Ўзбекистон-Венгрия: ўзаро манфаатли ҳамкорлик кўламини кенгайтириш йўлида
Венгрия – Ўзбекистоннинг стратегик шериги. Ушбу ташриф жорий йилда 30 йиллиги нишонланадиган икки томонлама ҳамкорлик тарихида янги босқични бошлаши кутилмоқда.
Замонавий босқичда мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатлар изчил ривожланиб бормоқда. Бунга сўнгги йилларда ўрнатилган олий даражадаги сиёсий мулоқотлар кўмаклашмоқда. Маълумки, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 2019 йил октябрь ойида Боку шаҳрида (Озарбайжон) бўлиб ўтган Туркий тилли давлатлар ҳамкорлик кенгашининг йиғилишида Венгрия Бош вазири Виктор Орбан билан учрашган эди.
2021 йил 29-30 март кунлари Венгрия Бош вазири Виктор Орбан расмий ташриф билан Ўзбекистонга келган ва унинг якунлари бўйича 10 дан ортиқ икки томонлама ҳужжатлар имзоланган эди.
Экспертларнинг баҳолашларича, Тошкентда ўтган олий даражадаги Ўзбекистон-Венгрия саммити ўз аҳамияти ва муваффақиятли натижалари билан тарихий воқеа ҳисобланади. Икки давлат раҳбарларининг музокаралари тўла қамровли давлатлараро мулоқотни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқди. Стратегик шериклик тўғрисидаги қўшма декларация имзоланди. Шу тариқа Венгрия Европа Иттифоқининг Ўзбекистон билан ҳамкорликни сиёсий жиҳатдан энг юқори даражага олиб чиққан биринчи мамлакати бўлди.
Венгрия Бош вазирининг Ўзбекистонга буюрган ташрифи чоғида унга 30 дан ортиқ йирик миллий компаниялар вакиллари ҳамроҳлик қилди. Улар Қўшма ишбилармонлик кенгашининг биринчи йиғилишида иштирок этди, икки томонлама музокаралар ўтказди.
Эришилган келишувлар икки томонлама муносабатларга янги туртки берди. Муҳим битимлар минтақалараро ҳамкорлик, ядро энергиясидан тинчлик мақсадларида фойдаланиш соҳасида кадрлар тайёрлаш, инновацион ривожланиш, ирригация ва сув хўжалиги соҳасида ҳамкорлик масалаларидаги режаларни белгилаб берди.
Шунингдек, икки давлат етакчилари мунтазам равишда телефон орқали мулоқот ўтказишлари асносида стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, эришилган келишувларни амалга оширишнинг бориши, кооперация лойиҳаларининг ҳаётга тадбиқ этилиши  масалалари муҳокама қилинмоқда, шунингдек, долзарб халқаро ва минтақавий муаммолар юзасидан ўзаро фикр алмашилмоқда.
Олий даражадаги алоқалар сезиларли даражада фаоллашди, парламентлараро ришталар изчил ривожланмоқда. Икки мамлакат вакиллик органларида Дўстлик гуруҳлари фаолият кўрсатмоқда.
Икки мамлакат ташқи ишлар вазирликлари ўртасида конструктив ҳамкорлик тобора ривожланмоқда. Бугунги кунга қадар вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувларнинг тўрт давраси бўлиб ўтди. 2016 йилдан буён Тошкентда Венгрия элчихонаси фаолият юритиб келмоқда, мамлакатимизнинг Венадаги дипломатия миссияси бир вақтнинг ўзида Ўзбекистоннинг Венгриядаги манфаатларини ифода этмоқда.
Венгрия ташқи ишлар ва савдо вазири Петер Сийярто Ўзбекистонга бир неча бор ташриф буюрди, мамлакатимизда давлатимиз раҳбари томонидан қабул қилинди, муҳим икки томонлама ва кўп томонлама тадбирларда иштирок этди.
Жорий йил сентябрь ойида БМТ Бош Ассамблеясининг 77-сессияси доирасида Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Владимир Норов ва Венгрия ташқи ишлар ва савдо вазири Петер Сийярто ўртасида  учрашув бўлиб ўтди. Мулоқот чоғида Ўзбекистон ва Венгрия раҳбарларининг ўзаро ташрифлари якунлари бўйича қабул қилинган қарорларни амалга ошириш бўйича томонларнинг муштарак содиқлиги тасдиқланди.
