Trading Economics platformasida O‘zbekistonning ishbilarmonlik muhiti namoyish etildi
2023 yil yanvar oyida Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan o‘tkazilgan so‘rovnoma tadbirkorlar mamlakatdagi biznes muhitiga ijobiy baho berayotganini ko‘rsatdi. Xususan, qishloq xo‘jaligi boshqa tarmoqlar orasida yuqori unumdorligi bilan ajralib turadi.
Dunyoning 196 mamlakatida 20 milliondan ortiq iqtisodiy ko‘rsatkichlarni baholaydigan Trading Economics xalqaro iqtisodiy statistik onlayn portali birinchi marta iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) tomonidan hisoblangan O‘zbekistonning ishbilarmonlik muhiti indeksini e’lon qildi.
2023 yildan boshlab O‘zbekistondagi ishbilarmonlik muhiti ko‘rsatkichlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar vaqti-vaqti bilan Trading Economics axborot portalida e’lon qilinadi.
Yanvar oyidagi so‘rov natijalariga ko‘ra, yil boshidan beri yig‘ma ishbilarmonlik muhiti ko‘rsatkichi biroz pasayishni ko‘rsatdi. Xususan, yanvar oyida qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohasidagi ko‘rsatkichlar dinamikasi pasayishiga sezilarli ta’sir ko‘rsatdi.
Tahlilchilar yanvar oyida mamlakatdagi ishbilarmonlik muhitining holatini ijobiy deb baholaydilar. Shunday qilib, yig‘ma indikatorning 3 punktga pasayishiga qaramay, u 54 punktni tashkil etdi.
Ma’lumot uchun: Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi har oyda iqtisodiyotning turli sohalaridagi 1000 nafar tadbirkor o‘rtasida so‘rov o‘tkazadi. Ishbilarmonlik muhitining yig‘ma indeksi hozirgi holat va kutilayotgan ko‘rsatkichlar asosida shakllantiriladi. Ular, o‘z navbatida, biznes yuritishdagi to‘siqlar haqida tashvishlanish darajasini namoyish etadilar. Jahon bankining “Korxona so‘rovi” metodologiyasiga ko‘ra, tadqiqotning tanlab olish metodologiyasi sanoat tabaqalashtirilgan tasodifiy namunadir. O‘z navbatida, O‘zbekistonning ishbilarmonlik muhiti indeksi “Ifo Institut” iqtisodiy tadqiqotlar instituti va “Berlin Economics” konsalting kompaniyasi ko‘magida Germaniyaning ishbilarmonlik muhiti indeksi (Geschäftsklimaindex) metodologiyasi asosida ishlab chiqilgan.
Respondentlarning 41%i o‘z biznesining hozirgi holatini “yaxshi” deb baholagan bo‘lsa, “yomon” deb qayd etganlarning ulushi 14%ni tashkil etdi.
Korxonalarning 20%i ishchilar sonini ko‘paytirdi, tadbirkorlarning 41%i tovarlar/xizmatlarga bo‘lgan talabning o‘sishini qayd etdi.
Joriy yilning yanvar oyida ishbilarmonlik muhitining hozirgi holati ko‘rsatkichi 13 punktga pasaydi va 34 punktni tashkil etdi, bu esa qishloq xo‘jaligi, sanoat va xizmat ko‘rsatish sohalari holatining yomonlashgani bilan izohlanadi. Shunga qaramay, qurilish sohasida jadal rivojlanish qayd etildi.
Keyingi 3 oy ichida biznesni rivojlantirish istiqbollarini kutish ko‘rsatkichi 76 punkt bilan yuqori darajada qolmoqda, bu barcha sohalarda unumdorlik bilan qo‘llab-quvvatlanadi.
Ko‘rsatkichlardagi o‘zgarishlarni tahlil qilish
Joriy yilning yanvar oyida tadbirkorlarning 50%i turli to‘siqlarga duch kelganliklarini ta’kidladilar. Shunday qilib, eng dolzarb muammolar sifatida respondentlar moliya va yerdan foydalanishdagi qiyinchiliklar, elektr va gaz ta’minoti tizimidagi uzilishlar, shuningdek, soliq ma’muriyatchiligi va soliq stavkalarining yuqoriligini qayd etishdi.
