Ўзбекистонда 2021-йилда ЯИМ ўсиши 6,2 фоизга етди — Жаҳон банки
жаҳон банки 2022 ва 2023-йилларда миллий иқтисодиётнинг ўсиши мос равишда 5,6 ва 5,8% ни ташкил этишини башорат қилмоқда. Бу банкнинг янги ҳисоботида акс этган.
Унга кўра, жаҳон иқтисодиёти янги CОВИД-19 штаммлари тарқалиши таҳдидлари, шунингдек, инфляция, қарз ва даромадлар тенгсизлигининг кучайиши фонида аниқ секинлашув даврига кирмоқда, бу эса ривожланаётган мамлакатларнинг тикланишига хавф солиши мумкин.
Дунё турли мамлакатлари бўйлаб тўхтатилган истеъмол талаби қондирилаётгани ва молиявий қўллаб-қувватлаш дастурлари босқичма-босқич тўхтатилаётгани сабабли, глобал иқтисодий ўсиш 2021-йилдаги 5,5% дан 2022-йилда 4,1% гача ва 2023-йилда 3,2% гача секинлашиши кутилмоқда.
Ҳисоб-китобларга кўра, 2021-йил Европа ва Марказий Осиёда ишлаб чиқариш ҳажми 5,8% га ўсган, бу жорий йилнинг катта қисмида ички талаб кутилганидан тезроқ тикланишидан дарак беради. Евро ҳудудида иқтисодий фаолликнинг кучайиши ва хомашё нархларининг ошиши экспорт ва пул ўтказмаларини қўллаб-қувватлаб, минтақанинг тикланишига янада туртки берди.
Маълумотлар кучлироқ суръатни кўрсатган ҳамда Европа ва Марказий Осиё мамлакатларининг тахминан 90%ида 2021-йилга мўлжалланган иқтисодий ўсиш даражасининг юқорига қараб қайта кўриб чиқилишига ёрдам берди.
Бироқ яқинда чоп этилган маълумотлар пандемия ҳозирги тўлқинининг таъсири салбий бўлишини, шу жумладан мамлакатлар ичида ҳаракатланиш чекловлари кучайтирилиши ва халқаро саёҳатлар тақиқланиши мумкинлигини кўрсатади.
Янги экспорт буюртмалари сони камайди, бу эса ташқи талаб ва таъминотнинг заифлашганини кўрсатади. CОВИД-19 ҳолатлари кўпайиши, инфляция ўсиши ва сиёсий ноаниқлик кучайиши сабабли истеъмолчиларнинг ишончи пасаймоқда. Минтақадаги кўплаб мамлакатларнинг марказий банклари пул-кредит сиёсатини рағбатлантирувчи чораларни тезда тўхтатмоқда.
Европа ва Марказий Осиё мамлакатларида иқтисодий ўсиш 2022-йилда 3% га секинлашиши прогноз қилинмоқда, бу 2021-йилдаги кўрсаткичнинг деярли ярми, сабаби макроиқтисодий сиёсатнинг кескинлашиши ва CОВИД-19ънинг такрорий авж олиши, шу жумладан унинг омикрон штамми талабга салбий таъсир кўрсатади.
Фискал қўллаб-қувватлаш чораларини янада қисқартириш фонида 2023-йилда минтақада иқтисодий ўсиш секинлашиши ва 2,9% ни ташкил этиши прогноз қилинмоқда. Глобал миқёсда ва евроҳудудда иқтисодий ўсиш секинлашиши ва хомашё нархининг пасайиши сабабли ташқи талабни рағбатлантириш 2023-йилда сусайиши кутилмоқда. Аҳоли жон бошига ялпи ички маҳсулот 2023-йилда пандемиядан олдинги тенденциядан тахминан 1,5% га паст бўлиши прогноз қилинмоқда.

Узбекистан станет лидером по росту экономики в Центральной Азии — ВБ
Всемирный банк ожидает, что рост экономики Узбекистана в 2022 году составит 5,6% и 5,8% — в 2023 году. Это следует из свежего отчёта организации «Перспективы мировой экономики».
За 2021 год, по оценке банка, ВВП Узбекистана вырос на 6,2% — заметно выше предсказанных год назад 4,3%. Превзойти ожидания помогли антикризисные меры, рост доходов и инвестиций, а также переводы от мигрантов.
Первые в регионе
Экономика Европы и Центральной Азии в 2021 году выросла сразу на 5,8%. Однако в 2022—2023 годах прирост сократится до 2,9−3% ежегодно, ожидает ВБ.
Согласно прогнозу, Узбекистан имеет наилучшие перспективы в регионе — такой же темп роста на 2022 год ожидается только в Черногории.
Чуть более медленный рост предрекают Таджикистану и Грузии — 5,5%. В 2023 году он замедлится до 4,5% и 5% соответственно.
Для Кыргызстана ВБ прогнозирует рост на 4,7% в этом году и 4,3% — в следующем, в Казахстане — на 3,7% и 4,8%. По Туркменистану достоверной информации нет.
Экономика Турции после восстановительного бума (9,5% за 2021 год) рискует замедлиться до 2% в 2022 и 3% в 2023 году. Аналогичную ситуацию прогнозируют в России — с 4,3% в прошедшем году до 2,4% в этом и 1,8% в следующем годах.
Стоп-машина
ВБ отметил быстрое восстановление внутренней экономической активности в 2021 году. Однако вследствие скачков инфляции во многих странах центральные банки начали сворачивать стимулирующие меры и ужесточать денежно-кредитную политику.
Кроме того, на спрос негативно влияют новые вспышки COVID-19, в частности омикрон-штамм — особенно в странах с низким уровнем вакцинации населения. Страны-экспортёры нефти и газа также уязвимы к колебаниям цен на сырьё, вызванными вирусом.
Также ВБ указал на сложности с привлечением внешнего финансирования во многих странах региона, отражающих геополитические риски.
Ещё одним негативным фактором станет замедление ведущих экономик мира, в том числе США и Китая. Оно скажется на внешнем спросе на продукцию многих стран региона.