Шу ўринда Ўзбекистон ва Венгрия БМТ, ЕХҲТ, Туркий давлатлар ташкилоти ва бошқа халқаро институтлар доирасида муваффақиятли ҳамкорлик қилаётганини қайд этиш ўринлидир. Мамлакатларимизнинг глобал кун тартибидаги долзарб масалалар бўйича нуқтаи назарлари яқин ёки бир-бирига мос келади, томонлар халқаро ташаббусларни илгари суришда бир-бирларини ўзаро қўллаб-қувватламоқда.
Савдо-иқтисодий ва сармоявий соҳалардаги ҳамкорлик ҳам жадал ривожланмоқда. Икки мамлакат ўртасидаги савдо-сотиқда энг қулай савдо режими ўрнатилган. Сўнгги 4 йил ичида Ўзбекистон-Венгрия савдо айланмаси ҳажми 2,5 бараварга ошди, ҳатто 2020-2021 йилларда ҳам пандемиянинг салбий оқибатларига қарамасдан бу борада ўсиш кузатилди. Шу тариқа 2021 йил охирига келиб мамлакатларимиз ўртасидаги товар айланмаси 114 миллион АҚШ долларидан ошди, жорий йилнинг олти ойи мобайнида эса қарийб 50 миллион АҚШ  долларини ташкил этди.
Ўзбекистонда Венгрия сармоядорлари иштирокида ташкил этилган 10 та корхона фаолият кўрсатмоқда, уларнинг олтитаси қўшма корхона, тўрттаси якка тартибдаги корхоналар ҳисобланади.
2013 йилдан буён Иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Венгрия ҳукуматлараро комиссияси фаолият кўрсатмоқда. Унинг  еттинчи йиғилиши жорий йил 3-4 май кунлари Тошкент шаҳрида бўлиб ўтди. Йиғилиш давомида сармоявий, саноат, савдо-иқтисодий, банк-молия, маданий-гуманитар соҳалардаги ҳамкорликни янада ривожлантириш масалалари кўриб чиқилди ва келишиб олинди.
Ҳар икки давлатнинг умумий қизиқиш касб этадиган соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамкорлик кўламларини изчил кенгайтиришга бўлган интилишлари ўзгармасдир. Ўзбекистон ва Венгрия бозорлар ва савдо оқимларини диверсификация қилиш, кимё, озиқ-овқат, машинасозлик, фармацевтика ва тўқимачилик саноати маҳсулотларини етказиб бериш ҳажмларини кўпайтириш учун салмоқли салоҳиятга эга. Томонлар инвестиция, савдо, туризм, молиявий-техникавий, маданий-гуманитар ва минтақалараро ҳамкорлик соҳаларида ўзаро шерикликни мустаҳкамлашга тайёрдир.
Шуни ҳам қайд этиш жоизки, Венгрия Ўзбекистондаги бизнес  фаолияти кўламларини кенгайтиришдан ҳамда Ўзбекистон иқтисодиётининг қатор тармоқларида мавжуд бўлган салмоқли саноат салоҳиятидан манфаатдор. Бугунги кунга қадар юқори қўшимча қийматга эга маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва келажакда уларни учинчи мамлакатлар бозорларига экспорт қилиш мақсадида юқори технологияга асосланган ишлаб чиқаришларни яратишга қаратилган қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича дастлабки келишувларга эришилди.
Ўзбекистон ва Венгрия ўртасидаги илмий-маърифий, маданий-гуманитар алмашувлар тобора кенгаймоқда. Икки мамлакат олимлари материалшунослик, микроэлектроника, асбобсозлик, тиббиёт, фармакология, машинасозлик, қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини ишлаб чиқариш ва қайта ишлаш соҳаларида илмий-техник ҳамкорлик бўйича кўп йиллик тажрибага эга.
Бухородаги вилоят ўлкашунослик музейида XIX асрнинг машҳур венгер шарқшунос олими ва сайёҳи Арминий Вамбери шарафига ёдгорлик лавҳаси ўрнатилган. Арминий Вамбери 1863 йилда Ўрта Осиёга сафар қилиб, Хива хонлиги, Бухоро амирлигида бўлган, Самарқандни зиёрат қилган. Саёҳатлари натижалари бўйича «Бухоро тарихи ёки Трансоксания қадим замонлардан то ҳозирги кунгача» ҳамда «Ўрта Осиё бўйлаб саёҳат» номли асарларини ёзган.
2018 йилдан бери Венгрия ҳар йили Ўзбекистон фуқароларига ушбу мамлакатдаги университетларда ўқиш учун стипендиялар тақдим этмоқда. 2021 йилдан бери ушбу стипендиялар сони 150 тагача етди. Университетлар ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик «Erasmus» лойиҳалари доирасида амалга оширилмоқда.
