Joriy yilning 15-fevral kuni Toshkent shahridagi TEXNOPARKda Germaniya Iqtisodiyotining Markaziy Osiyodagi vakolatxonasining biznes missiyasi hamda investitsiyalar bo‘yicha mas’ul davlat organlari vakillari o‘rtasida joriy qo‘shma loyihalarni muhokama qilish, istiqbolli tashabbuslarni aniqlash va hamkorlikni rivojlantirish masalalariga bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirining o‘rinbosari B.Abidov, Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi direktori U.Kasimxodjaev, shuningdek, Germaniya biznes vakillari ishtirok etdi. Markaziy Osiyodagi Germaniya iqtisodiyoti.
Uchrashuvda U.Kasimxodjaev Germaniya tomonini O‘zbekiston tomonidan investitsiya muhitini yaxshilash borasida amalga oshirilgan ishlar, xususan, davlat rahbari tomonidan 2022-2026-yillarga mo‘ljallangan islohotlar dasturida belgilangan maqsadlarga erishish borasida amalga oshirilgan ishlar haqida batafsil ma’lumot berdi. Shuningdek, taqdim etilgan barcha ma’lumotlar bo’yicha Germaniya biznes vakillarini qiziqtirgan savollarga javoblar berildi.
Shu bilan birga, har bir vakil bilan investitsiyalar va potentsial loyihalarni amalga oshirish doirasidagi hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari muhokama qilindi.
Tadbir so‘ngida O‘zbekiston tomoni vakillari hamkorlikni kengaytirish istagi va investitsiya loyihalarini amalga oshirishda o‘z vaqtida yordam ko‘rsatishga tayyor ekanliklarini bildirdilar. O‘z navbatida, biznes missiya vakillari O‘zbekistonga sarmoya kiritish va mahalliy hamkorlar bilan aloqalar o‘rnatishdan manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.

Состоялась встреча с руководством ведущих компаний Немецкого бизнеса
15 февраля текущего года в ТЕХНОПАРК в г.Ташкент состоялась встреча между представителями государственных органов ответственных за инвестиции и бизнес миссией Представительства Германской экономики в Центральной Азии, посвящённые обсуждению текущих совместных проектов и определению перспективных инициатив и возможностей совместного сотрудничества.
В мероприятии приняли участие заместитель министра инвестиций, индустрии и торговли Республики Узбекистан Б. Абидов, директор Агентства по привлечению иностранных инвестиций У. Касимходжаев а так же представители бизнеса Германии во главе Представительства Германской экономики в Центральной Азии.
В ходе встречи У. Касимходжаев подробно проинформировал немецкую сторону о проделанной узбекской стороной работе по улучшению инвестиционного климата, в частности по проделанной работе для достижения поставленных главой государства целей в программе реформ 2022-2026 г. Кроме того, были даны ответы на интересующие бизнес представителей Германии вопросы по всей представленной информации.
Наряду с этим, с каждым из представителей были проведены обсуждения перспективных направлений взаимодействия в рамках инвестиций и реализации потенциальных проектов.
В завершении мероприятия представителями Узбекской стороны было выражено стремление к расширению сотрудничества и готовность оказать своевременную помощь в реализации инвестиционных проектов. В свою очередь представители бизнес миссии выразили заинтересованность в инвестировании в Узбекистан и в налаживании связей с местными партнёрами.