“Савдони осонлаштириш жараёни юзасидан жаҳон савдо ташкилоти битимини амалга ошириш бўйича ишлар” мавзусида семинар
Тошкентда “Савдони осонлаштириш жараёни юзасидан Жаҳон Савдо Ташкилоти Битимини амалга ошириш бўйича ишлар” мазусида семинар бўлиб ўтди. Мақсад – Ўзбекистон Республикасининг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнида назорат тизимининг амалга оширилишини муҳокама қилиш.
Семинар Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан Халқаро ҳамкорлик бўйича Германия жамияти (GIZ) нинг “Марказий Осиёда савдо-сотиқни ривожлантиришга кўмаклашиш” дастури ёрдамида ташкил этилди. Тадбирда вазирлик ва идораларнинг вакиллари иштирок этдилар.
Семинар иштирокчилари Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёни Битим шартларига мувофиқлигини муҳокама қилишди; назорат қилиш тизимини амалга оширишда бошқа мамлакатларнинг тажрибалари билан танишишди. Ҳозирда савдони осонлаштириш билан боғлиқ мажбуриятларни бажариш учун стратегия ва иш режасини ишлаб чиқишга алоҳида эътибор берилмоқда. Бундан ташқари, семинар давомида Савдони осонлаштириш бўйича ишчи гуруҳи ва Қўмитанинг ташкил этилиши ва унинг роли, шунингдек, шартнома талабларини самарали амалга оширишда хусусий секторни жалб этиш масалалари муҳокама қилинди.

Семинар «работа по реализации соглашения всемирной торговой организации по упрощению процедур торговли»
В Ташкенте состоялся семинар «Работа по реализации Соглашения Всемирной торговой организации по упрощению процедур торговли» (СУПТ). Цель – обсуждение вопросов реализации СУПТ в процессе вступления Республики Узбекистан в ВТО.
Семинар организован Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан при поддержке Программы Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) «Упрощение процедур торговли в Центральной Азии».
В работе мероприятия приняли участие представители министерств и ведомств республики, вовлеченных в регулирование внешнеторговой деятельности международных организаций.
Участники семинара обсудили соответствие процедур в Узбекистане требованиям Соглашения в рамках процесса присоединения к ВТО; ознакомились с потенциальными сценариями внедрения и опытом других стран по реализации СУПТ. Особое внимание уделено разработке стратегии и рабочего плана по выполнению обязательств, связанных с упрощением процедур торговли. Обсуждены вопросы организации и роли рабочей группы и Комитета по упрощению процедур торговли, а также участия частного сектора в эффективной реализации требований Соглашения.