«O‘zbekiston – Qirg‘iziston – Xitoy» temir yo‘li qurilishi loyihasi bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida uch tomonlama Bitim imzolandi
Transport sohasida davlatlararo hamkorlik ulkan salohiyatga ega bo‘lib, bu shubhasiz, mamlakatlarning barqaror rivojlanishi va savdo-iqtisodiy aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Mazkur jarayonda tashqi savdo transport yo‘laklarini yanada diversifikatsiyalash, muqobil yo‘nalishlarni rivojlantirish va yangilarini yaratish dolzarb ahamiyat kasb etmoqda.
Ushbu yo‘nalishda mintaqa va umumjahon miqyosda katta ahamiyatga ega loyihalarni amalga oshirish ishlarini jadallashtirish, xususan, «O‘zbekiston – Qirg‘iziston – Xitoy» temir yo‘li qurilishi loyihasini amalga oshirish bo‘yicha olib borilayotgan uch davlatning sa’y-harakatlarini alohida ta’kidlab o‘tish zarur.
ShHT Samarqand sammiti doirasida 14 – sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi, Qirg‘iziston Respublikasi Transport va kommunikatsiyalar vazirligi, Xitoy Xalq Respublikasi Taraqqiyot va islohotlar davlat qo‘mitasi o‘rtasida «O‘zbekiston – Qirg‘iziston – Xitoy» temir yo‘li qurilishi (Qirg‘iziston hududida) loyihasi bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida uch tomonlama bitim imzolandi.
Mazkur hujjat bilan Qirg‘iziston Respublikasi hududidagi temir yo‘l qurilishi loyihasining texnik-iqtisodiy asoslarini ishlab chiqish bo‘yicha barcha ishlarni 2023 – yilning birinchi yarim yilligida yakunlash belgilangan. Shuningdek, loyihaning texnik-iqtisodiy asosini ishlab chiqishda tomonlarning ishtiroki, moliyalashtirish va xarajatlarni taqsimlashiga aniqlik kiritilgan.
Loyiha Xitoydan O‘zbekiston orqali Yevropaga va Janubiy yo‘lar bilan Fors ko‘rfazi davlatlariga tashuvlarni hamda savdo geografiyasini kengaytirish uchun asos bo‘lib xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.

Подписано трехстороннее соглашение о сотрудничестве по проекту строительства железной дороги «Узбекистан – Киргизстан – Китай»
Сотрудничество в области транспорта между государствами обладает огромным потенциалом, несомненно, способствует устойчивому развитию сотрудничающих стран и укреплению их торгово-экономических отношений.
В этом процессе актуальным является дальнейшая диверсификация внешнеторговых транспортных коридоров, развитие альтернативных и создание новых маршрутов.
Необходимо отдельно отметить прилагаемые усилия трех стран для реализации проекта строительства железной дороги «Узбекистан – Киргизстан–Китай».
В рамках Самаркандского саммита ШОС 14 сентября между Министерством транспорта Республики Узбекистан, Министерством транспорта и коммуникаций Республики Киргизистан, Государственным комитетом по развитию и реформам Китайской Народной Республики было подписано трехстороннее соглашение о сотрудничестве по проекту строительства железной дороги «Узбекистан – Киргизстан – Китай».
Документом предусмотрено завершить все работы по разработке технико-экономического обоснования проекта строительства железной дороги на территории Кыргызской Республики в первой половине 2023 года. Стороны также установили порядок финансирования и распределения расходов при разработке технико-экономического обоснования трехстороннего проекта железной дороги.
Реализация проекта послужит основой для расширения географии торговли и перевозок из Китая через Узбекистан в Европу и в государства Персидского залива через Южный коридор.