Президентимиз раислигида саноатни ривожлантириш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 10 январ куни саноатни ривожлантириш ва қўшимча захираларни аниқлаш масалалари бўйича видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди.
Иқтисодиёт ва аҳоли бандлигида саноат жуда муҳим рол ўйнайди. Сўнгги йилларда тармоқлар учун зарур шарт-шароитлар яратиш мақсадида 19 та эркин иқтисодий зона ва 400 дан ортиқ кичик саноат зоналари ташкил этилди, уларнинг инфратузилмасига 10 триллион сўм ажратилди. Тўқимачилик, кимё, қурилиш материаллари, чарм, фармацевтика, электротехника каби соҳаларни «ҳайдовчилар» га айлантириш учун 3 миллиард долларлик молиявий ресурслар ажратилди. Саноатни хом ашё билан таъминлаш учун геология-қидирув ишлари уч баравар кўпайди, 600 дан ортиқ янги конлар очилди.
Натижада, сўнгги беш йил ичида саноат корхоналари сони икки бараварга кўпайиб, 100 мингтага этди ва ишлаб чиқариш ҳажми 1,4 бараварга ошди.
Бу ҳудудларнинг ривожланишига ижобий таъсир кўрсатади. Хусусан, Жиззахда қурилиш материаллари, автомобилсозлик, озиқ-овқат саноати каби янги тармоқлар пайдо бўлди. Қурилиш материаллари бўйича 220 та лойиҳа ишга туширилди, ушбу соҳанинг вилоят саноатидаги улуши 20 фоиздан ошди.
Самарқанд, Сирдарё, Наманган ва бошқа вилоятларда металлга ишлов бериш бўйича 19 та йирик лойиҳа амалга оширилди. Наманган шаҳрида ташкил этилган 54 та янги кичик саноат зонасида 2022 йилда 3 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқарилди.
Сўнгги уч йил ичида кимё саноатида ишлаб чиқариш ҳажми 1,5 бараварга, экспорт ҳажми эса 2 бараварга ошди.
Бироқ, баъзи ҳудудларда натижалар имкониятларга мос келмайди. Хусусан, 2022 йилда Навоий, Бухоро ва Тошкент вилоятларида саноат ўсиши кутилганидан паст бўлди. Қорақалпог ‘истон Республикаси, Жиззах, Қашқадарё, Сурхондарё, Фарғ она ва Хоразм вилоятларида ипларни қайта ишлаш даражаси пастлигича қолмоқда. Наманган, Самарқанд ва Навоийда озиқ-овқат, чарм-пойабзал маҳсулотлари ва мебель ишлаб чиқариш салоҳиятидан етарлича фойдаланилмаяпти.
Шу муносабат билан йиғилишда саноатни ривожлантириш, соҳага инвестицияларни кўпайтириш ва захиралардан фойдаланиш бўйича чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари саноатга янги имкониятлар ва қўшимча молиявий ресурслар тақдим этилишини таъкидлади.
Аввало, банк нормативлари қайта кўриб чиқилади ва тижорат банкларига корхоналарни кредитлаш учун 55 триллион сўм миқдорида қўшимча ресурслар ажратилади. Бу ҳар бир туман учун ўртача 20 миллион долларлик қўшимча инвестиция манбасини англатади.
Иккинчи имконият-2023 йилда саноат зоналари инфратузилмаси ва йирик инвестиция лойиҳаларига 1,7 триллион сўм йўналтирилади. «Ғиждувон» ва «Қўқон»эркин иқтисодий зоналари ҳудуди ҳам кенгайтирилади. Қорақалпоғистон ва Кашадарияда «Ургут» эркин иқтисодий зонасининг филиаллари ташкил этилади.
Учинчидан, 2023 йилдан бошлаб иқтисодий ривожланиши ортда қолаётган тўртинчи ва бешинчи тоифадаги 60 та туманга 27 турдаги солиқ имтиёзлари, субсидиялар ва преференциялар тақдим этилади.
Тўртинчиси-гилам, уй тўқимачилик, чарм ва заргарлик буюмлари ишлаб чиқарувчиларга имтиёзлар. Шундай қилиб, 2023 йилда тўқимачилик лойиҳаларига қўшимча 300 миллион доллар ажратилади. Чарм-пойабзал саноати учун 200 дан ортиқ турдаги импорт хомашёси бўйича божхона имтиёзлари уч йилга узайтирилади. Заргарлар хом ашёни чегирма билан, шунингдек солиқ, божхона ва банк имтиёзларини сотиб олиш имкониятига эга бўладилар.
Президентимиз аҳоли ва тадбиркорларни ушбу имкониятлар тўғрисида кенг хабардор қилиш ва жойларда лойиҳалар сонини кўпайтириш зарурлигини таъкидлади.
Саноат зоналарида 1 264 лойиҳа ишга туширилиши қайд этилди. Навоий вилоятида 6-гидрометаллургия заводи ва Олмалиқда 3-мис-бойитиш заводи, Андижон вилоятида замонавий қуйиш цехи ва Чирчиқда қишлоқ хўжалиги техникаси кластери ишга туширилишини таъминлаш муҳим вазифа бўлди.
