Яқин уч йиликка мўлжалланган инвестиция дастури қабул қилинди
Президентнинг 2020 йил 28 декабрдаги қарори билан Ўзбекистон Республикасининг 2021–2023 йилларга мўлжалланган Инвестиция дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тасдиқланди (ПҚ-4937-сон қарорга қаранг).
2021–2023 йилларга мўлжалланган инвестиция дастури қуйидагиларни ўз ичига олади:
• 928,7 трлн сўм миқдоридаги марказлашган ва марказлашмаган инвестициялар, жумладан 37,5 млрд АҚШ доллари миқдоридаги хорижий инвестициялар ўзлаштирилишини назарда тутувчи 2021–2023 йилларда капитал қўйилмаларни ўзлаштиришнинг йиғма прогноз параметрлари, шунингдек 2021–2023 йилларда инвестициялар ва кредитларни ўзлаштириш ҳамда жалб қилишнинг прогноз параметрлари;
• 226 та янги ишлаб чиқариш қуввати ва 34 мингдан зиёд иш ўрни яратилишини назарда тутувчи 2021 йилда йирик ишлаб чиқариш объектлари ва қувватларини ишга тушириш бўйича манзилли дастур.
Ҳужжат билан қуйидагилар маъқулланди:
• 2021 йилда инвестиция ва кредитларни ўзлаштириш бўйича йиғма манзилли дастур, шунингдек унинг чораклар кесимидаги ижросининг прогноз кўрсаткичлари;
• 2021 йилда Ўзбекистон Республикаси давлат кафолати остида хорижий кредитлар, шунингдек тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва кредитлар жалб қилган ҳолда амалга ошириладиган инвестиция лойиҳаларининг манзилли дастури;
• 2021 йилда лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш, келишиш ва тасдиқлаш талаб этиладиган инвестиция лойиҳалари рўйхати;
• 2021 йилда ишлаб чиқиладиган истиқболли инвестиция лойиҳалари рўйхати.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги марказий аппарати тузилмасида Инвестициядан кейинги мониторинг бошқармаси ташкил этилди. Бошқарма фаолияти асосан инвестиция дастурлари доирасида яратилган ишлаб чиқариш қувватлари ва объектлардан фойдаланиш даражасини таҳлил қилишга, инвестиция лойиҳалари бўйича техник ва иқтисодий кўрсаткичларга эришиш юзасидан лойиҳа ташаббускорларига кўмаклашишга қаратилади.

Постановлением Президента от 28 декабря 2020 г. утверждены меры
• сводные прогнозные параметры освоения капитальных вложений в 2021–2023 гг., а также прогнозные параметры освоения и привлечения инвестиций и кредитов в 2021–2023 гг., предусматривающие освоение централизованных и нецентрализованных инвестиций в размере 928,7 трлн сумов, в том числе $37,5 млрд иностранных инвестиций;
• адресную программу ввода крупных производственных объектов и мощностей в 2021 году, предусматривающую создание 226 новых производственных мощностей и более 34 тыс. рабочих мест.
Документом также одобрены:
• сводная адресная программа освоения инвестиций и кредитов в 2021 году, а также прогнозные показатели ее поквартального исполнения;
• адресная программа инвестиционных проектов, реализуемых в 2021 году с привлечением иностранных кредитов под госгарантию республики, а также с привлечением прямых иностранных инвестиций и кредитов;
• перечень инвестиционных проектов, по которым требуется разработка, согласование и утверждение предпроектной и проектной документации в 2021 году;
• перечень перспективных инвестиционных проектов, подлежащих проработке в 2021 году.
В структуре центрального аппарата Мининвествнешторга создано Управление постинвестиционного мониторинга. Его деятельность направлена в основном на проведение анализа уровня использования созданных производственных мощностей и объектов в рамках инвестиционных программ, оказание содействия инициаторам проектов в достижении технических и экономических показателей инвестиционных проектов.