Ўзбeкистонда қишлоқ хўжалигини ривожлантириш йўлида инновацион гуруҳлар фаолияти йўлга қўйилади
2022-йил 13-июл куни Тошкент шаҳрида БМТ Тараққиёт Дастури (БМТТД) ва Ўзбекистон Республикаси Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳамкорлигида ўқув семинар бўлиб ўтди. Европа Иттифоқи томонидан молиялаштириладиган “Қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат секторининг “яшил иқтисодиёт”га инклюзив ўтишини қўллаб-қувватлаш ва иқлимга йўналтирилган қишлоқ хўжалиги билимлари ва инновацион тизимини ривожлантириш” лойиҳаси доирасидаги ушбу семинар тренингни халқаро маслаҳатчи, қишлоқ хўжалиги соҳасини ривожлантириш бўйича 40 йиллик тажрибага эга мутахассис буюк британиялик Девид Кахан олиб борди.
Тадбирда АКИС агрохизматлар марказининг Фарғона, Қашқадарё ва Тошкент вилоятларидаги марказлари, қишлоқ хўжалиги соҳасидаги илмий-тадқиқот институтлари ва уларнинг вилоятлардаги илмий-тажриба станциялари, маҳаллий қишлоқ хўжалигига ихтисослашган олий ва профессионал таълим муассасалари ходимлари, фермер хўжаликлари вакиллари қатнашди.
Девид Кахан ўз чиқишида қишлоқ хўжалигини ривожлантиришда “Инновацион гуруҳлар” тушунчаси, соҳада маҳсулотларни ишлаб чиқаришдаги мавжуд муаммо ва камчиликларни аниқлаш ва баратараф этилиши уларнинг тадқиқотларига таянган ҳолда амалга оширилиши ҳақида маълумотлар тақдим этди.
БМТТД лойиҳасининг миллий координатори Улуғбек Исламов эса, лойиҳанинг асосий мақсади илм-фан, тадқиқотлар, хизмат кўрсатиш соҳасида ва ишлаб чиқариш ўртасидаги муносабатлар самарадорлигини таъминлашдан иборатлигини таъкидлаб, республикада аграр соҳадаги ишлаб чиқариш самарадорлигини ошириш, сув ресурсларидан фойдаланишда давлат ва хусусий сектор ташкилотлари билан ҳамкорликни йўлга қўйиш лозимлигини қайд этди.
Шунингдек, семинар тренинг давомида иштирокчилар гуруҳларга бўлиниб, ғалла-пахта, чорвачилик, боғдорчилик соҳаларидаги, сув ресурслари билан боғлиқ муаммоларни амалий машғулотлар ёрдамида таҳлил қилишди. Аниқланган муаммонинг атроф-муҳит ва табиий ресурсларга таъсирини ўрганиб, муаммолар ечимига доир тақдимотлар ўтказишди.
Тадбирда таъкидланганидек, “Инновацион гуруҳлар” қишлоқ хўжалигида иқлим ўзгаришига мослашиб, унинг салбий оқибатларини юмшатишга қаратилган илмий-амалий ечимга эга инновацион лойиҳаларни ишлаб чиқиб, сўнгра уни амалга оширишади. Гуруҳлар фермер деҳқон хўжаликлари, тадқиқотчи, ашробизнес вакиллари, тадбиркорлар ва бошқа соҳага алоқадор ташкилот вакилларидан ташкил топади. Энг яхши ва инновацион лойиҳалар шаффоф танлов асосида мазкур лорйиҳанинг махсус грантлари билан тақдирланишади.

Innovative groups to be launched in Uzbekistan for the development of agriculture
On July 13, 2022, the United Nations Development Program (UNDP) and the Ministry of Agriculture of the Republic of Uzbekistan held a joint training seminar in Tashkent. This workshop, within the framework of the European Union-funded project ” Supporting the inclusive transition of the agri-food sector to a “green economy” and developing a climate-oriented agricultural knowledge and innovation system ” was conducted by an international consultant, a specialist with 40 years of experience in the development of the agrarian sector, Briton David Kahan.
The event was attended by ACIS Agricultural Services Centers of Fergana, Kashkadarya and Tashkent regions, research institutes in the field of agriculture and their research and experimental stations in the regions, employees of local higher and vocational educational institutions specializing in agriculture, and representatives of farms.
In his speech, David Kahan presented information about the concept of “Innovation groups” in the development of agriculture, identifying and eliminating existing problems and shortcomings in the production of products based on their research.
UNDP National Project Coordinator Ulugbek Islamov emphasized that the main goal of the project is to ensure the effectiveness of links between science, research, services and production, noting the need to establish cooperation with public and private sector organizations in the field of water resources use.
Also, during the training seminar, the participants were divided into groups and, with the help of practical exercises, analyzed the problems associated with grain, cotton, animal husbandry, horticulture, and water resources. They studied the impact of identified problems on the environment and natural resources and made presentations on how to solve them.
As noted at the event, “Innovation Groups” develop and implement innovative projects with scientific and practical solutions to adapt to climate change in agriculture and mitigate its negative consequences. The groups consist of representatives of farmers, dekhkan farms, researchers, representatives of agribusiness, entrepreneurs and other organizations associated with the industry. The best and most innovative projects are awarded special grants from this project based on a transparent competition.