Инвестициялар ва экспортни кўпайтириш, озиқ-овқат бозорини тўлдириш вазифалари кўриб чиқилди
7 март куни Президент Шавкат Мирзиёев раислигида видеоселектор йиғилиши бўлиб ўтди. Унда тармоқ ва ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича жорий йил учун белгиланган мақсадли кўрсаткичларга эришиш борасида ҳукумат томонидан кўрилаётган чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, жорий йилнинг январь-февраль ойларида 687 миллион доллар хорижий инвестиция, шу жумладан, 615 миллион доллар тўғридан-тўғри сармоя ўзлаштирилган. Йил бошидан 506 та лойиҳа доирасида умумий қиймати 337 миллион доллар бўлган қувватлар ишга туширилиб, 7 мингта янги иш ўрни яратилган.
Ўтган икки ойда товар ва хизматлар экспорти ҳажми 1,7 миллиард доллардан ортиб, 2021 йилнинг шу даврига нисбатан 20 фоиз ошган. Хусусан, мамлакатимиз корхоналари томонидан ишлаб чиқарилаётган қурилиш материаллари экспорти қарийб 2 баравар, электротехника маҳсулотлари экспорти 1,5 баравар, тўқимачилик ва озиқ-овқат маҳсулотлари экспорти 1,3 баравар ўсган.
Йиғилишда тармоқ ва ҳудудлар раҳбарларига инвестиция лойиҳаларини ўз вақтида амалга ошириш, товарларни экспортга етказишда логистика масалаларини тезкор ҳал қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Давлатимиз раҳбари ички истеъмол бозорида нархлар барқарорлигини таъминлаш масалалаларига алоҳида тўхталди.
Жорий йилнинг икки ойида инфляция даражаси 1,38 фоизни ташкил этгани, бу 2021 йилнинг шу давридаги кўрсаткичдан (1,7 фоиз) пастлиги қайд этилди.
Айни пайтда глобал бозорлардаги нархларнинг кескин тебранишини ҳисобга олиб, мутасадди идоралар ва ҳудудлар раҳбарларига ички бозорда нархлар барқарорлигини сақлаш, энг аввало, аҳолини етарли миқдорда озиқ-овқат маҳсулотлари билан таъминлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар кўриш лозимлиги таъкидланди.
Президент томорқа хўжаликларини ривожлантириш ва уларда ички бозорда талаб юқори бўлган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш учун аҳолига қўшимча 80 минг гектар ер майдонлари ажратиш борасидаги ишларга танқидий баҳо берди.
Шунингдек, мева-сабзавотчилик учун ажратилган 2 триллион сўм давлат маблағларининг натижадорлигини ошириш, уларни ўзлаштиришни тезлаштириш бўйича аниқ кўрсатмалар берилди.
Ҳудудлар раҳбарларига озиқ-овқат бозорига маҳсулотларни узлуксиз етказиш, бунинг учун зарур захираларни шакллантириш вазифаси қўйилди.

Определены задачи по наращиванию инвестиций и экспорта, насыщению продовольственного рынка
7 марта под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание, на котором обсужден ход реализации правительством мер по достижению намеченных на текущий год целевых показателей социально-экономического развития отраслей и регионов.
Отмечено, за январь-февраль текущего года освоено 687 миллионов долларов иностранных инвестиций, в том числе 615 миллионов долларов прямых иностранных инвестиций и кредитов. С начала года введены производственные мощности по 506 проектам общей стоимостью 337 миллионов долларов, что обеспечило создание свыше 7 тысяч новых рабочих мест.
За 2 месяца объем экспорта товаров и услуг превысил 1,7 миллиарда долларов и по сравнению с аналогичным периодом 2021 года вырос на 20 процентов. В частности, экспорт производимых отечественными предприятиями строительных материалов увеличился почти в 2 раза, электротехнической продукции – в 1,5 раза, текстиля и плодоовощной продукции – в 1,3 раза.
На совещании руководителям отраслей и регионов дано указание оперативно решать логистические вопросы при реализации инвестиционных проектов и осуществлении экспортных поставок.
Отдельно глава государства остановился на вопросах обеспечения стабильности цен на внутреннем потребительском рынке.
Отмечалось, что за 2 месяца текущего года уровень инфляции составил 1,38 процента, что ниже чем в аналогичном периоде 2021 года (1,7 процента).
Вместе с тем резкие колебания цен на глобальных рынках требуют принятия со стороны руководителей ответственных ведомств и регионов страны дополнительных мер по недопущению резких изменений цен на внутреннем рынке, прежде всего за счет насыщения продовольственного рынка товарами в необходимых объемах.
Президентом дана критическая оценка проводимой руководителями регионов работе по выделению населению дополнительно 80 тысяч гектаров земельных площадей для развития приусадебных хозяйств и выращивания на них востребованной на внутреннем рынке сельскохозяйственной продукции.
Также даны конкретные указания по повышению эффективности выделенных государственных средств в размере 2 триллионов сумов на развитие плодоовощеводства и ускорению освоения данных средств.
Руководителям регионов поручено принять меры по обеспечению бесперебойной поставки продукции на продовольственные рынки и формированию в этих целях необходимых резервов.