Тошкент шифокорлар малакасини ошириш институти ва Семмельвайс номидаги Будапешт тиббиёт университети ўртасида ҳамкорликни йўлга қўйиш масаласи ишлаб чиқилмоқда. Тошкент ва Будапешт шаҳарлари, Фарғона вилояти ва Дабаш шаҳри ўртасида биродарлик ришталари ўрнатилди. Сурхондарё вилояти ҳокимлиги ва Пештин вилояти мэрияси ўртасида амалий алоқалар йўлга қўйилган.
Жорий йилда ўтказилган Ҳукуматлараро қўшма комиссиянинг йиғилиши доирасида Сайёҳлик соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги битим имзоланди. Ушбу келишувда ўзаро сайёҳлик оқимларини кучайтириш учун қулай шароитларни яратишга даъват этилган. Шуни ҳам қайд этиш керакки, 2018 йил февраль ойидан эътиборан Ўзбекистонда Венгрия фуқаролари учун  соддалаштирилган виза режими амал қилмоқда.
Мухтасар қилиб айтганда, Ўзбекистон ва Венгрия ўзаро ҳамкорлик кўламини янада кенгайтиришга интилмоқда. Бунга икки мамлакатнинг салмоқли салоҳияти, уни ҳаётга тадбиқ этишдан муштарак манфаатдорликнинг мавжудлиги, ўзбек ва венгер халқлари ўртасидаги чуқур тарихий илдизларга эга бўлган ўзаро ҳамкорлик ва самимий дўстона алоқалар бўйича тўпланган тажриба бунинг учун яхши асос бўлиб хизмат қилмоқда.

Узбекистан-Венгрия: на пути наращивания взаимовыгодного сотрудничества
Венгрия – стратегический партнер Узбекистана. Ожидается, что данный визит откроет новую веху в истории двустороннего сотрудничества, 30-летие которого отмечается в текущем году.
На современном этапе взаимодействие между нашими странами последовательно развивается, чему способствует установившийся политический диалог на высшем уровне, который в последние годы обрел особую динамику.
Так, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев встретился с Премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном в рамках заседания Совета сотрудничества тюркоязычных государств, состоявшегося в Баку (Азербайджан) в октябре 2019 года.
29-30 марта 2021 года Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан посетил Узбекистан с официальным визитом, по итогам которого было подписано свыше 10 двусторонних документов.
По оценкам экспертов, узбекско-венгерский саммит на высшем уровне в Ташкенте явился историческим по своей значимости и успешным итогам. Переговоры лидеров двух стран вывели полноформатный межгосударственный диалог на качественно новый уровень. Подписана Совместная декларация о стратегическом партнерстве. Тем самым, Венгрия стала первой страной Европейского союза, с которой Узбекистан вывел сотрудничество на высший, в политическом плане, уровень.
Премьер-министра Венгрии в ходе визита в Узбекистан сопровождали представители более 30 крупных национальных компаний, которые приняли участие в первом заседании совместного Делового совета и провели двусторонние переговоры.
Достигнутые договоренности, несомненно, придали новый импульс двусторонним отношениям. Подписаны важные соглашения, которые определяют планы в межрегиональном сотрудничестве, в сфере подготовки кадров в области мирного использования ядерной энергии, взаимодействии в вопросах инновационного развития, ирригации и водного хозяйства.
Главы двух государств также поддерживают диалог посредством телефонных контактов, обсуждая вопросы дальнейшего укрепления отношений стратегического партнёрства, ход исполнения достигнутых договорённостей, практической реализации проектов кооперации, а также обмениваясь мнениями по актуальным международным и региональным вопросам.
Значительно активизировались контакты на высоком уровне, последовательно развиваются межпарламентские связи. В представительных органах двух стран действуют группы дружбы.
Конструктивное сотрудничество развивается между внешнеполитическими ведомствами двух стран. На сегодняшний день проведено четыре раунда межмидовских политических консультаций. С 2016 года в Ташкенте функционирует Посольство Венгрии, а дипломатическая миссия нашей страны в Вене по совместительству представляет интересы Узбекистана в Венгрии.
Министр иностранных дел и торговли Венгрии Петер Сийярто неоднократно посещал Узбекистан, где был принят главой нашего государства и принимал участие в важных двусторонних и многосторонних мероприятиях.
