Яқин уч йиликка мўлжалланган инвестиция дастури қабул қилинди
Президентнинг 2020 йил 28 декабрдаги қарори билан Ўзбекистон Республикасининг 2021–2023 йилларга мўлжалланган Инвестиция дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тасдиқланди (ПҚ-4937-сон қарорга қаранг).
2021–2023 йилларга мўлжалланган инвестиция дастури қуйидагиларни ўз ичига олади:
• 928,7 трлн сўм миқдоридаги марказлашган ва марказлашмаган инвестициялар, жумладан 37,5 млрд АҚШ доллари миқдоридаги хорижий инвестициялар ўзлаштирилишини назарда тутувчи 2021–2023 йилларда капитал қўйилмаларни ўзлаштиришнинг йиғма прогноз параметрлари, шунингдек 2021–2023 йилларда инвестициялар ва кредитларни ўзлаштириш ҳамда жалб қилишнинг прогноз параметрлари;
• 226 та янги ишлаб чиқариш қуввати ва 34 мингдан зиёд иш ўрни яратилишини назарда тутувчи 2021 йилда йирик ишлаб чиқариш объектлари ва қувватларини ишга тушириш бўйича манзилли дастур.
Ҳужжат билан қуйидагилар маъқулланди:
• 2021 йилда инвестиция ва кредитларни ўзлаштириш бўйича йиғма манзилли дастур, шунингдек унинг чораклар кесимидаги ижросининг прогноз кўрсаткичлари;
• 2021 йилда Ўзбекистон Республикаси давлат кафолати остида хорижий кредитлар, шунингдек тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва кредитлар жалб қилган ҳолда амалга ошириладиган инвестиция лойиҳаларининг манзилли дастури;
• 2021 йилда лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш, келишиш ва тасдиқлаш талаб этиладиган инвестиция лойиҳалари рўйхати;
• 2021 йилда ишлаб чиқиладиган истиқболли инвестиция лойиҳалари рўйхати.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги марказий аппарати тузилмасида Инвестициядан кейинги мониторинг бошқармаси ташкил этилди. Бошқарма фаолияти асосан инвестиция дастурлари доирасида яратилган ишлаб чиқариш қувватлари ва объектлардан фойдаланиш даражасини таҳлил қилишга, инвестиция лойиҳалари бўйича техник ва иқтисодий кўрсаткичларга эришиш юзасидан лойиҳа ташаббускорларига кўмаклашишга қаратилади.

An investment program for the next three years was adopted
By a presidential decree of December 28, 2020, measures were approved for the implementation of the Investment Program of the Republic of Uzbekistan for 2021–2023. (see PP-4937)
The investment program for 2021–2023 includes:
• summary forecast parameters for the development of capital investments in 2021–2023, as well as forecast parameters for the development and attraction of investments and loans in 2021–2023, providing for the development of centralized and non-centralized investments in the amount of 928.7 trillion soums, including $ 37, 5 billion foreign investment;
• a targeted program for the commissioning of large production facilities and facilities in 2021, which provides for the creation of 226 new production facilities and more than 34 thousand jobs.
The document also approved:
• a consolidated targeted program for the development of investments and loans in 2021, as well as the forecast indicators of its quarterly execution;
• a targeted program of investment projects implemented in 2021 with the attraction of foreign loans under the state guarantee of the republic, as well as with the attraction of foreign direct investment and loans;
• a list of investment projects for which the development, coordination and approval of pre-project and project documentation in 2021 is required;
• a list of promising investment projects to be developed in 2021.
In the structure of the central office of the Ministry of Investment and Foreign Trade, the Post-Investment Monitoring Department was created. Its activities are mainly aimed at analyzing the level of use of the created production capacities and facilities within the framework of investment programs, assisting project initiators in achieving technical and economic indicators of investment projects.