Ўзбекистон бош вазирининг ўринбосари ИсБТ президенти билан учрашди
Жорий йилнинг 17 август куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Ислом тараққиёт банкининг (ИТБ) янги тайинланган Президенти Муҳаммад Сулаймон ал-Жассир билан видеоконференцалоқа орқали Ислом тараққиёт банки Гуруҳи Бошқарувчилари Кенгашининг 46-Йиллик анжуманини Тошкент шаҳрида ўтказишга тайёргарлик кўриш ҳамда икки томонлама муносабатларнинг ривожланиши билан боғлиқ бир қатор масалаларни муҳокама қилди.
Суҳбат чоғида ИТБ раҳбарияти Ўзбекистон томонининг Йиллик анжуманга тайёргарлик кўриш борасидаги фаоллигини қайд этди. Кун тартиби доирасида тадбирни ташкил этиш билан боғлиқ амалий масалалар кўриб чиқилди ва бу йўналишда ўзаро ҳамкорликнинг самарали алгоритмлари ишлаб чиқилди.
Йиллик анжуманда ИТБга аъзо мамлакатларнинг 57 нафар ҳукумат вакиллари, молия, иқтисодиёт, режалаштириш ва халқаро ҳамкорлик вазирлари, марказий банклар раҳбарлари ва бошқа расмийлар, шунингдек, халқаро молия институтлари (ХМИ) ва халқаро ривожланиш ташкилотлари, бизнес сектори, фуқаролик жамияти, илмий доиралар, ОАВ ва бошқа манфаатдор томонлар вакиллари қатнашади. Жами 2000 дан ортиқ иштирокчилар қатнашишлари кутилмоқда.
Бу каби юқори даража ва йирик миқёсдаги тадбирни ўтказиш Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларга кенг жамоатчилик ва инвесторлар эътиборини жалб этиш, ИТБ билан ҳамкорликни ривожлантириш ва Ўзбекистонда Банкнинг инвестициялар портфелини кенгайтириш имконини бериши таъкидланди.
Шунингдек, томонлар ИТБ ва Ўзбекистон ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолатини, амалга оширилаётган лойиҳалар портфелини муҳокама қилиб, уни кенгайтириш истиқболларини кўриб чиқдилар.
Музокаралар якунида ИТБ шўъба корхоналари – Хусусий секторни ривожлантириш бўйича Ислом корпорацияси, Халқаро Ислом савдо-молия корпорацияси ва Ислом инвестициялар ва экспорт кредитларини суғурта қилиш корпорациясининг қўшимча ресурсларини Ўзбекистонда лойиҳаларни молиялаштириш учун  жалб этиш орқали икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш бўйича келишувга эришилди.
Шунингдек, томонлар яқин истиқболда ИТБнинг Ўзбекистондаги минтақавий ваколатхонасини очиш ташаббуси устида ишлашга келишиб олдилар.

Обсужден ход подготовки к проведению Ежегодного заседания ИБР в Узбекистане
17 августа текущего года заместитель Премьер-министра — министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Сардор Умурзаков в формате видеоконференции обсудил с вновь назначенным Президентом Исламского банка развития (ИБР) Мухаммадом Сулейманом аль-Джассиром ряд вопросов, связанных с подготовкой к проведению 46-го Ежегодного заседания Совета Управляющих Исламского банка развития в г.Ташкенте и общим ходом развития двустороннего сотрудничества.
В ходе беседы руководством ИБР была отмечена активность узбекской стороны в подготовке к проведению Ежегодного заседания. В рамках повестки дня были рассмотрены практические вопросы, связанные с организацией мероприятия и выработаны эффективные алгоритмы взаимодействия в данном направлении.
Ожидается, что в Ежегодном заседании примут участие 57 Управляющих от стран-членов ИБР – члены правительств и министры, ответственные за сферы финансов, экономики, планирования и международного сотрудничества, руководители центральных банков и другие официальные лица стран-членов, а также высокопоставленные представители международных финансовых институтов (МФИ), международных организаций развития, делового сектора, гражданского общества, научных кругов, средств массовой информации и других заинтересованных сторон. Всего ожидается присутствие более 2 000 участников.
Отмечалось, что проведение мероприятия подобного уровня и масштаба позволит привлечь внимание широкой общественности и инвесторов к осуществляемым в Узбекистане реформам, придать новый импульс развитию сотрудничества с ИБР и увеличить портфель инвестиций Банка в Узбекистан.
Также стороны обсудили текущее состояние сотрудничества ИБР с Узбекистаном, портфель реализуемых проектов и рассмотрели перспективы его расширения.
По итогам переговоров была достигнута договоренность о расширении двустороннего сотрудничества путем привлечения дополнительных ресурсов дочерних структур ИБР – Исламской корпорации по развитию частного сектора, Международной исламской торгово-финансовой корпорации и Исламской корпорации страхования инвестиций и экспортного кредитования для финансирования проектов в Узбекистане.
Также было согласовано, что стороны проработают инициативу открытия регионального представительства ИБР в Узбекистане в ближайшей перспективе.