O‘zbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning rasmiy tashrifi oldidan 6-iyun kuni Italiya poytaxti Rim shahrida O‘zbekiston-Italiya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda ikki davlatdan vazirlik va idoralar rahbarlari, shuningdek, 200 dan ortiq ishbilarmon doiralar vakillari ishtirok etdi.
Forumni ochar ekan, Italiya tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vaziri o‘rinbosari Edmondo Chirielli Italiya ishbilarmon doiralarining O‘zbekistonga qiziqishi ortib borayotganini ta’kidladi. Prezident Mirziyoyevning Italiyaga tashrifi ikki davlat o‘rtasidagi zamonaviy munosabatlarning yuksak darajasini aks ettiruvchi tarixiy voqea, deb nomlanadi. Chirielli O‘zbekiston Yevropa va Osiyo o‘rtasida ko‘prik ekanligini va ulkan salohiyatga ega ekanini ta’kidladi. Italiyalik tadbirkorlar hamkorlik qilishga va ilg‘or texnologiyalar va sifatli mahsulotlarni taklif etib, O‘zbekiston rivojiga hissa qo‘shishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. Ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlashga va sheriklik uchun barcha imkoniyatlarni ochishga va’da berdilar.
O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Qudratov bunday keng ko‘lamli tadbirlarni o‘tkazish muhimligini ta’kidlab, Italiya O‘zbekistonning strategik hamkori, xususan, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy sohalarda hamkorligini ta’kidladi. Shuningdek, so‘nggi to‘rt yilda O‘zbekistonga italyan sarmoyalari hajmi sezilarli darajada oshgani va mamlakatda Italiya kapitali ishtirokidagi korxonalar soni ko‘payganini ta’kidladi.
Italiyaning Danieli, Pietro Fiorentini, Terranova va Fin opera kabi yirik kompaniyalari mos ravishda metallurgiya, elektrotexnika, zargarlik buyumlari ishlab chiqarish va qishloq xo‘jaligi sohalarida faoliyat yuritishdi. Bu O‘zbekiston-Italiya munosabatlari o‘sib borayotgan hamkorlik va rang-baranglikdan dalolat beradi.
Forumda O‘zbekistonning sarmoyaviy imkoniyatlari, biznes va xorijiy investorlar uchun qulay shart-sharoit yaratishga qaratilgan amalga oshirilayotgan islohotlar samaralari taqdim etildi. To‘qimachilik sanoati, qishloq xo‘jaligi, qurilish materiallari ishlab chiqarish, metallurgiya, kimyo sanoati, avtomobilsozlik, elektronika va boshqa sohalar uzoq muddatli va o‘zaro manfaatli hamkorlikning eng istiqbolli yo‘nalishlari deb topildi.
Forum doirasida B2B va G2B formatidagi uchrashuvlar bo‘lib o‘tdi, unda ishbilarmon doiralar tomonidan aniq investitsiya tashabbuslari muhokama qilindi va iqtisodiyotning asosiy tarmoqlarining investitsiya salohiyatini namoyish qiluvchi real misollar taqdim etildi.
Forum yakunlari boʻyicha energetika, qishloq xoʻjaligi, kimyo sanoati, toʻqimachilik va mashinasozlik sanoati, ekologiya, transport, logistika va bank ishi kabi koʻplab sohalarni qamrab olgan sarmoyaviy bitimlar va savdo shartnomalari toʻplami imzolandi. Bu ikki tomonlama hamkorlik faol rivojlanib borayotgani, O‘zbekiston-Italiya munosabatlari amaliy va sifatli mazmun bilan to‘ldirilayotganini tasdiqlaydi.

Узбекско-итальянский бизнес-форум
Узбекско-итальянский бизнес-форум прошел 6 июня в столице Италии, городе Рим, перед официальным визитом Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева. Мероприятие собрало руководителей министерств и ведомств, а также более 200 представителей деловых кругов обеих стран.
Открывая форум, заместитель министра иностранных дел и международного сотрудничества Италии, Эдмондо Чириелли, отметил растущий интерес итальянского бизнес-сообщества к Узбекистану. Визит президента Мирзиёева в Италию называется историческим событием, отражающим высокий уровень современных отношений между двумя странами. Чириелли подчеркнул, что Узбекистан является мостом между Европой и Азией и обладает огромным потенциалом. Итальянские предприниматели выразили готовность сотрудничать и внести свой вклад в развитие Узбекистана, предлагая передовые технологии и качественную продукцию. Они обещали поддерживать развитие двустороннего взаимодействия и раскрыть все возможности партнерства.
Министр инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана, Лазиз Кудратов, выразил важность проведения таких масштабных мероприятий и подчеркнул, что Италия является стратегическим партнером Узбекистана, особенно в области торговли, экономики и инвестиций. Он также отметил значительный рост объема итальянских инвестиций в Узбекистан за последние четыре года и увеличение количества предприятий с итальянским капиталом в стране.
Были представлены крупные итальянские компании, такие как Danieli, Pietro Fiorentini, Terranova и Fin opera, работающие в области металлургии, электротехники, производства ювелирных изделий и сельского хозяйства соответственно. Это свидетельствует о растущем сотрудничестве и разнообразии узбекско-итальянских отношений.
В рамках форума были представлены инвестиционные возможности Узбекистана, результаты проводимых реформ, направленных на создание благоприятных условий для бизнеса и иностранных инвесторов. Наиболее перспективными направлениями для долгосрочного и взаимовыгодного сотрудничества были названы текстильная промышленность, сельское хозяйство, производство строительных материалов, металлургия, химическая промышленность, автомобилестроение, электроника и другие отрасли.
На форуме состоялись встречи в формате B2B и G2B, на которых деловые круги обсудили конкретные инвестиционные инициативы и представили реальные кейсы, демонстрирующие инвестиционный потенциал ключевых секторов экономики.
По итогам форума был подписан пакет инвестиционных соглашений и торговых контрактов, охватывающих широкий спектр отраслей, включая энергетику, сельское хозяйство, химическую промышленность, текстильную и машиностроительную отрасли, экологию, транспорт, логистику и банковскую сферу. Это подтверждает активное развитие двустороннего сотрудничества и наполнение узбекско-итальянских отношений практическим и качественным содержанием.