Makroprognozlash va iqtisodiy tadqiqotlar instituti (MITI) mutaxassislari 2017-2022-yillarda O‘zbekistonga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investisiyalarni jalb qilishni rag‘batlantirish chora-tadbirlari va ularning samaradorligini tahlil qildi.
Keyingi yillarda mamlakatimizning investitsion jozibadorligini oshirish, iqtisodiyotga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar oqimini ko‘paytirish bo‘yicha ishlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, investorlarning huquq va manfaatlarini qonuniy himoya qilish maqsadida yangi “Soliq kodeksi”, “Investitsiyalar va investisiya faoliyati to‘g‘risida”gi, “Mediatsiya to‘g‘risida”gi qonunlar qabul qilindi.
Investorlar uchun yanada qulay shart-sharoitlar yaratish maqsadida Xalqaro Toshkent arbitraj markazi tashkil etildi, “investitsiya krediti”, “investitsiya subsidiyasi”, “investitsiya vizasi” kabi yangi mexanizmlar joriy etildi.
Agar 2017 yil boshiga qadar mamlakatimizda atigi 3 ta erkin iqtisodiy zona (EIZ) faoliyat yuritgan bo‘lsa, 2022 yilga kelib ularning soni 22 taga yetdi. Ulardan ixtisoslashuvi bo‘yicha: 12 ta EIZ sanoat, 6 tasi farmatsevtika, 2 tasi turizm va 2 tasi qishloq xo‘jaligidir. .
Qonunchilikdagi o‘zgarishlar va yaratilgan imkoniyatlar mamlakatdagi sarmoyaviy muhitga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Masalan, 2019-yilda O‘zbekiston birinchi marta OECDning to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar bo‘yicha tartibga soluvchi cheklovlar indeksiga kiritilib, 2020 yilga kelib dunyoda 43-o‘rinni, Osiyo mintaqasida 7-o‘rinni egalladi.
O‘zbekiston 2017-2022 yillarda Iqtisodiy erkinlik indeksining jahon reytingida o‘z o‘rnini 31 pog‘onaga yaxshiladi va 148-o‘rindan 117-o‘ringa ko‘tardi.
Respublikaga kiritilgan toʻgʻridan-toʻgʻri xorijiy investitsiyalar hajmi 2022-yil yakuniga koʻra 2017-yilga nisbatan 1,5 barobar oshib, 3,3 milliard AQSh dollarini tashkil etdi.

Эксперты Института прогнозирования и макроэкономических исследований (ИПМИ) проанализировали меры по стимулированию прямых иностранных инвестиций в Узбекистане в 2017-2022 годы и их результативность.
В Последние годы были предприняты усилия, направленные на повышение инвестиционной привлекательности страны и увеличение притока прямых иностранных инвестиций в экономику.
В том числе, в целях правовой защиты прав и интересов инвесторов были приняты новый «Налоговый кодекс», Закон «Об инвестициях и инвестиционной деятельности», Закон «О медиации».
Для формирования более благоприятных условий для инвесторов был создан Международный Ташкентский Арбитражный Центр, внедрены новые механизмы, такие как «инвестиционный кредит», «инвестиционная субсидия» и «инвестиционная виза».
Если к началу 2017 года в стране действовало лишь 3 свободные экономические зоны (СЭЗ), то к 2022 году их число достигло 22. Из них по специализации: 12 СЭЗ — промышленные, 6 — фармацевтические, 2 – туристические и 2 — сельскохозяйственные.
Изменения в законодательстве и созданные возможности оказывают положительное влияние на инвестиционный климат в стране. Например, в 2019 году Узбекистан впервые был включен в «Индекс регуляторных ограничений прямых иностранных инвестиций» ОЭСР, заняв в нем к 2020 году 43 место в мире, 7 место в Азиатском регионе.
В 2017-2022 годах Узбекистан улучшил свое положение в мировом рейтинге Индекса экономической свободы на 31 позицию, поднявшись со 148-го на 117-е место.
Объем прямых иностранных инвестиций в республику к концу 2022 года вырос в 1,5 раза по сравнению с 2017 годом и достиг 3,3 млрд. долларов США.