Мутасаддиларга ишлаб чиқариш кооперациясини кенгайтириш, 6 миллиард долларлик маҳаллийлаштириш лойиҳаларини амалга ошириш, минтақавий инвестиция дастурларига киритилган 3 мингга яқин лойиҳани ўз вақтида ишга тушириш бўйича вазифалар қўйилди.
Умуман олганда, жорий йилда барча захиралардан фойдаланган ҳолда саноат ишлаб чиқаришини 14 фоизга ошириш мумкинлиги таъкидланди.
Саноат раҳбарлари ва ҳокимлар йиғилишда кўриб чиқилган масалалар бўйича ўз режалари ва таклифларини тақдим этдилар.

Под председательством Президента состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития промышленности
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 10 января состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития промышленности и выявления дополнительных резервов.
Промышленность играет очень важную роль в экономике и занятости населения. В целях создания необходимых условий для отраслей за последние годы создано 19 свободных экономических зон и более 400 малых промышленных зон, на их инфраструктуру выделено 10 триллионов сумов. Было направлено 3 миллиарда долларов финансовых ресурсов на превращение в «драйверы» таких отраслей, как текстиль, химия, строительные материалы, кожевенная, фармацевтическая, электротехническая промышленность. Для обеспечения промышленности сырьем втрое увеличены геологоразведочные работы, открыто более 600 новых месторождений.
В результате за последние пять лет количество промышленных предприятий удвоилось до 100 тысяч, а объем производства увеличился в 1,4 раза.
Это положительно сказывается на развитии регионов. В частности, в Джизаке появились такие новые отрасли, как стройматериалы, автомобилестроение, пищевая промышленность. Запущено 220 проектов по строительным материалам, доля этой отрасли в промышленности региона превысила 20 процентов.
Реализовано 19 крупных проектов по металлообработке в Самаркандской, Сырдарьинской, Наманганской и других областях. В 54 новых малых промышленных зонах, созданных в Намангане, в 2022 году произведено продукции на 3 триллиона сумов.
За последние три года объем производства в химической промышленности увеличился в 1,5 раза, а экспорта — в 2 раза.
Вместе с тем в некоторых регионах результаты не соответствуют возможностям. В частности, промышленный рост в Навоийской, Бухарской и Ташкентской областях в 2022 году оказался ниже ожиданий. В Республике Каракалпакстан, Джизакской, Кашкадарьинской, Сурхандарьинской, Ферганской и Хорезмской областях уровень переработки пряжи остается низким. В Намангане, Самарканде и Навои потенциал в производстве продуктов питания, кожевенно-обувной продукции и мебели используется недостаточно.
В связи с этим на совещании обсуждены меры по развитию промышленности, увеличению инвестиций в отрасль и задействованию резервов.
Глава государства подчеркнул, что промышленности будут предоставлены новые возможности и дополнительные финансовые ресурсы.
Прежде всего будут пересмотрены банковские нормативы и выделены дополнительные ресурсы коммерческим банкам в размере 55 триллионов сумов для кредитования предприятий. Это означает дополнительный источник инвестиций в среднем на 20 миллионов долларов каждому району.
Вторая возможность – в 2023 году на инфраструктуру промышленных зон и крупные инвестиционные проекты будет направлено 1,7 триллиона сумов. Также будет расширена территория свободных экономических зон «Гиждувон» и «Коканд». В Каракалпакстане и Кашадарье будут созданы филиалы свободной экономической зоны «Ургут».
В-третьих, начиная с 2023 года 60 районам четвертой и пятой категорий, экономическое развитие которых отстает, будет предоставлено 27 видов налоговых льгот, субсидий и преференций.
Четвертое — преференции производителям ковров, домашнего текстиля, кожи и ювелирных изделий. Так, в 2023 году на текстильные проекты будет выделено дополнительно 300 миллионов долларов. Таможенные льготы по более чем 200 видам импортного сырья для кожевенно-обувной промышленности будут продлены на три года. Ювелиры получат возможность закупать сырье со скидкой, а также налоговые, таможенные и банковские льготы.
Президент подчеркнул необходимость широкого информирования населения и предпринимателей об этих возможностях и увеличения количества проектов на местах.
Отмечено, что в промзонах будет запущено 1 264 проекта. Важной задачей обозначено обеспечение запуска 6-го гидрометаллургического завода в Навоийской области и 3-й медно-обогатительной фабрики в Алмалыке, современного литейного цеха в Андижанской области и кластера сельхозтехники в Чирчике.
Перед ответственными лицами поставлены задачи по расширению производственной кооперации, реализации проектов локализации на сумму 6 миллиардов долларов, своевременному запуску около 3 тысяч проектов, включенных в региональные инвестиционные программы.
В целом указано, что в текущем году, задействовав все резервы, возможно увеличение промышленного производства на 14 процентов.
Руководители отраслей промышленности и хокимы представили свои планы и предложения по рассмотренным на совещании вопросам.