Тошкентда Ўзбекистон бўйича “Мамлакатлар платформаси” йиғилиши бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 30 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков “Мамлакатлар платформаси”нинг Ўзбекистон бўйича йиғилишида иштирок этди.
“Мамлакатлар платформаси” – бу жаҳон банкининг халқаро молия институтлари, донорлар ва тараққиёт ҳамкорлари билан ёрдамни қабул қилувчи мамлакатлар ўртасида ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга оид дастур ҳамда лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишда мувофиқлаштирилган ҳамкорлигини йўлга қўйишга каратилган янги ташаббусидир. Ўзбекистон ушбу ташаббусни синаб кўриш учун танланган 11 пилот давлатдан биридир.
Ушбу механизм мамлакатларга тараққиёт йўлидаги устуворликларни белгилаш, истиқболли лойиҳаларда иштирок этишга ривожланиш бўйича ҳамкорларни, шу жумладан, ноанъанавий донорлар ва хусусий сектор вакилларини жалб қилиш қилиш учун замин яратади. Шунингдек, ёрдамни қабул қилувчи мамлакатларда ислоҳотларни амалга оширишда донорлик кўмагидан фойдаланишнинг самарали ташкил этилишини таъминлаш имконини беради.
Тадбирда Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё минтақаси бўйича вице-президенти А.Бьерде, Осиё тараққиёт банки вице-президенти Ш.Чен, Осиё инфратузилмавий инвестициялар банкининг инвестициявий амалиётлар бўйича вице-президенти К.Лимитовский, Ислом тараққиёт банки вице-президенти М.Мухтор, Халқаро молия корпорациясининг Марказий Осиё бўйича минтақавий директори К.Колберт, Европа тикланиш ва тараққиёт банкининг Марказий Осиё бўйича бошқарувчи директори Ж.Харгитай, Европа инвестициявий банкининг Марказий Осиёда кредит амалиётлари бўйича бош маслаҳатчиси А.Бруун, шунингдек, ОПЕК Халқаро тараққиёт жамғармаси, Европа инвестиция банки, Япония халқаро ҳамкорлик агентлиги, Корея халқаро ҳамкорлик агентлиги, Франция тараққиёт агентлиги, Туркия ҳамкорлик ва мувофиқлаштириш агентлиги, БМТТД, “USAID”, “КfW” Банки, Корея Эксимбанки ва Қувайт Араб иқтисодий ривожланиш жамғармаси раҳбарияти иштирок этди.
С.Умурзаков тадбирни очиб берар экан, Ўзбекистон охирги 5 йил мобайнида эркин бозор иқтисодиётини яратиш ва жамиятни демократлаштиришга қаратилган кенг кўламли ва ортга қайтмас иқтисодий ислоҳотлар ҳамда таркибий ўзгаришлар йўлидан бораётганини таъкидлади. Халқаро молия институтлари ва хорижий давлат ташкилотлари кўмагида Ўзбекистон давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш, миллий транспорт тизимини модернизация қилиш, банк секторини трансформациялаш, микромолиявий ташкилотларни ислоҳ этиш, тўқимачилик саноатида халқаро стандартларни жорий қилиш, энергетика соҳасини ривожлантириш ва бошқа йўналишларда муҳим лойиҳаларни муваффақиятли амалга оширмоқда.
Ўзбекистонда маслаҳат ва экспертлар ёрдами ҳамда ижтимоий-иқтисодий дастурларни молиялаштириш орқали ҳамкорликни янада ривожлантириш ва лойиҳаларни амалга оширишнинг устувор йўналишлари муҳокама қилинди. Ислоҳотларни амалга ошириш бўйича қўшма режани шакллантиришнинг аҳамияти қайд этилди. Унинг доирасида ҳамкорликнинг аниқ йўналишлари ва иш кўлами белгиланади.
Йиғилиш давомида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Стратегик ривожланиш агентлиги ҳамда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Халқаро ҳамкорлик ва тараққиёт агентлигининг тақдимотлари ўтказилди. Жумладан, Агентликларнинг мақсад ва вазифалари ҳамда халқаро молия институтлари, хорижий давлат ташкилотлари ва тараққиёт ҳамкорлари билан мувофиқлаштирилган ҳамкорликни ташкил этиш доирасидаги салоҳияти очиб берилди. Стратегик ривожланиш агентлиги комплекс ижтимоий-иқтисодий ва саноат ривожланиш, инвестицияларни жалб қилиш ва истиқболли соҳаларда лойиҳаларни амалга ошириш, мамлакатда инвестиция муҳитини ва ташқи савдо фаолиятини такомиллаштириш, тармоқлар ва ҳудудларнинг рақобатбардошлигини ошириш учун шарт-шароитлар яратиш, банк соҳаси, шунингдек, камбағалликни қисқартириш бўйича кенг кўламли стратегиялар ва чора-тадбирларни ишлаб чиқиш бўйича асосий тузилмага айланиши таъкидланди.
Шунингдек, Стратегик ривожланиш агентлиги билан биргаликда Ўзбекистонда ислоҳотларни қўллаб-қувватлаш учун ажратиладиган грант маблағларни жамлайдиган қўшма жамғарма ташкил этиш имкониятлари кўриб чиқилди.
