Тошкентда Ўзбекистон бўйича “Мамлакатлар платформаси” йиғилиши бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 30 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков “Мамлакатлар платформаси”нинг Ўзбекистон бўйича йиғилишида иштирок этди.
“Мамлакатлар платформаси” – бу жаҳон банкининг халқаро молия институтлари, донорлар ва тараққиёт ҳамкорлари билан ёрдамни қабул қилувчи мамлакатлар ўртасида ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга оид дастур ҳамда лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишда мувофиқлаштирилган ҳамкорлигини йўлга қўйишга каратилган янги ташаббусидир. Ўзбекистон ушбу ташаббусни синаб кўриш учун танланган 11 пилот давлатдан биридир.
Ушбу механизм мамлакатларга тараққиёт йўлидаги устуворликларни белгилаш, истиқболли лойиҳаларда иштирок этишга ривожланиш бўйича ҳамкорларни, шу жумладан, ноанъанавий донорлар ва хусусий сектор вакилларини жалб қилиш қилиш учун замин яратади. Шунингдек, ёрдамни қабул қилувчи мамлакатларда ислоҳотларни амалга оширишда донорлик кўмагидан фойдаланишнинг самарали ташкил этилишини таъминлаш имконини беради.
Тадбирда Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё минтақаси бўйича вице-президенти А.Бьерде, Осиё тараққиёт банки вице-президенти Ш.Чен, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банкининг инвестициявий амалиётлар бўйича вице-президенти К.Лимитовский, Ислом тараққиёт банки вице-президенти М.Мухтор, Халқаро молия корпорациясининг Марказий Осиё бўйича минтақавий директори К.Колберт, Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг Марказий Осиё бўйича бошқарувчи директори Ж.Харгитай, Европа инвестициявий банкининг Марказий Осиёда кредит амалиётлари бўйича бош маслаҳатчиси А.Бруун, шунингдек, ОПЕК Халқаро тараққиёт жамғармаси, Европа инвестиция банки, Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги, Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги, Франция тараққиёт агентлиги, Туркия ҳамкорлик ва мувофиқлаштириш агентлиги, БМТТД, “USAID”, “КfW” Банки, Корея Эксимбанки ва Қувайт Араб иқтисодий ривожланиш жамғармаси раҳбарияти иштирок этди.
С.Умурзаков тадбирни очиб берар экан, Ўзбекистон охирги 5 йил мобайнида эркин бозор иқтисодиётини яратиш ва жамиятни демократлаштиришга қаратилган кенг кўламли ва ортга қайтмас иқтисодий ислоҳотлар ҳамда таркибий ўзгаришлар йўлидан бораётганини таъкидлади. Халқаро молия институтлари ва хорижий давлат ташкилотлари кўмагида Ўзбекистон давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш, миллий транспорт тизимини модернизация қилиш, банк секторини трансформациялаш, микромолиявий ташкилотларни ислоҳ этиш, тўқимачилик саноатида халқаро стандартларни жорий қилиш, энергетика соҳасини ривожлантириш ва бошқа йўналишларда муҳим лойиҳаларни муваффақиятли амалга оширмоқда.
Ўзбекистонда маслаҳат ва экспертлар ёрдами ҳамда ижтимоий-иқтисодий дастурларни молиялаштириш орқали ҳамкорликни янада ривожлантириш ва лойиҳаларни амалга оширишнинг устувор йўналишлари муҳокама қилинди. Ислоҳотларни амалга ошириш бўйича қўшма режани шакллантиришнинг аҳамияти қайд этилди. Унинг доирасида ҳамкорликнинг аниқ йўналишлари ва иш кўлами белгиланади.
Йиғилиш давомида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ривожланиш агентлиги ҳамда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Халқаро ҳамкорлик ва тараққиёт агентлигининг тақдимотлари ўтказилди. Жумладан, Агентликларнинг мақсад ва вазифалари ҳамда халқаро молия институтлари, хорижий давлат ташкилотлари ва тараққиёт ҳамкорлари билан мувофиқлаштирилган ҳамкорликни ташкил этиш доирасидаги салоҳияти очиб берилди. Стратегик ривожланиш агентлиги комплекс ижтимоий-иқтисодий ва саноат ривожланиш, инвестицияларни жалб қилиш ва истиқболли соҳаларда лойиҳаларни амалга ошириш, мамлакатда инвестиция муҳитини ва ташқи савдо фаолиятини такомиллаштириш, тармоқлар ва ҳудудларнинг рақобатбардошлигини ошириш учун шарт-шароитлар яратиш, банк соҳаси, шунингдек, камбағалликни қисқартириш бўйича кенг кўламли стратегиялар ва чора-тадбирларни ишлаб чиқиш бўйича асосий тузилмага айланиши таъкидланди.
Шунингдек, Стратегик ривожланиш агентлиги билан биргаликда Ўзбекистонда ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш учун ажратиладиган грант маблағларни жамлайдиган қўшма жамғарма ташкил этиш имкониятлари кўриб чиқилди.
Шунингдек, ҳар бир лойиҳа цикли доирасида халқаро ва ички тартиботларни уйғунлаштириш ва синхронлаштириш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш учун донор тузилмалар иштирокида жорий этилган ва ишлаб чиқилаётган барча лойиҳалар таҳлили ҳам амалга оширилади. Натижада харид қилиш тизимини такомиллаштириш ва ошкора ва самарали тендерлар ўтказишга эришилади. Бу жараёнда мувофиқлаштирувчи вазифани Халқаро ҳамкорлик ва тараққиёт агентлиги бажаришига келишиб олинди.
