Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi ekspertlari O‘zbekiston hududlarida ishbilarmonlik faolligining o‘sish sabablarini tushuntirdi
Mamlakatdagi iqtisodiy vaziyatni baholash uchun Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi har oyda viloyat va tuman darajasida tadbirkorlik faoliyati holatini baholaydi.
O‘zbekiston Respublikasi hududlarida ishbilarmonlik faolligi tahlili har oyda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan tezkor ma’lumotlar asosida (respublikaning barcha sohalari bo‘yicha o‘tkazilgan monitoring, Davlat bojxona qo‘mitasi, DSQ, MB va O‘zRXTB) hisoblab chiqiladi.
Monitoring natijalari shuni ko‘rsatdiki, joriy yilning 1 yanvaridan 30 sentyabrigacha bo‘lgan davrda respublikada soliq tushumlari hajmi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 17,3%ga oshgan.
Jumladan, Farg‘ona (39,5%), Samarqand (35,4%), Sirdaryo (33,2%), Xorazm (32,7%), Buxoro (32,2%) viloyatlarida, Qoraqalpog‘iston Respublikasida (33,4%) va Toshkent shahrida (42,2%soliq tushumlarining sezilarli o‘sishi qayd etildi.
Umuman olganda, ko‘rib chiqilayotgan davrda soliq tushumlarining ko‘payishiga bir vaqtning o‘zida bir qator o‘sish omillari ta’sir ko‘rsatdi.
Elektron hisobvaraqlar tizimini, onlayn kassa tizimini joriy qilishni kengaytirish hisobiga, shuningdek aholiga xarid qiymatining 1 foizini keshbek sifatida qaytarib berish tartibining joriy qilinishi natijasida qo‘shilgan qiymat solig‘i (respublika bo‘yicha daromadning o‘sishi – 32%) va aylanmadan olinadigan soliq (49%) tushumlari o‘sdi.
Iqtisodiy faollikning ortishi natijasida rentabellik darajasining oshishi sub’yektlar tomonidan to‘lanadigan foyda solig‘ini 38%ga oshirishiga sabab bo‘ldi.
Tahlil qilinayotgan davrda bojxona to‘lovlari bo‘yicha tushumlar o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 40,3%ga oshdi. Bojxona tushumlarining eng katta o‘sishi Andijon (61,2%), Sirdaryo (48,0%), Jizzax (45,8%), Xorazm (48,6%) viloyatlarida Qoraqalpog‘iston Respublikasi (56,9%), va Toshkent shahrida (46,5%) kuzatildi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tahliliga ko‘ra, bojxona to‘lovlaridan olinadigan daromadning o‘sishiga ta’sir ko‘rsatgan asosiy omillar 2022 yil yanvar-avgust oylarida import hajmining o‘tgan yilning shu davriga nisbatan deyarli 20 foizga oshishi bo‘ldi.
Davlat bojxona qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, yil boshidan 30 sentyabrga qadar tovarlar eksporti hajmi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 25,5%ga oshgan. Tovarlar eksport hajmining sezilarli o‘sishi Samarqand (35,5%), Andijon (35,3%), Sirdaryo (31,0%), Qashqadaryo (29,2%), Namangan (29,1%), viloyatlarida va Toshkent shahrida (55,3%) qayd etildi.
O‘zbekiston eksportining o‘sishi sanoat mahsulotlari, oziq-ovqat mahsulotlari, kimyo va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportining o‘sish sur’atlari bilan izohlanadi.
Tovar eksportining qisqarishi, Surxondaryo (10,0%), Buxoro (5,4%) viloyatlarida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida (10,2%) kuzatildi.
Eksport hajmining kamayishi Buxoro viloyatida paxta tolasining ichki bozorga yo‘naltirilganligi bilan, Qoraqalpog‘iston Respublikasida plastmassa va undan tayyorlangan mahsulotlar, ip-kalava va (qizilmiya ildizidan tayyorlanadigan) farmatsevtika mahsulotlari eksportining kamayishi bilan, Surxondaryo viloyatida meva-sabzavot mahsulotlari (dukkakli o‘simliklar, pomidor, mosh, piyoz) eksportining kamayishi bilan bog‘liq.
Joriy yilning 1 yanvaridan 30 sentyabrigacha bo‘lgan davrda tijorat banklari tomonidan berilgan kreditlar hajmi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 6,6%ga o‘sdi.
Berilgan kreditlar hajmining o‘sishi Farg‘ona (29,8%), Toshkent (24,0%), Samarqand (17,7%), Andijon (16,1%) viloyatlarida, Qoraqalpog‘iston Respublikasida (18,3%) va Toshkent shahrida (11,3%) kuzatilgan.
Tahlil qilinayotgan davrda O‘zbekiston Respublikasi tovar-xomashyo birjasida tuzilgan bitimlar hajmi 41,3%ga o‘sdi. Birjada savdo faolligining sezilarli o‘sishi Xorazm (60,5%), Jizzax (58,3%), Navoiy (46,6%), Samarqand (46,1%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (53,6%) kuzatildi.
