Yevropa Ittifoqi bilan hamkorlikni mustahkamlash yo‘llari muhokama qilindi
Joriy yilning 30-yanvar kuni investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Yevropa Ittifoqining O‘zbekiston Respublikasidagi delegatsiyasi rahbari Sharlotta Adrian bilan uchrashdi. Kun tartibida – savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy sohalarda munosabatlarni chuqurlashtirish, O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi doirasidagi hamkorlik va tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalari.
Muloqot chogʻida oʻzaro tovar ayirboshlashning oʻsish dinamikasi taʼkidlandi. Uning hajmi 2022-yilda 15,7 foizga oshib, 4,4 milliard dollarni tashkil etdi. Yevropa Ittifoqining O‘zbekiston bilan oʻzaro savdo hajmi bo‘yicha yetakchi beshtaligiga Germaniya, Litva, Italiya, Polsha va Fransiya kiradi. O‘sish tendentsiyalari, boshqa jihatlar bilan bir qatorda, O‘zbekistonning GSP+ preferensiyalar tizimining benefitsiari maqomiga ega bo‘lgani bilan bog‘liq.  Yevropa Ittifoqi bozoriga yetkazilgan eksport hajmining o‘tgan yilga nisbatan qariyb 50 ga oshgani va diversifikatsiya qilingani aynan shu maqom beradigan imtiyozlar bilan bog‘liq.
Yevropa tomoniga mamlakatimizning Jahon savdo tashkilotiga aʼzo boʻlishi jarayonida, xususan, Ittifoq tomonidan moliyalayotgan “Oʻzbekistonning JSTga kirish jarayoniga koʻmaklashish” loyihasini amalga oshirish orqali koʻrsatilayotgan texnik va maslahat yordami uchun minnatdorlik bildirildi.
Alohida tartibda ikki tomonlama moliyaviy va texnik hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini kengaytirish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi. Xususan, ijrosiga 76 million yevro ajratilgan 2021-2024 yillarga mo‘ljallangan Yevropa Ittifoqining O‘zbekiston bo‘yicha yangi ko‘p yillik indikativ dasturi ko‘rib chiqildi. Dasturning “yashil” iqtisodiyotga o‘tish, samarali davlat boshqaruvi, qishloq xo‘jaligini qo‘llab-quvvatlash va boshqa yo‘nalishlari Yangi O‘zbekistonni rivojlantirish strategiyasiga muvofiqligi alohida ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar ustuvor yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada kengaytirish va ko‘p qirrali ikki tomonlama munosabatlarni sifat jihatidan rivojlanishning yangi bosqichiga olib chiqish niyatlarini tasdiqladilar.

Ways to strengthen cooperation with the EU were discussed
On January 30 of this year, Minister of Investment, Industry and Trade Laziz Kudratov held a meeting with the Head of the Delegation of the European Union to the Republic of Uzbekistan Charlotte Adrian. On the agenda are issues of strengthening cooperation in trade, economic and investment spheres, cooperation within the framework of Uzbekistan’s accession to the WTO and others of mutual interest.
During the talks, the dynamics of the growth of mutual trade was emphasized, the volume of which increased by 15.7% in 2022, reaching 4.4 billion dollars. The top five EU countries in terms of trade turnover with Uzbekistan included Germany, Lithuania, Italy, Poland and France. The growth trends are connected, among other things, with Uzbekistan obtaining the status of a beneficiary of the GSP+ Universal System of Preferences, thanks to which it was possible to increase and diversify our country’s exports to the EU market by almost 50% over the previous year.
The European side expressed gratitude for the technical and consulting support provided in the process of our country’s accession to the World Trade Organization, in particular, through the implementation of the project “Assistance to the process of Uzbekistan’s accession to the WTO” funded by the European Union.
In a separate order, the possibilities of expanding the key areas of bilateral financial and technical cooperation were considered. In particular, the progress of the implementation of the new Multi-year indicative EU program for Uzbekistan for 2021-2024, under which 76 million euros were allocated, was reviewed. The compliance of the program with the Development Strategy of the New Uzbekistan, including the transformation to a “green” economy, effective public administration, support for agriculture and other areas, was emphasized.
As a result of the meeting, the commitment of the parties to further expand cooperation in priority areas and bring multifaceted bilateral relations to a qualitatively new level of development was confirmed.