Франциянинг Total Eren SA компанияси йил охирига қадар Самарқанд вилоятидаги фотоэлектрик станциясини фойдаланишга топширади
Самарқанд вилоятининг Нуробод туманида барпо этилаётган қуёш фотоэлектрик станцияда электр узатиш линияларини қуриш ва лойиҳа ҳудудини тўсиқлар ёпиш ишларини феврал ойида якунлаш режалаштирилган.
Энергетика вазирлигининг маълумотларига кўра, айни пайтда кириш йўллари қурилиши ва ҳудуд режаси бошланган. Жорий йилнинг тўртинчи чорагида электр станциясини ишга тушириш режалаштирилган.
Қурилаётган электростанциянинг майдони 353 гектарни қамраб олган бўлиб, лойиҳанинг умумий қиймати 100 миллион АҚШ долларини ташкил этади. Лойиҳа Франциянинг Total Eren SA компанияси томонидан тўлиқ молиялаштирилмоқда.
Фотоэлектрик станцияни қуриш тўғрисидаги қарор Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 13 майдаги “Самарқанд вилоятида қуввати 100 мвт бўлган фотоэлектрик станцияни қуриш” инвестиция лойиҳасини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида” ги Қарорига мувофиқ қабул қилинди.

Французская Total Eren SA к концу года введет в эксплуатацию фотоэлектрическую станцию в Самаркандской области
На возводимой в Нурабадском районе Самаркандской области солнечной фотоэлектрической станции (ФЭС) планируется завершить в феврале строительство линий электропередач и ограждения территории проекта.
По данным Министерства энергетики, в настоящее время начато строительство подъездных путей и планировка территории. Ввод электростанции в эксплуатацию намечен на четвертый квартал текущего года.
Площадь строящейся электростанции составляет 353 гектара, общая стоимость проекта ‑ 100 миллионов долларов США. Проект полностью финансируется французской компанией «Total Eren SA».
Решение о строительстве ФЭС было принято в соответствии с постановлением Президента Узбекистана от 13 мая 2020 года «О мерах по реализации инвестиционного проекта «Строительство фотоэлектрической станции в Самаркандской области мощностью 100 МВт».