2024-yilning 7-may kuni Toshkent shahrida Iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Vengriya Hukumatlararo komissiyasining 9-majlisi doirasida O‘zbekiston-Vengriya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda 200 dan ortiq ishbilarmon doiralar vakillari, vazirlik va idoralar rahbarlari, ekspertlar ishtirokida joriy hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi, qo‘shma loyihalarni amalga oshirish va savdo aloqalarini kengaytirishning yangi istiqbolli yo‘nalishlari belgilandi.
Forumning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov hamda Vengriya tashqi ishlar va savdo vaziri Peter Siyarto ishtirok etdi. Ikki mamlakat delegatsiyalari rahbarlari uzoq muddatli munosabatlarni yanada mustahkamlash va ikki mamlakat ishbilarmon doiralarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga qat’iy tayyorligini bildirdilar.
Forum davomida investitsiya loyihalari taqdimoti boʻlib oʻtdi, shuningdek, “B2B” va “G2B” formatlarida 137dan ortiq uchrashuvlar tashkil etildi, unda ishtirokchilar qoʻshma korxonalar tashkil etish va oʻzaro manfaatli savdo shartnomalarini tuzishning amaliy jihatlarini batafsil muhokama qilishga muvaffaq boʻldi.
Forum yakunlari bo‘yicha bir qator ikki tomonlama hujjatlar, investisiya kelishuvlari va eksport shartnomalari imzolandi.
✍️ Bank-moliya sektori, qishloq xo‘jaligi, transport-logistika, mashinasozlik, farmatsevtika, suv xo‘jaligi va boshqa tarmoqlarda qator investitsiya loyihalari va savdo shartnomalari amalga oshirilmoqda.

7 мая 2024 года, в рамках проходящего в г.Ташкенте 9-го заседания узбекско-венгерской Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, состоялся узбекско-венгерский бизнес-Форум.
В мероприятии приняли участие более 200 представителей бизнес-сообщества, руководителей министерств и ведомств, экспертов с целью обсуждения актуальных вопросов текущего сотрудничества и определения новых перспективных направлений для реализации совместных проектов и расширения торговых связей.
В церемонии открытия приняли участие министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов и министр иностранных дел и торговли Венгрии Петер Сийярто. Сторонами подчеркнута твёрдая приверженность курсу на укрепление долгосрочного партнерства и всестороннюю поддержку деловых кругов двух стран.
В ходе Форума состоялась презентация инвестиционных проектов, а также организованы 137 встреч в форматах В2В и G2B, в ходе которых участники установили прочные связи для выработки проектов новых совместных предприятий и заключения взаимовыгодных торговых соглашений.
По итогам форума был подписан ряд двусторонних документов, инвестиционных соглашений и экспортных контрактов.
✍️ С венгерской стороной сегодня реализуется солидный пакет инвестиционных проектов и торговых контрактов в банковско-финансовой сфере, сельском хозяйстве, транспорте и логистике, машиностроении, фармацевтике, водном хозяйстве и других отраслях.