Шунингдек, ҳар бир лойиҳа цикли доирасида халқаро ва ички тартиботларни уйғунлаштириш ва синхронлаштириш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш учун донор тузилмалар иштирокида жорий этилган ва ишлаб чиқилаётган барча лойиҳалар таҳлили ҳам амалга оширилади. Натижада харид қилиш тизимини такомиллаштириш ва ошкора ва самарали тендерлар ўтказишга эришилади. Бу жараёнда мувофиқлаштирувчи вазифани Халқаро ҳамкорлик ва тараққиёт агентлиги бажаришига келишиб олинди.
Халқаро молия ташкилотлари раҳбарлари Стратегик ривожланиш агентлиги ҳамда Халқаро ҳамкорлик ва тараққиёт агентлигининг институционал ривожланиши ва салоҳиятини оширишда фаол иштирок этишга ҳамда ўз вазифаларини ҳал этишда техник ва маслаҳат ёрдам кўрсатишга тайёр эканликларини билдирдилар.
Тадбир якунида томонлар ушбу агентликлар билан ҳамкорликни йўлга қўйиш учун халқаро молия институтлари ва донор тузилмалар вакилларидан иборат иккита ишчи гуруҳ тузишга келишиб олдилар. Ишчи гуруҳлар аниқ тадбир ва дастурларни ўз ичига олган тегишли “Йўл хариталари”ни ишлаб чиқадилар.
Маълумот учун: “Мамлакатлар платформаси” ташаббуси 2019 йил октябрь ойида Вашингтон шаҳрида Жаҳон банки Гуруҳи бошқарувчилари Кенгаши ҳамда Халқаро валюта жамғармаси Йиллик йиғилишлари доирасида жорий этилган.

On September 30 this year, Deputy Prime Minister – Minister of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan Sardor Umurzakov took part in a meeting of the Country Platform on Uzbekistan.
“Country Platform” is a new initiative of the World Bank, aimed at organizing coordinated interaction of countries with international financial institutions, donors and development partners in the development and implementation of programs and projects in the socio-economic development of recipient countries. Uzbekistan is one of 11 pilot countries selected for testing this initiative.
This mechanism allows countries to prioritize and engage development partners, including non-traditional donors and the private sector, in promising projects. It also facilitates the effective organization of donor assistance for reforms in recipient countries.
The event was attended by World Bank Vice-President for Europe and Central Asia region A.Bjerde, Asian Development Bank Vice-President S.Chen, Asian Infrastructure Investment Bank Vice-President for Investment Operations K.Limitovsky, Islamic Development Bank Vice-President M.Mukhtar, International Finance Corporation Regional Director for Central Asia K.Colbert, European Bank for Reconstruction and Development Managing Director for Central Asia Z.Hargitay, Principal Advisor on Credit Operations of European Investment Bank for Central Asia A.Bruun, as well as management of OPEC Fund for International Development, European Investment Bank, Japan International Cooperation Agency, Korea International Cooperation Agency, French Development Agency, Turkish Cooperation and Coordination Agency, UNDP, USAID, KfW Bank, Eximbank of Korea and Kuwait Fund for Arab Economic Development.
Opening the event, S.Umurzakov stated that over the past 5 years, Uzbekistan is moving along the path of large-scale and irreversible economic reforms and structural transformations aimed at creating a free market economy and democratization of society. With the support of international financial institutions and foreign governmental organizations, Uzbekistan has been successfully implementing important projects to develop public-private partnerships, modernize the national transport system, transform the banking sector, reform microfinance organizations, introduce international standards in the textile industry, develop the energy sector and other areas.
The priorities of further development of cooperation and implementation of projects in Uzbekistan through both consultative and expert assistance and financing of socio-economic programs were discussed. The importance of forming a joint plan for the implementation of reforms, which will identify specific areas of cooperation and scope of work, was noted.
During the meeting, presentations were made by the Agency for Strategic Development under the President of Uzbekistan and the Agency for International Cooperation and Development under the Ministry of Investments and Foreign Trade, which revealed their potential, goals and objectives in the organization of coordinated cooperation with international financial institutions, foreign governmental organizations and development partners. It was noted that the Agency for Strategic Development is designed to become a key structure for the development of strategies and programs aimed at integrated socio-economic and industrial development, investment attraction and implementation of projects in promising industries, improving the investment climate and foreign trade activities in the country, creating conditions for improving the competitiveness of industries and regions, banking sector, as well as the development of large-scale poverty reduction measures.
The opportunities for creating a joint fund with the participation of the Agency for Strategic Development, which would accumulate grant funding to support reforms in Uzbekistan, were also considered.
In addition, an analysis of all projects under implementation and development will be conducted in cooperation with donor structures to develop proposals for further unification, as well as harmonization and synchronization of international and domestic procedures for each project cycle to improve the procurement system and conduct transparent and efficient tenders. The Agency for International Cooperation and Development will play a coordinating role in this process.
The heads of international financial institutions expressed their readiness to take an active part in the institutional development and capacity building of the Agency for Strategic Development and the Agency for International Cooperation and Development and to provide technical and advisory assistance in solving their tasks.
As a result of the event, the parties agreed to create two working groups consisting of representatives of international financial institutions and donor structures to establish practical cooperation with these agencies. The working groups will develop appropriate Roadmaps, which will include specific activities and programs.
For reference: The Country Platform initiative was launched in October 2019 as part of the Annual Meetings of the Board of Governors of the World Bank Group and the International Monetary Fund in Washington, DC.