Ўзбекистон бош вазирининг ўринбосари ИсБТ президенти билан учрашди
Жорий йилнинг 17 август куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Ислом тараққиёт банкининг (ИТБ) янги тайинланган Президенти Муҳаммад Сулаймон ал-Жассир билан видеоконференцалоқа орқали Ислом тараққиёт банки Гуруҳи Бошқарувчилари Кенгашининг 46-Йиллик анжуманини Тошкент шаҳрида ўтказишга тайёргарлик кўриш ҳамда икки томонлама муносабатларнинг ривожланиши билан боғлиқ бир қатор масалаларни муҳокама қилди.
Суҳбат чоғида ИТБ раҳбарияти Ўзбекистон томонининг Йиллик анжуманга тайёргарлик кўриш борасидаги фаоллигини қайд этди. Кун тартиби доирасида тадбирни ташкил этиш билан боғлиқ амалий масалалар кўриб чиқилди ва бу йўналишда ўзаро ҳамкорликнинг самарали алгоритмлари ишлаб чиқилди.
Йиллик анжуманда ИТБга аъзо мамлакатларнинг 57 нафар ҳукумат вакиллари, молия, иқтисодиёт, режалаштириш ва халқаро ҳамкорлик вазирлари, марказий банклар раҳбарлари ва бошқа расмийлар, шунингдек, халқаро молия институтлари (ХМИ) ва халқаро ривожланиш ташкилотлари, бизнес сектори, фуқаролик жамияти, илмий доиралар, ОАВ ва бошқа манфаатдор томонлар вакиллари қатнашади. Жами 2000 дан ортиқ иштирокчилар қатнашишлари кутилмоқда.
Бу каби юқори даража ва йирик миқёсдаги тадбирни ўтказиш Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларга кенг жамоатчилик ва инвесторлар эътиборини жалб этиш, ИТБ билан ҳамкорликни ривожлантириш ва Ўзбекистонда Банкнинг инвестициялар портфелини кенгайтириш имконини бериши таъкидланди.
Шунингдек, томонлар ИТБ ва Ўзбекистон ўртасидаги ҳамкорликнинг бугунги ҳолатини, амалга оширилаётган лойиҳалар портфелини муҳокама қилиб, уни кенгайтириш истиқболларини кўриб чиқдилар.
Музокаралар якунида ИТБ шўъба корхоналари – Хусусий секторни ривожлантириш бўйича Ислом корпорацияси, Халқаро Ислом савдо-молия корпорацияси ва Ислом инвестициялар ва экспорт кредитларини суғурта қилиш корпорациясининг қўшимча ресурсларини Ўзбекистонда лойиҳаларни молиялаштириш учун  жалб этиш орқали икки томонлама ҳамкорликни кенгайтириш бўйича келишувга эришилди.
Шунингдек, томонлар яқин истиқболда ИТБнинг Ўзбекистондаги минтақавий ваколатхонасини очиш ташаббуси устида ишлашга келишиб олдилар.

Deputy Prime Minister of Uzbekistan meets with IsDB President
Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of Uzbekistan Sardor Umurzakov has held virtual talks with the newly appointed President of the Islamic Development Bank (IsDB) Muhammad Sulaiman Al Jasser.
The parties discussed several issues related to the preparation for the 46th IsDB Group Annual Meeting in Uzbekistan and the general course of development of cooperation.
According to Uzbekistan MIFT, the leadership of the IsDB emphasized the activity of the Uzbek side in preparing for the Annual Meeting. Practical issues related to the organization of the event were considered and effective algorithms for interaction in this direction were developed.
It is expected that the Annual Meeting will be attended by 57 Governors from the IsDB member countries – members of governments and ministers responsible for finance, economics, planning and international cooperation, heads of central banks and other officials of member countries, as well as high-ranking representatives of international financial institutions, international development organizations, the business sector, civil society, academia, the media. More than 2 thousand participants are expected to attend the event.
It was noted that holding an event of this level and scale will attract the attention of the general public and investors to the reforms being carried out in Uzbekistan, give a new impetus to the development of cooperation with the IsDB and increase the bank’s investment portfolio in Uzbekistan.
The parties also discussed the current state of cooperation between the IsDB and Uzbekistan, a portfolio of ongoing projects and considered the prospects for its expansion.