Ushbu hududlarda tuzilgan bitimlar hajmining o‘sishi mineral o‘g‘itlar, texnik chigitlar, avtomobil benzini, dizel yoqilg‘isi, qurilish va xo‘jalik materiallari, o‘simlik yog‘i, bug‘doy uni, bug‘doy, shakar, paxta tolasi, qora va rangli metallar, polietilen, polipropilen, etil spirti va boshqa mahsulotlar savdosining ko‘payishi hisobidan erishilgan.
Tahlil qilinayotgan davrda 70 563 ta yangi xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar tashkil etilib, ularning eng ko‘pi Samarqand (8 398), Qashqadaryo (6 812), Farg‘ona (6 720), Toshkent (5 212), Xorazm (4 567) viloyatlarida va Toshkent shahrida (11 700) ro‘yxatga olingan.

CERR experts explained what is the reason for the growth of business activity in the regions of Uzbekistan
To assess the economic situation in the country, the Center for Economic Research and Reforms conducts a monthly assessment of the state of business activity at the regional and district levels.
Analysis of business activity in the context of the regions of the Republic of Uzbekistan is monthly calculated by CERR on the basis of operational data (monitoring in all regions of the Republic, according to the data of the State Customs Committee, State Tax Committee, Central Bank and UzEX).
The monitoring results showed that the volume of tax revenues of the republic in the period from January 1 to September 30 this year increased by 17.3% compared to the same period last year.
At the same time, a significant increase in tax revenues was recorded in Ferghana (by 39.5%), Samarkand (by 35.4%), Syrdarya (by 33.2%), Khorezm (by 32.7%), Bukhara (by 32.2%) regions, in the Republic of Karakalpakstan (by 33.4%) and in Tashkent (by 42.2%).
The increase in tax revenues as a whole during the period under review was influenced by a number of several growth factors at once.
Thus, budget revenues have increased due to the expansion of the introduction of electronic invoices, online cash registers, the introduction of the procedure for returning 1% of the purchase price to the population as cashback, value added tax (revenue growth in the republic of 32%) and turnover tax (49%).
As a result of the growth of economic activity and an increase in the level of profitability, income from income tax paid by taxpayers increased by 38%.
Receipts on customs payments for the analyzed period increased by 40.3% compared to the same period in 2021. The largest increase in customs receipts was observed in Andijan (by 61.2%), Syrdarya (by 48.0%), Jizzakh (by 45.8%), Khorezm (by 45.1%) regions, in the Republic of Karakalpakstan (by 56.9%) and Tashkent (by 46.5%).
According to the analysis of the CERR, the main factors that influenced the increase in revenue from customs payments were an increase in the volume of imports in January-August 2022 by almost 20% compared to the same period last year.
According to the State Customs Committee, the volume of exports of goods from the beginning of this year to September 30 increased by 25.5% compared to the same period last year. A significant increase in the volume of exports of goods was noted in Samarkand (by 35.5%), Andijan (by 35.3%), Syrdarya (by 31.0%), Kashkadarya (by 29.2%), Namangan (by 29.1%) regions and in Tashkent (by 55.3%).
The increase in Uzbekistan’s exports is explained by the growing growth rates of exports of industrial goods, food products, chemicals and agri-food products.
A decrease in exports of goods was observed in Surkhandarya (by 10.0%), Bukhara (by 5.4%) regions and in the Republic of Karakalpakstan (by 10.2%).
The reduction in exports in Surkhandarya region is associated with the reduction in exports of fruit and vegetable products (beans, tomatoes, mash, onions) and yarn, and in the Bukhara region with the direction of cotton fibre to the domestic market. In the Republic of Karakalpakstan with the reduction of exports of plastics, pharmaceutical products (from liquorice root) and yarn.
The volume of loans issued by commercial banks in the period from January 1 to September 30 this year increased by 6.6% compared to the same period last year.
A significant increase in the issuance of loans was noted in Ferghana (by 29.8%), Tashkent (by 24.0%), Samarkand (by 17.7%), Andijan (by 16.1%) regions, the Republic of Karakalpakstan (by 18.3%) and Tashkent (by 11.3%).
The volume of transactions on the UzEX for the analyzed period increased by 41.3%. A significant increase in exchange activity is observed in Khorezm (by 60.5%), Jizzakh (by 58.3%), Navoi (by 46.6%), Samarkand (by 46.1%) regions and in Tashkent (by 53.6%).
The growth in the volume of transactions in these regions is ensured by increasing the sale of such goods as mineral fertilizers, technical seeds, automobile gasoline, diesel fuel, construction and household materials, vegetable oil, wheat flour, wheat, sugar, cotton fibre, rolled ferrous and non-ferrous metals, polyethene, polypropylene, ethyl alcohol, etc.
During the analyzed period, 70,563 new economic entities were created, the largest number of which were registered in Samarkand (8,398), Kashkadarya (6,812), Ferghana (6,720), Tashkent (5,212), Khorezm (4,567) regions and in Tashkent (11,700).