В сентябре этого года «на полях» 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН состоялась встреча министра иностранных дел Узбекистана Владимира Норова с министром иностранных дел и торговли Венгрии Петером Сийярто. В ходе встречи была подтверждена обоюдная приверженность сторон комплексной реализации решений лидеров Узбекистана и Венгрии, принятых по итогам взаимных визитов.
В данном контексте уместно отметить, что Узбекистан и Венгрия успешно взаимодействуют в рамках международных институтов, таких как ООН, ОБСЕ, Организация тюркских государств и другие. Позиции стран по актуальным вопросам глобальной повестки близки или совпадают, стороны оказывают взаимную поддержку в продвижении международных инициатив.
Сотрудничество в торгово-экономической и инвестиционной сферах также набирает обороты. В торговле между двумя странами установлен режим наибольшего благоприятствования. За последние 4 года объем узбекско-венгерского товарооборота увеличился в 2,5 раза и показал рост даже в 2020-2021 годах, вопреки негативным последствиям пандемии. Так, по итогам 2021 года взаимная торговля между странами превысила 114 миллионов долларов, а за шесть месяцев текущего года достигла почти 50 миллионов долларов США. В Узбекистане осуществляют деятельность 10 предприятий, созданных с участием венгерских инвесторов, шесть из них – совместные и четыре – индивидуальные предприятия.
С 2013 года функционирует узбекско-венгерская Межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству, седьмое заседание которой состоялось 3-4 мая этого года в Ташкенте. В ходе заседания были рассмотрены и согласованы вопросы дальнейшего развития сотрудничества в инвестиционной, промышленной, торгово-экономической, банковско-финансовой и культурно-гуманитарной сферах.
Оба государства неизменно нацелены на поступательное расширение взаимовыгодного сотрудничества на направлениях, представляющих общий интерес. Узбекистан и Венгрия имеют значительный потенциал для диверсификации рынков и торговых потоков, а также увеличения взаимных поставок продукции химической, пищевой, машиностроительной, фармацевтической и текстильной промышленности. Стороны готовы к укреплению партнерства в сферах инвестиций, торговли, туризма, финансово-технического, культурно-гуманитарного и межрегионального сотрудничества.
Стоит отметить интерес венгерского бизнеса к расширению деятельности в Узбекистане и к значительному промышленному потенциалу ряда отраслей узбекской экономики. На сегодняшний день достигнуты предварительные договоренности о реализации совместных инвестиционных проектов, нацеленных на создание высокотехнологичных производств с целью выпуска продукции с высокой добавленной стоимостью и в перспективе – ее экспорта на рынки третьих стран.
Между Узбекистаном и Венгрией расширяются научно-образовательные и культурно-гуманитарные обмены. Учёные двух стран имеют многолетний опыт научно-технического сотрудничества в области материаловедения, микроэлектроники, приборостроения, медицины, фармакологии, машиностроения, производства и переработки сельхозпродукции.
В Бухаре в областном краеведческом музее в честь известного венгерского учёного-востоковеда и путешественника XIX века Арминия Вамбери была открыта мемориальная доска. Арминий Вамбери путешествовал по Средней Азии в 1863 году, он посетил Хивинское ханство, Бухарский эмират, побывал в Самарканде. По итогам его путешествий были написаны труды «История Бухары, или Трансоксании с древнейших времен до настоящего» и «Путешествие по Средней Азии».
С 2018 года на ежегодной основе Венгрия предоставляет стипендии гражданам Узбекистана для обучения в вузах этой страны. С 2021 года количество этих стипендий увеличено до 150. Взаимодействие между вузами осуществляется также в рамках проектов «Erasmus».
Прорабатывается вопрос налаживания сотрудничества между Ташкентским институтом усовершенствования врачей и Будапештским медицинским университетом имени Семмельвайса. Между городами Ташкент и Будапешт, Ферганской областью и городом Дабаш установлены побратимские связи. Осуществляются рабочие контакты хокимията Сурхандарьинской области и мэрии Пештинской области.
В рамках состоявшегося в текущем году заседания совместной Межправительственной комиссии было подписано соглашение о сотрудничестве в сфере туризма, призванное создать благоприятные условия для наращивания взаимных туристических потоков. Стоит напомнить, что в Узбекистане с февраля 2018 года для граждан Венгрии действует упрощённый режим получения виз.
Словом, Узбекистан и Венгрия нацелены на дальнейшее полномасштабное расширение взаимодействия, хорошей основой для которого станет значительный потенциал двух стран, взаимная заинтересованность в его реализации, накопленный опыт сотрудничества и теплые дружественные связи между узбекским и венгерским народами, имеющие глубокие исторические корни.