы в рынке Папуа-Новой Гвинеи, Узбекистана и Танзании.
«Инвестируя в эти рынки, мы стремимся уменьшить корреляцию с более крупными валютами развивающихся рынков и в то же время получить доход, который отражает местный макроэкономический фон», — отметил управляющий пакетом инвестиций Macquarie Group Дьюла Тот.
Однако есть и риски. Интерес к этим облигациям во многом будет зависеть от того, насколько быстро, по мнению инвесторов, ЦБ США отреагирует на растущую инфляцию, поскольку рост доходности в Штатах снизит привлекательность приграничных рынков.