Халқаро молия ташкилотлари раҳбарлари Стратегик ривожланиш агентлиги ҳамда Халқаро ҳамкорлик ва тараққиёт агентлигининг институционал ривожланиши ва салоҳиятини оширишда фаол иштирок этишга ҳамда ўз вазифаларини ҳал этишда техник ва маслаҳат ёрдам кўрсатишга тайёр эканликларини билдирдилар.
Тадбир якунида томонлар ушбу агентликлар билан ҳамкорликни йўлга қўйиш учун халқаро молия институтлари ва донор тузилмалар вакилларидан иборат иккита ишчи гуруҳ тузишга келишиб олдилар. Ишчи гуруҳлар аниқ тадбир ва дастурларни ўз ичига олган тегишли “Йўл хариталари”ни ишлаб чиқадилар.
Маълумот учун: “Мамлакатлар платформаси” ташаббуси 2019 йил октябрь ойида Вашингтон шаҳрида Жаҳон банки Гуруҳи бошқарувчилари Кенгаши ҳамда Халқаро валюта жамғармаси Йиллик йиғилишлари доирасида жорий этилган.

В Ташкенте состоялось заседание «Страновой платформы» по Узбекистану
30 сентября текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков принял участие в работе заседания «Страновой платформы» по Узбекистану.
«Страновая платформа» – новая инициатива Всемирного банка, направленная на организацию скоординированного взаимодействия стран с международными финансовыми институтами, донорами и партнерами по развитию в разработке и реализации программ и проектов в сфере социально-экономического развития стран-получателей. Узбекистан – одна из 11 пилотных стран, отобранных для апробации данной инициативы.
Данный механизм даёт возможность странам расставить приоритеты и привлечь партнеров по развитию, в том числе нетрадиционных доноров и представителей частного сектора к участию в перспективных проектах. Также он позволяет обеспечить эффективную организацию использования донорского содействия в осуществлении реформ в странах-получателях.
В мероприятии приняли участие вице-президент Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии А.Бьерде, вице-президент Азиатского банка развития Ш.Чен, вице-президент по инвестиционным операциям Азиатского банка инфраструктурных инвестиций К.Лимитовский, вице-президент Исламского банка развития М.Мухтар, региональный директор по Центральной Азии Международной финансовой корпорации К.Колберт, управляющий директор по Центральной Азии Европейского банка реконструкции и развития Ж.Харгитай, главный советник по кредитным операциям Европейского инвестиционного банка в Центральной Азии А.Бруун, а также руководство Международного фонда развития ОПЕК, Европейского инвестиционного банка, Японского агентства международного сотрудничества, Корейского агентства международного сотрудничества, Французского агентства развития, Турецкого агентства по сотрудничеству и координации, представители ПРООН, «USAID», Банка «KfW», Эксимбанка Кореи и Кувейтского фонда арабского экономического развития.
Открывая мероприятие, С.Умурзаков отметил, что последние 5 лет Узбекистан движется по пути масштабных и необратимых экономических реформ и структурных преобразований, нацеленных на создание свободной рыночной экономики и демократизации общества. При поддержке международных финансовых институтов и иностранных правительственных организаций Узбекистан успешно реализует важные проекты по развитию системы государственно-частного партнерства, модернизации национальной транспортной системы, трансформации банковского сектора, реформированию микрофинансовых организаций, внедрению международных стандартов в текстильной промышленности, развитию энергетического сектора и в других областях.
Обсуждены приоритеты дальнейшего развития сотрудничества и реализации проектов в Узбекистане посредством как консультационно-экспертного содействия, так и финансирования социально-экономических программ. Была отмечена важность формирования совместного плана по реализации реформ, в рамках которого будут определены конкретные направления сотрудничества и объемы работ.
В ходе заседания состоялись презентации Агентства стратегического развития при Президенте Республики Узбекистан и Агентства международного сотрудничества и развития при Министерстве инвестиций и внешней торговли, в которых были раскрыты их потенциал, цели и задачи в рамках организации скоординированного сотрудничества с международными финансовыми институтами, иностранными правительственными организациями и партнерами по развитию. Отмечено, что Агентство стратегического развития призвано стать ключевой структурой по разработке стратегий и программ, направленных на комплексное социально-экономическое и промышленное развитие, привлечение инвестиций и реализацию проектов в перспективных отраслях, совершенствование инвестиционного климата и внешнеторговой деятельности в стране, создание условий для повышения конкурентоспособности отраслей и регионов, банковской сферы, а также выработку широкомасштабных мер по сокращению бедности.
Были рассмотрены возможности для создания совместного фонда с участием Агентства стратегического развития, который будет аккумулировать грантовое финансирование для поддержки реформ в Узбекистане.
Также будет проведен анализ всех проектов, реализуемых и прорабатываемых с участием донорских структур с целью выработки предложений по дальнейшей унификации, а также гармонизации и синхронизации международных и внутренних процедур в разрезе каждого цикла проекта с целью совершенствования системы закупок и проведения прозрачных и эффективных тендерных торгов. Координирующую роль при этом будет исполнять Агентство международного сотрудничества и развития.
Руководители международных финансовых организаций выразили готовность принять активное участие в институциональном развитии и наращивании потенциала Агентства стратегического развития и Агентства по международному сотрудничеству и развитию и оказать техническое и консультационное содействие в решении стоящих перед ними задач.
По итогам мероприятия стороны договорились создать две рабочие группы в составе представителей международных финансовых институтов и донорских структур для налаживания практического взаимодействия с данными агентствами. Рабочие группы разработают соответствующие «Дорожные карты», которые будут включать в себя конкретные мероприятия и программы.
Справочно: инициатива «Страновая платформа» была запущена в октябре 2019 года в рамках Ежегодных заседаний Совета управляющих Группы Всемирного банка и Международного валютного фонда в г.Вашингтоне.