Афғонистонга қўшни мамлакатлар вазирларининг учрашувида “афғон масаласи”ни ҳал қилиш бўйича келгусидаги ҳамкорлик йўлларини муҳокама қилдилар
Жорий йилнинг 30 ва 31 март кунлари Хуаншань шаҳрида (ХХР) Афғонистонга қўшни давлатларининг 3 – Вазирлар конференцияси бўлиб ўтди. Унда Россия, Хитой, Эрон, Покистон, Тожикистон, Туркманистон ва Ўзбекистон ҳукуматлари аъзолари ва ташқи ишлар вазирлари иштирок этди.
Конференция доирасида Афғонистонга қўшни давлатлар ташқи ишлар идоралари раҳбарларининг Афғонистон ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Амир Хон Муттақий бошчилигидаги Афғонистон муваққат ҳукумати делегацияси билан учрашуви бўлиб ўтди. Унда Индонезия ва Қатар ташқи ишлар вазирлари меҳмон сифатида қатнашдилар.
Ушбу тадбирларда Ўзбекистон Республикаси номидан Бош вазир ўринбосари – инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзаков иштирок этди.
Конференцияда можародан кейинги даврда Афғонистондаги ижтимоий-иқтисодий вазиятни барқарорлаштириш мақсадида кўп томонлама ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди. Томонлар ички ва ташқи муаммоларни ҳал қилишда Афғонистонни қўллаб-қувватлашнинг энг самарали ёндашувлари юзасидан фикр алмашдилар. Шу билан бирга, мамлакат муваққат ҳукумати томонидан ушбу йўналишда амалга оширилаётган саъй-ҳаракатлар эътироф этилди.
Афғонистон инқирозини тинч йўл билан ҳал қилиш учун минтақа давлатларининг саъй-ҳаракатларини бирлаштириш, мамлакатда барча этник ва сиёсий гуруҳларнинг иштирокига асосланган инклюзив ҳукумат тузишни жадаллаштириш, шунингдек, инсон ҳамда аёллар ва миллий озчиликларнининг ҳуқуқларини таъминлаш муҳимлиги таъкидланди. Афғонистон муваққат ҳукумати томонидан мамлакатдаги террористик ташкилотлар фаолиятига йўл қўймаслик ҳамда Афғонистон ҳудудидан қўшни давлатларга таҳдидларнинг олдини олиш бўйича ўз мажбуриятлари бажарилишининг муҳимлигига, шунингдек, халқаро ҳамжамиятнинг бошқа талабларига алоҳида эътибор қаратилди.
Конференцияда сўзга чиққан С.Умурзаков Афғонистонга мавжуд муаммоларни бартараф қилиш, миллий иқтисодиётни қайта жонлантириш, ижтимоий масалаларни ҳал этиш ва мамлакат ҳаётини нормаллаштиришда кўмаклашишга қаратилган минтақавий ҳамкорликни мувофиқлаштиришни кучайтириш зарурлигини таъкидлади. Афғонистон муваққат ҳукуматини халқаро миқёсда тан олишнинг механизми ва мезонларини ишлаб чиқиш таклиф қилинди. Ушбу чоралар мамлакатнинг минтақавий макон ва халқаро ҳамжамиятга интеграциялашувини тезлаштириш имконини беради.
Шунингдек, Ўзбекистон томони минтақа давлатлари, ҳамкор мамлакатлар ва Афғонистон билан барча устувор йўналишларда, жумладан, иқтисодий жиҳатдан тиклашни тезлаштириш ва афғон халқининг турмуш даражасини яхшилашга қаратилган йирик инфратузилмавий лойиҳаларни амалга оширишда ҳамкорликни давом эттиришга содиқлигини билдирди.
Анжуман якунида тарафларнинг қўшма баёноти ва Афғонистонни иқтисодий жиҳатдан тиклашни қўллаб-қувватлаш бўйича “Туньси ташаббуси” қабул қилинди.
Тадбирлар доирасида С.Умурзаков хорижлик ҳамкасблари билан бир қатор икки томонлама учрашув ва музокаралар ҳам ўтказди. Хусусан, Хитой Халқ Республикаси Давлат Кенгаши аъзоси, ташқи ишлар вазири Ван И, Россия Федерацияси ташқи ишлар вазири Сергей Лавров, Эрон Ислом Республикаси Ташқи ишлар вазири Ҳусайн Амир Абдуллаҳиён ва Афғонистон ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Амир Хон Муттақий билан икки томонлама ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди. Учрашувлар давомида томонлар олиб борилаётган саъй-ҳаракатларнинг ҳозирги ҳолатини муҳокама қилдилар ҳамда устувор йўналишларда икки томонлама ҳамкорликни чуқурлаштириш борасида навбатдаги тадбирларни белгилаб олдилар.

At the ministerial meeting of Neighbouring Countries of Afghanistan ways of further interaction to resolve the “Afghan issue” were discussed
The 3rd Ministerial Conference of Neighboring Countries of Afghanistan was held in Huangshan city (PRC) on 30-31 March and attended by government members and foreign ministers from Russia, China, Iran, Pakistan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan.
The conference also included a meeting of foreign ministers from neighbours of Afghanistan with the delegation of the Afghan Interim Government headed by Acting Foreign Minister Amir Khan Muttaqi in presence of foreign ministers of Indonesia and Qatar.
Deputy Prime Minister and Minister of Investments and Foreign Trade Sardor Umurzakov represented the Republic of Uzbekistan at these events.
Issues of multilateral cooperation in stabilizing the social and economic situation in Afghanistan in the post-conflict period were discussed at the conference. Views were exchanged on the most effective approaches to supporting Afghanistan in addressing domestic and external challenges. In this regard, the efforts of the country’s Interim Government were noted.
The parties stressed the importance of consolidating efforts of countries of the region for a peaceful solution to the Afghan crisis, accelerating the formation of an inclusive government based on broad representation of all ethnic and political groups as well as ensuring human rights, including those of women and ethnic minorities. Emphasis was placed on the importance that the Afghan Interim Government must fulfil its commitments not to allow terrorist organizations to operate in the country and prevent any threats from Afghanistan to its neighbours, as well as other requirements of the international community.
Addressing the conference, S.Umurzakov underlined the need to strengthen coordination of regional cooperation aimed at supporting Afghanistan in overcoming the current challenges, revitalizing the national economy, resolving social issues and normalizing life in the country. It was proposed to work out a mechanism and criterium for international recognition of the Interim Government of Afghanistan, which will speed up the integration of the country into the regional area and international communities.
The Uzbek side expressed commitment to continue cooperation with countries of the region, partner nations and Afghanistan in all priority areas, including the implementation of major infrastructure projects that can accelerate economic rehabilitation and improve the living standards of the Afghan people.
Following the conference, the parties adopted a joint declaration and the Tunxi Initiative for supporting the economic reconstruction of Afghanistan.
On the sidelines of events, S.Umurzakov also held a number of bilateral meetings and negotiations with foreign counterparts. In particular, he discussed bilateral cooperation with Wang Yi, State Councilor, member of the Leading CPC Members Group of the State Council, and Minister of Foreign Affairs, Sergey Lavrov, Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Hossein Amir-Abdollahian, Minister of Foreign Affairs of the Islamic Republic of Iran, and Amir Khan Muttaqi, Acting Minister of Foreign Affairs of Afghanistan. During the meetings, the sides discussed the current state of affairs and identified further steps to deepen bilateral cooperation in priority areas.