Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Хитой кичик қўмитасининг Еттинчи йиғилиши бўлиб ўтди
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигида видеоконференция шаклида савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Хитой Кичик қўмитасининг Еттинчи йиғилиши бўлиб ўтди.
Унда инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари А.Воитов, ИТСВ ҳамда тегишли вазирлик ва идоралар масъул ходимлари, Хитой томонидан эса Хитой Халқ Республикаси тижорат вазирининг ўринбосари Ю.Цзянхуа, ХХР тармоқ вазирликлари, идоралар ва молиявий ташкилотлар вакиллари иштирок этди.
Йиғилишда Кичик қўмита Ўзбекистон-Хитой Ҳукуматлараро ҳамкорлик Қўмитасининг бўлажак анжуманига тайёргарлик кўриш жараёнида асосий механизм вазифасини бажараётгани алоҳида таъкидланди.
Томонлар ушбу тадбир Ўзбекистон Республикаси ва Хитой Халқ Республикаси ўртасида инвестициявий ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва савдо қилиш нуқтаи назаридан боғлиқлигини ривожлантириш учун муҳим платформа бўлиб хизмат қилишини таъкидладилар.
Тадбирда икки томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорликнинг жорий ҳолати, ўзаро савдони ривожлантиришнинг долзарб масалалари, хусусан, Ўзбекистон делегациясининг “China International Import Expo” кўргазмасида иштирок этиши, Ўзбекистоннинг ЖСТга қўшилишига кўмаклашиш, транспорт орқали етказиб бериш ва логистикани ривожлантириш истиқболлари, жумладан, Хитойга блок-етказиб бериш шаклида ўзбек маҳсулотларини экспорт қилиш амалиётини кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, томонлар икки мамлакат ҳудудлари ўртасида инвестициявий, техник-иқтисодий ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва алоқаларни чуқурлаштириш имкониятларини кўриб чиқдилар.
Бундан ташқари, иштирокчилар Ўзбекистон-Хитой Ҳукуматлараро ҳамкорлик Қўмитаси йиғилишида имзолаш учун тақдим этилган ҳужжатларни, жумладан, Ўзбекистон Республикаси ва Хитой Халқ Республикаси Ҳукуматлари ўртасидаги савдо-иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорликни 5 йиллик ривожланиш дастурини ўрганиб чиқдилар.
Учрашув якунида томонлар Ўзбекистон-Хитой Ҳукуматлараро ҳамкорлик қўмитасининг бўлажак йиғилишига тайёргарлик кўриш доирасида савдо-иқтисодий ва инвестициявий шерикликнинг долзарб масалалари устида иш олиб боришни давом эттиришга келишиб олдилар.
Маълумот учун: жорий йилнинг биринчи ярмида Давлат ва ҳудудий инвестиция дастурлари доирасида ўзлаштирилган Хитой инвестициялари ҳажми 2020 йилнинг шу даврига нисбатан 25% ўсиб, 1 миллиард доллардан ошди.
2021 йилнинг январь – июль ойлари якунларига кўра, Ўзбекистоннинг ташқи савдо айланмаси 21,6 млрд долларни ташкил этди, унда Хитой 4 млрд долларлик улуши билан (умумий ҳажмнинг 18,7%) биринчи ўринни эгаллайди. 2020 йилнинг тегишли даврига нисбатан, Хитой билан савдо айланмаси 16,9% ёки 581,2 миллион долларга ошди.
Шу билан бирга, Хитой Ўзбекистоннинг энг йирик экспорт бозоридир. Жорий йилнинг январь – июль ойларида Хитойга товар ва хизматлар экспорти 2020 йилнинг шу даврига нисбатан 287,6 млн долларга (+28,6%) ўсди ва Ўзбекистон умумий экспорт ҳажмининг 1,3 млрд ёки 15,9%ни ташкил этди.

The Seventh Meeting of the Uzbek-Chinese Subcommittee on Trade and Economic Cooperation was held
The seventh meeting of the Uzbek-Chinese Subcommittee on Trade and Economic Cooperation was held at the Ministry of Investments and Foreign Trade in the format of a videoconference.
From the Uzbek side, the meeting was attended by First Deputy Minister of Investment and Foreign Trade A. Voitov, senior officials of the Ministry of Foreign Trade and the involved ministries and departments, and from the Chinese side – Deputy Minister of Commerce of the PRC Yu Jianhua, representatives of sectoral ministries, departments and financial organizations of the PRC.
During the meeting, it was emphasized that the Subcommittee is the main mechanism in preparation for the upcoming meeting of the Uzbek-Chinese Intergovernmental Committee on Cooperation.
The parties noted that this event will serve as an important platform for strengthening investment cooperation and developing trade interconnection between the Republic of Uzbekistan and the People’s Republic of China.
The state of bilateral trade and economic cooperation, current issues of the development of mutual trade, in particular, the participation of the delegation of Uzbekistan
at the China International Import Expo, the provision of assistance in matters of Uzbekistan’s accession to the WTO, the prospects for the development of transportation and logistics, including the expansion of the practice of exporting Uzbek products in the format of block deliveries to the PRC.
Also, opportunities were considered for strengthening investment, technical and economic cooperation and deepening ties between the regions of the two countries.
In addition, the participants studied the documents submitted for signing during the meeting of the Uzbek-Chinese Intergovernmental Committee for Cooperation, including the Program for the 5-year development of trade, economic and investment cooperation between the Governments of the Republic of Uzbekistan and the PRC.
Following the meeting, the parties came to an agreement on further elaboration of topical issues of trade, economic and investment partnership in preparation for the upcoming meeting of the Uzbek-Chinese Intergovernmental Committee
for cooperation.
For reference: In the first half of this year, the volume of utilized Chinese investments within the framework of State and regional investment programs amounted to more than $ 1 billion, showing a 25% increase compared to the same period in 2020.
In January-July 2021, Uzbekistan’s foreign trade turnover amounted to $ 21.6 billion, in which China holds first place – $ 4.0 billion (18.7% of the total). Compared
with the corresponding period of 2020, trade with China increased by 16.9% or by $ 581.2 million.
China is at the same time the largest export market for Uzbekistan. In January-July of this year, exports of goods and services to the PRC showed an increase compared to the same period in 2020 by $ 287.6 million (+ 28.6%) and amounted to $ 1.3 billion, or 15.9% of the total export volume of Uzbekistan.