ОТБ чорвачилик ва шаҳарларни ривожлантириш лойиҳалари учун 165 миллион доллар миқдоридаги кредитларни тасдиқлайди
Ўзбекистон Президенти ва ОТБ раҳбари ирригация ва йўл тизимларини модернизация қилиш стратегиясини, шунингдек энергетика соҳасидаги минтақавий лойиҳаларни ишлаб чиқишни муҳокама қилдилар.
13-ноябр куни Осиё тараққиёт банки (ОТБ) президенти Такехико Накао Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев билан учрашди. Улар ОТБ ва Ўзбекистон ўртасидаги қарийб 25 йиллик ҳамкорликни янада мустаҳкамлашга келишиб олдилар. “ОТБ Ўзбекистон билан чуқур ва мустаҳкам алоқаларни юксак қадрлайди, чунки мамлакат 1995 йилда ушбу банкка аъзо бўлган ва республиканинг макроиқтисодий сиёсати, таркибий ислоҳотлар ва ривожланиш устуворликларини қўллаб-қувватлашда давом этади “, деди жаноб Накао.
Давлат раҳбари матбуот хизматининг хабар беришича, учрашувда ҳамкорлик истиқболлари батафсил кўриб чиқилди. Мамлакатимизда ирригация,  дренаж ва йўл инфратузилмасини модернизация қилиш бўйича узоқ муддатли стратегик ва дастурий ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва амалга оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда, жумладан бошқарув тизимини такомиллаштириш, давлат-хусусий шериклик механизмларини жорий этиш, кадрлар тайёрлаш ва бошқа масалалар.
Минтақавий лойиҳаларни, биринчи навбатда транспорт йўлакларини ривожлантириш, энергетика инфратузилмасини модернизация қилиш ва экологик муаммоларни ҳал этишни илгари суришнинг устувор хусусияти таъкидланди.
Шавкат Мирзиёев ОТБ суғориш ва йўл тармоқлари учун узоқ муддатли стратегия ва инвестиция режасини ишлаб чиқишда етакчилик қилишни таклиф қилди.
ОТБ матбуот хизмати таъкидлашича, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев билан учрашув чоғида жаноб Накао ҳукумат томонидан иқтисодий ўсишни жадаллаштириш ва юқори сифатли иш ўринлари яратишга қаратилган ислоҳотларни юқори баҳолади. Унинг таъкидлашича, яқинда ОТБ 2019 йил 3-чорагида 5,7% ўсишни кутгандан сўнг, 2020 йилда Ўзбекистон учун ўсиш прогнозини 6% гача қайта кўриб чиқди.
Яқинда ОТБ Ўзбекистон учун 5 йиллик янги Ҳамкорлик стратегиясини (ДҲС) тасдиқлади, Бу ҳукуматнинг узоқ муддатли мақсадларига тўлиқ мос келади ва хусусий секторни ривожлантиришни қўллаб-қувватлайди, иқтисодий ва ижтимоий тенгсизликларни камайтиришга ҳамда минтақавий ҳамкорлик  интеграцияни ривожлантиришга қаратилган. ОТБ келгуси уч йил ичида қишлоқ жойларда янги иш ўринларини яратиш, тиббий хизматлардан фойдаланиш имкониятларини яхшилаш ва иқтисодий бошқарув ва молиявий бозорни ривожлантиришдаги ҳукумат ислоҳотларини қўллаб-қувватлаш учун йилига 1 миллиард доллардан кўпроқ маблағни жалб қилади.
Такехико Накао Тошкентда умумий қиймати 165 миллион долларга тенг иккита лойиҳа бўйича кредит шартномаларини имзолади. Қиймат занжирини ривожлантириш лойиҳаси Чорвачилик соҳасидаги 150 миллион доллар молиявий манбалардан фойдаланиш имкониятини чорвачилик фермалари ва тадбиркорлар учун оширади  шунингдек, ветеринария ва бошқа чорвачилик хизматлари. 15 миллион АҚШ доллари миқдоридаги шаҳарсозлик лойиҳаларини молиялаштириш,  Ўзбекистоннинг тез ривожланаётган шаҳарларида жуда зарур бўлган шаҳар инфратузилмаси ва хизматларини амалга оширишини яхшилайди.

АБР одобрил займы на $165 млн для проектов в сферах животноводства и городского развития
Президент Узбекистана и глава АБР обсудили разработку стратегии модернизации систем ирригации и автодорог, а также региональных проектов в энергетике.
13 ноября Президент Азиатского банка развития (АБР) Такехико Накао встретился с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым. Они договорились о дальнейшем укреплении почти 25-летнего партнерства между АБР и Узбекистаном.
«АБР ценит свои глубокие и прочные отношения с Узбекистаном, с тех пор как страна стала членом банка в 1995 году, и будет продолжать поддерживать макроэкономическую политику, структурные реформы и приоритеты развития республики», — сказал г-н Накао.
Как сообщила пресс-служба главы государства, на встрече подробно рассмотрены перспективы взаимодействия. Внимание уделено разработке и реализации долгосрочных стратегических и программных документов по модернизации ирригационно-дренажной и автодорожной инфраструктуры в нашей стране, включая совершенствование системы управления, внедрение механизмов государственно-частного партнерства, подготовку кадров и другие вопросы.
Подчеркнут приоритетный характер продвижения региональных проектов, прежде всего по развитию транспортных коридоров, модернизации энергетической инфраструктуры, решению экологических проблем.
Шавкат Мирзиёев предложил АБР взять на себя ведущую роль в разработке долгосрочной стратегии и инвестиционного плана по секторам ирригации и автомобильных дорог.
Пресс-служба АБР отмечает, во время встречи с Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым, г-н Накао высоко отозвался об успешных реформах, проводимых правительством и направленных на ускорение экономического роста и создание качественных рабочих мест. Он отметил, что АБР недавно пересмотрел прогноз роста Узбекистана в сторону повышения до 6% в 2020 году после более высокого, чем ожидалось, роста на 5,7% в третьем квартале 2019 года.
Недавно АБР утвердил новую 5-летнюю стратегию партнерства со страной (СПС) для Узбекистана, которая в полной мере соответствует долгосрочным целям правительства и направлена на поддержание развития частного сектора, сокращение экономического и социального неравенства и содействие региональному сотрудничеству и интеграции. АБР мобилизует более 1 млрд долларов США в год в течение следующих трех лет для создания новых рабочих мест в сельской местности, улучшения доступа к услугам здравоохранения и поддержки правительственных реформ в области экономического управления и развития финансовых рынков.
В Ташкенте Такехико Накао подписал заемные соглашения для двух проектов на общую сумму 165 млн долларов. Проект развития цепочки добавленной стоимости в секторе животноводства на сумму 150 млн долларов США повысит доступ к финансовым ресурсам для животноводческих ферм и предпринимателей, а также к ветеринарным и другим услугам в секторе животноводства. Финансирование готовности проектов городского развития в размере 15 млн долларов США улучшит дизайн и реализацию столь необходимой городской инфраструктуры и услуг в быстро растущих городах Узбекистана.