Singapurning “Wilmar International” kompaniyasi bilan hamkorlik istiqbollari ko‘rib chiqildi
Жорий йилнинг 23-сентабр куни Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Кудратов Сингапурнинг “Wилмар Интернатионал” компанияси раиси ва бош ижрочи директори Куок Кҳоон Ҳонг билан музокаралар ўтказди.
Маълумот учун: “Wилмар Интернатионал” компанияси 1991-йилда Сингапурда ташкил етилган бўлиб, Осиёда йетакчи агросаноат корпорацияси ҳисобланади. Компания Сингапур биржасида бозор капиталлашуви бўйича енг йирик компаниялар қаторига киради.
“Wилмар Интернатионал” Хитой, Ҳиндистон, Индонезия ва 50 га яқин мамлакатларда 500 дан ортиқ ишлаб чиқариш заводларига ва 50 дан ортиқ таъминот тизимига ега. Компаниянинг 2022-йилдаги соф фойдаси 2.4 миллиард долларга баҳоланган. Ходимлари сони – 100 минг нафар.
Конструктив фикр алмашиш чоғида қишлоқ хўжалиги соҳасида ўсимлик ёғи, ун, гуруч каби муҳим озиқ-овқат маҳсулотларини ҳамда чорвачилик саноати учун озуқа маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича қўшма лойиҳаларни амалга оширишни назарда тутган ҳолда ўзаро манфаатли ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди. “Wилмар Интернатионал” компанияси вакиллари мамлакатимиз ҳудудларида ўрганиб келган ишлаб чиқариш қувватларини юқори баҳоладилар.
Музокаралар якунида ҳамкорликни янада ривожлантириш ва муҳокама қилинган лойиҳа ва ташаббуслар бўйича ишларни тезроқ бошлаш юзасидан икки томонлама чоралар кўришга ўзаро тайёрлик билдирилди.

Рассмотрены перспективы сотрудничества с сингапурской Wilmar International
23 сентября текущего года министр инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан Лазиз Кудратов провел переговоры с председателем и главным исполнительным директором сингапурской компании Wilmar International Куок Хун Хонгом.
Для справки: Wilmar International основана в Сингапуре в 1991 году и является одной из ведущих агропромышленных корпораций Азии. Компания входит в число крупнейших компаний по рыночной капитализации на Сингапурской фондовой бирже.
Wilmar International имеет более 500 производственных предприятий и более 50 логистических центров в 50 странах мира, включая Китай, Индию и Индонезию. Чистая прибыль компании в 2022 году была оценена в 2,4 млрд долларов. Численность сотрудников – 100 000 человек.
В ходе конструктивного обмена мнениями обсуждено дальнейшее расширение взаимовыгодного сотрудничества, в том числе в сфере сельского хозяйства, имея в виду реализацию совместных проектов по производству продуктов питания первой необходимости, таких как растительное масло, мука, рис, а также продукцию для животноводческой отрасли. Представителями компании Wilmar International были высоко оценены изученные ими непосредственно в регионах страны существующие производственные мощности.
По итогам переговоров выражена взаимная готовность к дальнейшему развитию сотрудничества и принятию двусторонних мер по скорейшему старту работ в рамках реализации обсужденных проектов и инициатив.