Ўзмиллий банк халқаро капитал бозорида еврооблигацияларни илк бор чиқариши ҳақида эълон қилди
2020 йил 12 октябрь куни Ўзбекистон Миллий Банки халқаро эътироф этилган андеррайтер банклар билан биргаликда Миллий банкнинг 300 миллион долларлик халқаро облигациялари(еврооблигациялар) илк бор чиқиши ҳақида эълон қилди.
Шу куннинг ўзида «Road-show » тартиби доирасида аудио конференция шаклида АҚШ, Швейцария, Германия, Буюк Британия, Россия ва Осиё мамлакатларидан 70 нафар глобал инвесторлар иштирокида қўнғироқ (Global Investor Call) амалга оширилди.
Мазкур тадбир доирасида хорижий инвесторларга жорий макроиқтисодий кўрсаткичлар ва Ўзбекистон Республикасининг иқтисодиёти ҳамда банк секторида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг жиҳатлари, шунингдек, Миллий банк томонидан еврооблигацияларнинг эмиссия қилиниши ҳам банк, ҳам бутун мамлакат учун муҳимлиги ҳақида маълумот берилди.
Тақдимот якунларига кўра, Молия вазирлиги ва Миллий банк вакиллари инвесторларни қизиқтирган барча саволларга жавоб берди. Шунингдек, эҳтимолий чет эллик инвесторлар билан якка тартибда музокаралар олиб борилди.
2020 йилнинг 13 октябрида чет эллик инвесторлар билан якка тартибда музокаралар давом эттирилади.
Кейинги босқич Миллий банк томонидан чиқариладиган еврооблигацияларнинг нархини белгилаш ва уларни бозорнинг жорий ҳолатидан келиб чиққан ҳолда, Лондон фонд биржасида сотишни қамраб олади.
Маълумот учун: еврооблигация — валютада чиқарилган, эмитент учун хорижий бўлган ва халқаро андеррайтерлар синдикати ёрдамида чет эллик инвесторлар ўртасида жойлаштириладиган қарз қимматли қоғоз ҳисобланади.

НБУ объявил о дебютном выпуске еврооблигаций на международном рынке капитала
12 октября 2020 года Национальный Банк Узбекистана совместно с международно-признанными банками-андеррайтерами объявили о дебютном выпуске международных облигаций (еврооблигаций) Узнацбанка на сумму 300 миллионов долларов. В этот же день в рамках процедуры Road-show в формате аудио конференции состоялся звонок (Global Investor Call) с участием 70 глобальных инвесторов из США, Швейцарии, Германии, Великобритании России и стран Азии.
В рамках данного мероприятия иностранным инвесторам были презентованы текущие макроэкономические показатели и аспекты проводимых реформ в экономике и банковском секторе Республики Узбекистан, а также о важности эмиссии еврооблигаций Узнацбанком как для банка, так и для страны в целом.
По итогам презентации представители Министерства финансов и Узнацбанка ответили на все интересующие вопросы инвесторов. Также состоялись переговоры с иностранными потенциальными инвесторами в формате один на один.
13 октября 2020 года также будут продолжены переговоры с иностранными инвесторами в формате один на один.
Следующим этапом будет определение цены выпускаемых Узнацбанком еврооблигаций и дальнейшая их реализация на Лондонской фондовой бирже исходя из текущего состояния рынка,
Справочно: Еврооблигация — долговая ценная бумага, выпущенная в валюте, являющейся иностранной для эмитента, размещаемая с помощью международного синдиката андеррайтеров среди зарубежных инвесторов.