Сурхондарё вилояти тадбиркорлари ва экспортчилари билан учрашув бўлиб ўтди
Жорий йилнинг 20 сентябрь куни Термиз шаҳрида Ташқи савдо, инвестициялар, маҳаллий саноатни ривожлантириш ва техник жиҳатдан тартибга солиш масалалари бўйича Ҳукумат комиссияси раҳбариятининг тадбиркорлар билан учрашуви ташкил этилди.
Мулоқотга таклиф қилинган 100 дан ортиқ ишбилармонларнинг мурожаатлари Комиссия аъзолари томонидан ҳар томонлама кўриб чиқилди. Кўтарилган муаммолар асосан инвестиция лойиҳалари ташаббускорлари ва экспорт қилувчиларни тижорат банклари томонидан молиявий қўллаб-қувватлаш, ер участкалари, бўш бино ва иншоотларни ажратиш, маҳаллий маҳсулотларни ташқи бозорларга етказиш, ишлаб чиқариш фаолияти учун зарур бўлган ҳар хил сертификатлар ва рухсатномаларни олиш, муҳандислик-коммуникация тармоқларига уланиш ва бошқа долзарб масалалар билан боғлиқ эди.
Ҳар бир муаммо тегишли вазирликлар, идоралар ва вилоятнинг туман ва шаҳарларидаги маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарлари иштирокида ўрганилди ва таҳлил қилинди. Масалаларни амалий ҳал этиш механизмлари ишлаб чиқилди ва аниқ муддатларни кўрсатган ҳолда тегишли раҳбарларга манзилли топшириқлар берилди.
Бундан ташқари, тадбиркорлар инвестициявий ва ишбилармонлик муҳитини яхшилаш ҳамда мамлакатда тадбиркорликни ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш бўйича ўз таклифларини билдирдилар.
Ўз навбатида, вазирликлар, идоралар, тижорат банклари ва маҳаллий ҳокимият органлари раҳбарларига бизнес ҳамжамияти билан доимий, тизимли ҳамкорлик қилиш, юзага келадиган барча масалаларни тезкор ҳал этиш ва мурожаатларни ўз вақтида кўриб чиқиш бўйича самарали чораларни кўриш топширилди.

Проведена встреча с предпринимателями и экспортерами Сурхандарьинской области
20 сентября текущего года в Термезе организована встреча руководства Правительственной комиссии по вопросам внешней торговли, инвестиций, развития местной промышленности и технического регулирования с предпринимателями.
Каждый из более чем 100 деловых людей, приглашенных к диалогу, озвучил свой кейс, который был детально рассмотрен членами Комиссии. Круг вопросов преимущественно состоял из проблем, связанных с финансовой поддержкой инициаторов инвестиционных проектов и экспортеров со стороны коммерческих банков, получением земельных участков, пустующих зданий и сооружений, продвижением отечественной продукции на внешних рынках, получением различного рода сертификатов и разрешений, необходимых для производственной деятельности, подключением к инженерно-коммуникационным сетям, а также другими актуальными вопросами.
Каждая проблема была изучена и проанализирована с привлечением руководителей соответствующих министерств, ведомств и органов местной власти районов и городов области. Были выработаны механизмы практического решения вопросов и даны адресные поручения соответствующим руководителям с указанием чётких сроков исполнения.
Кроме того, предприниматели получили возможность озвучить имеющиеся предложения по улучшению инвестиционного и делового климата и поддержке развития предпринимательства в стране.
В свою очередь руководителям министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти было поручено принять самые активные меры по постоянному, системному взаимодействию с бизнес-сообществом, оперативно решать все возникающие вопросы и эффективно реагировать на поступающие обращения.