Sanoat sohasida gaz ta’minoti va elektr energiyasi bilan bog‘liq muammolar tez-tez uchrab turadi. Shu bilan birga, yerdan foydalanishda muammolar borligini bildiruvchi tadbirkorlar ulushi kamaydi.
Shu bilan birga, qishloq xo‘jaligi boshqa tarmoqlar orasida eng yuqori unumdorligi bilan ajralib turadi – respondentlarning 84%i keyingi 3 oy ichida yaxshilanishni kutmoqda.
Qurilish sohasida tadbirkorlar yuqori soliq stavkalari bilan bog‘liq muammolar haqida xabar berish ehtimoli kamroq bo‘ldi. Shu bilan birga, sektorning moliyalashtirishga bo‘lgan ehtiyoji boshqa tarmoqlar orasida eng yuqori bo‘lib qolmoqda.
Xizmat ko‘rsatish sohasida ob-havo sharoiti yomonlashgani sababli soliq ma’muriyati, elektr va gaz ta’minoti bilan bog‘liq muammolar tez-tez uchrab turadi.

Бизнес-климат Узбекистана представлен на платформе Trading Economics
В январе 2023 г. опрос ЦЭИР показал, что предприниматели оптимистично оценивают бизнес-климат в стране. При этом, сельское хозяйство выделяется самой высокой оптимистичностью среди других отраслей.
Ведущий международный экономический статистический онлайн портал Trading Economics, который оценивает свыше 20 миллионов экономических индикаторов в 196 странах мира, впервые опубликовал Индекс бизнес-климата Узбекистана, рассчитываемый Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР).
Начиная с 2023 года информация об индикаторах бизнес-климата в Узбекистане периодически будет публиковаться на информационном портале Trading Economics.
По результатам январского опроса, сводный индикатор бизнес-климата с начала года показал некоторое снижение. В частности, в январе на снижение значительное влияние оказала динамика индикаторов в секторе сельского хозяйства и услуг.
Состояние бизнес-климата в стране в январе месяце аналитики оценивают как положительное. Так, несмотря на снижение сводного индикатора на 3 пункта, он составил 54 пункта.
Справочно: ЦЭИР ежемесячно проводит опрос среди 1 тыс. предпринимателей из различных секторов экономики. Сводный индекс бизнес-климата формируется на основе индикаторов текущего состояния и ожидания. Те, в свою очередь, демонстрируют уровень тревожности в отношении препятствий в введении бизнеса. Методология выборки исследования представляет собой отраслевую стратифицированную случайную выборку, согласно методологии «Обследования предприятий» Всемирного банка. В свою очередь, индекс бизнес-климата Узбекистана разработан при содействии Института экономических исследований «Ifo Institut» и консалтинговой компании «Berlin Economics» на основе методологии германского Индекса бизнес-климата (Geschäftsklimaindex).
41% респондентов оценил текущее состояние своего бизнеса как «хорошее», доля отметивших как «плохое» составила 14%.
20% предприятий увеличили количество работников, а 41% предпринимателей отметил рост спроса на товары/услуги.
В январе т.г., индикатор текущего состояния бизнес-климата снизился на 13 пунктов и составил 34 пункта, что объясняется ухудшением состояния в сфере сельского хозяйства, промышленности и услуг. Тем не менее, был зафиксирован скачок в сфере строительства.
Индикатор ожидания перспектив развития бизнеса в ближайшие 3 месяца остается на достаточно высоком уровне – 76 пунктов, что поддерживается оптимистичностью во всех отраслях.
Анализ изменений индикаторов
В январе т.г. 50% предпринимателей отметили, что столкнулись с различными барьерами. Так, в качестве наиболее насущных проблем, респонденты отмечают трудности в доступе к финансированию и земельным участкам, перебоях в системе электроснабжения и газоснабжения, а также в налоговом администрировании и высокими налоговыми ставками.
В промышленном секторе участились проблемы с газоснабжением и электроснабжением. Вместе с тем, сократилась доля предпринимателей, сообщающих о проблемах с доступом к земельным участкам.
При этом, сельское хозяйство выделяется самой высокой оптимистичностью среди других отраслей – 84% респондентов ожидают улучшения в ближайшие 3 месяца.
В строительном секторе предприниматели стали меньше сообщать о проблемах высоких налоговых ставок. При этом потребность сектора в финансировании остается самой высокой среди других отраслей.
В секторе услуг участились проблемы с налоговым администрированием, электро и газоснабжением в связи с ухудшением погодных условий.