Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi ekspertlari O‘zbekiston hududlarida ishbilarmonlik faolligining o‘sish sabablarini tushuntirdi
Mamlakatdagi iqtisodiy vaziyatni baholash uchun Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi har oyda viloyat va tuman darajasida tadbirkorlik faoliyati holatini baholaydi.
O‘zbekiston Respublikasi hududlarida ishbilarmonlik faolligi tahlili har oyda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan tezkor ma’lumotlar asosida (respublikaning barcha sohalari bo‘yicha o‘tkazilgan monitoring, Davlat bojxona qo‘mitasi, DSQ, MB va O‘zRXTB) hisoblab chiqiladi.
Monitoring natijalari shuni ko‘rsatdiki, joriy yilning 1 yanvaridan 30 sentyabrigacha bo‘lgan davrda respublikada soliq tushumlari hajmi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 17,3%ga oshgan.
Jumladan, Farg‘ona (39,5%), Samarqand (35,4%), Sirdaryo (33,2%), Xorazm (32,7%), Buxoro (32,2%) viloyatlarida, Qoraqalpog‘iston Respublikasida (33,4%) va Toshkent shahrida (42,2%soliq tushumlarining sezilarli o‘sishi qayd etildi.
Umuman olganda, ko‘rib chiqilayotgan davrda soliq tushumlarining ko‘payishiga bir vaqtning o‘zida bir qator o‘sish omillari ta’sir ko‘rsatdi.
Elektron hisobvaraqlar tizimini, onlayn kassa tizimini joriy qilishni kengaytirish hisobiga, shuningdek aholiga xarid qiymatining 1 foizini keshbek sifatida qaytarib berish tartibining joriy qilinishi natijasida qo‘shilgan qiymat solig‘i (respublika bo‘yicha daromadning o‘sishi – 32%) va aylanmadan olinadigan soliq (49%) tushumlari o‘sdi.
Iqtisodiy faollikning ortishi natijasida rentabellik darajasining oshishi sub’yektlar tomonidan to‘lanadigan foyda solig‘ini 38%ga oshirishiga sabab bo‘ldi.
Tahlil qilinayotgan davrda bojxona to‘lovlari bo‘yicha tushumlar o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 40,3%ga oshdi. Bojxona tushumlarining eng katta o‘sishi Andijon (61,2%), Sirdaryo (48,0%), Jizzax (45,8%), Xorazm (48,6%) viloyatlarida Qoraqalpog‘iston Respublikasi (56,9%), va Toshkent shahrida (46,5%) kuzatildi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tahliliga ko‘ra, bojxona to‘lovlaridan olinadigan daromadning o‘sishiga ta’sir ko‘rsatgan asosiy omillar 2022 yil yanvar-avgust oylarida import hajmining o‘tgan yilning shu davriga nisbatan deyarli 20 foizga oshishi bo‘ldi.
Davlat bojxona qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, yil boshidan 30 sentyabrga qadar tovarlar eksporti hajmi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 25,5%ga oshgan. Tovarlar eksport hajmining sezilarli o‘sishi Samarqand (35,5%), Andijon (35,3%), Sirdaryo (31,0%), Qashqadaryo (29,2%), Namangan (29,1%), viloyatlarida va Toshkent shahrida (55,3%) qayd etildi.
O‘zbekiston eksportining o‘sishi sanoat mahsulotlari, oziq-ovqat mahsulotlari, kimyo va qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportining o‘sish sur’atlari bilan izohlanadi.
Tovar eksportining qisqarishi, Surxondaryo (10,0%), Buxoro (5,4%) viloyatlarida va Qoraqalpog‘iston Respublikasida (10,2%) kuzatildi.
Eksport hajmining kamayishi Buxoro viloyatida paxta tolasining ichki bozorga yo‘naltirilganligi bilan, Qoraqalpog‘iston Respublikasida plastmassa va undan tayyorlangan mahsulotlar, ip-kalava va (qizilmiya ildizidan tayyorlanadigan) farmatsevtika mahsulotlari eksportining kamayishi bilan, Surxondaryo viloyatida meva-sabzavot mahsulotlari (dukkakli o‘simliklar, pomidor, mosh, piyoz) eksportining kamayishi bilan bog‘liq.
Joriy yilning 1 yanvaridan 30 sentyabrigacha bo‘lgan davrda tijorat banklari tomonidan berilgan kreditlar hajmi o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 6,6%ga o‘sdi.
Berilgan kreditlar hajmining o‘sishi Farg‘ona (29,8%), Toshkent (24,0%), Samarqand (17,7%), Andijon (16,1%) viloyatlarida, Qoraqalpog‘iston Respublikasida (18,3%) va Toshkent shahrida (11,3%) kuzatilgan.
Tahlil qilinayotgan davrda O‘zbekiston Respublikasi tovar-xomashyo birjasida tuzilgan bitimlar hajmi 41,3%ga o‘sdi. Birjada savdo faolligining sezilarli o‘sishi Xorazm (60,5%), Jizzax (58,3%), Navoiy (46,6%), Samarqand (46,1%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (53,6%) kuzatildi.
Ushbu hududlarda tuzilgan bitimlar hajmining o‘sishi mineral o‘g‘itlar, texnik chigitlar, avtomobil benzini, dizel yoqilg‘isi, qurilish va xo‘jalik materiallari, o‘simlik yog‘i, bug‘doy uni, bug‘doy, shakar, paxta tolasi, qora va rangli metallar, polietilen, polipropilen, etil spirti va boshqa mahsulotlar savdosining ko‘payishi hisobidan erishilgan.
Tahlil qilinayotgan davrda 70 563 ta yangi xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar tashkil etilib, ularning eng ko‘pi Samarqand (8 398), Qashqadaryo (6 812), Farg‘ona (6 720), Toshkent (5 212), Xorazm (4 567) viloyatlarida va Toshkent shahrida (11 700) ro‘yxatga olingan.

Эксперты ЦЭИР объяснили, с чем связан рост бизнес-активности регионов Узбекистана
Для оценки экономической ситуации в стране ЦЭИР проводит ежемесячную оценку состояния деловой активности на региональном и районном уровнях.
Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в период с 1 января по 30 сентября т.г. вырос на 17,3% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Ферганской (на 39,5%), Самаркандской (на 35,4%), Сырдарьинской (на 33,2%), Хорезмской (на 32,7%), Бухарской (на 32,2%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 33,4%) и в г. Ташкенте (на 42,2%).
На увеличение поступлений налоговых доходов в целом за рассматриваемый период повлияло сразу ряд нескольких факторов роста.
Так, поступления в бюджет увеличились в связи с расширением внедрения системы электронных счет-фактур, онлайн-касс, введения порядка возврата 1% от стоимости покупки населению в качестве кэшбэка, по налогу на добавленную стоимость (рост поступлений по республике 32%) и налогу с оборота (49%).
В результате роста экономической активности и повышения уровня рентабельности, поступления от налога на прибыль, уплачиваемого плательщиками выросли на 38%.
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 40,3% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года. Наибольший рост таможенных поступлений наблюдался в Андижанской (на 61,2%), Сырдарьинской (на 48,0%), Джизакской (на 45,8%), Хорезмской (на 45,1%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 56,9%) и г.Ташкенте (на 46,5%).
Как показал анализ ЦЭИР, основными факторами, оказавшими влияние на увеличение поступлений от таможенных платежей, стали рост объема импорта в январе-августе 2022 года почти на 20% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров с начала текущего года по 30 сентября увеличился на 25,5по сравнению с аналогичном периодом прошлого года. Значительный рост объемов экспорта товаров отмечен в Самаркандской (на 35,5%), Андижанской (на 35,3%), Сырдарьинской (на 31,0%), Кашкадарьинской (на 29,2%), Наманганской (на 29,1%) областях и в г.Ташкенте (на 55,3%).
Увеличение объема экспорта Узбекистана объясняется растущими темпами роста экспорта промышленных товаров, пищевых продуктов, химических веществ и агропродовольственных товаров.
Сокращение экспорта товаров наблюдались в Сурхандарьинской (на 10,0%), Бухарской (на 5,4%) областях и в Республике Каракалпакстан (на 10,2%).
Сокращение объема экспорта в Сурхандарьинской области связано с сокращением экспорта плодоовощной продукции (бобы, помидоры, маш, лук) и пряжи, а в Бухарской области – направлением хлопкового волокна на внутренний рынок. В Республике Каракалпакстан – сокращением экспорта пластмасс, фармацевтической продукции (из солодкового корня) и пряжи.
Объем выданных кредитов коммерческими банками в период c 1 января по 30 сентября т.г. вырос на 6,6по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Значительный рост выдачи кредитов отмечено в Ферганской (на 29,8%), Ташкентской (на 24,0%), Самаркандской (на 17,7%), Андижанской (на 16,1%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 18,3%) и г.Ташкенте (на 11,3%).
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 41,3%Значительный рост биржевой активности наблюдается в Хорезмской (на 60,5%), Джизакской (на 58,3%), Навоийской (на 46,6%), Самаркандской (на 46,1%) областях и в г.Ташкенте (на 53,6%).
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров, как минеральные удобрения, технические семена, бензин автомобильный, дизельное топливо, строительные и хозяйственные материаллы, растительное масло, пшеничная мука, пшеница, сахар, хлопковое волокно, прокат черных и цветных металлов, полиэтилен, полипропилен, этиловый спирт и т.п.
В течение анализируемого периода создано 70 563 новых хозяйствующих субъектов, наибольшее количество которых зарегистрировано в Самаркандской (8 398), Кашкадарьинской (812), Ферганской (6 720), Ташкентской (5 212), Хорезмской (4 567) областях и в г. Ташкент (11 700).