Trading Economics platformasida O‘zbekistonning ishbilarmonlik muhiti namoyish etildi
2023 yil yanvar oyida Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan o‘tkazilgan so‘rovnoma tadbirkorlar mamlakatdagi biznes muhitiga ijobiy baho berayotganini ko‘rsatdi. Xususan, qishloq xo‘jaligi boshqa tarmoqlar orasida yuqori unumdorligi bilan ajralib turadi.
Dunyoning 196 mamlakatida 20 milliondan ortiq iqtisodiy ko‘rsatkichlarni baholaydigan Trading Economics xalqaro iqtisodiy statistik onlayn portali birinchi marta iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) tomonidan hisoblangan O‘zbekistonning ishbilarmonlik muhiti indeksini e’lon qildi.
2023 yildan boshlab O‘zbekistondagi ishbilarmonlik muhiti ko‘rsatkichlari to‘g‘risidagi ma’lumotlar vaqti-vaqti bilan Trading Economics axborot portalida e’lon qilinadi.
Yanvar oyidagi so‘rov natijalariga ko‘ra, yil boshidan beri yig‘ma ishbilarmonlik muhiti ko‘rsatkichi biroz pasayishni ko‘rsatdi. Xususan, yanvar oyida qishloq xo‘jaligi va xizmat ko‘rsatish sohasidagi ko‘rsatkichlar dinamikasi pasayishiga sezilarli ta’sir ko‘rsatdi.
Tahlilchilar yanvar oyida mamlakatdagi ishbilarmonlik muhitining holatini ijobiy deb baholaydilar. Shunday qilib, yig‘ma indikatorning 3 punktga pasayishiga qaramay, u 54 punktni tashkil etdi.
Ma’lumot uchun: Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi har oyda iqtisodiyotning turli sohalaridagi 1000 nafar tadbirkor o‘rtasida so‘rov o‘tkazadi. Ishbilarmonlik muhitining yig‘ma indeksi hozirgi holat va kutilayotgan ko‘rsatkichlar asosida shakllantiriladi. Ular, o‘z navbatida, biznes yuritishdagi to‘siqlar haqida tashvishlanish darajasini namoyish etadilar. Jahon bankining “Korxona so‘rovi” metodologiyasiga ko‘ra, tadqiqotning tanlab olish metodologiyasi sanoat tabaqalashtirilgan tasodifiy namunadir. O‘z navbatida, O‘zbekistonning ishbilarmonlik muhiti indeksi “Ifo Institut” iqtisodiy tadqiqotlar instituti va “Berlin Economics” konsalting kompaniyasi ko‘magida Germaniyaning ishbilarmonlik muhiti indeksi (Geschäftsklimaindex) metodologiyasi asosida ishlab chiqilgan.
Respondentlarning 41%i o‘z biznesining hozirgi holatini “yaxshi” deb baholagan bo‘lsa, “yomon” deb qayd etganlarning ulushi 14%ni tashkil etdi.
Korxonalarning 20%i ishchilar sonini ko‘paytirdi, tadbirkorlarning 41%i tovarlar/xizmatlarga bo‘lgan talabning o‘sishini qayd etdi.
Joriy yilning yanvar oyida ishbilarmonlik muhitining hozirgi holati ko‘rsatkichi 13 punktga pasaydi va 34 punktni tashkil etdi, bu esa qishloq xo‘jaligi, sanoat va xizmat ko‘rsatish sohalari holatining yomonlashgani bilan izohlanadi. Shunga qaramay, qurilish sohasida jadal rivojlanish qayd etildi.
Keyingi 3 oy ichida biznesni rivojlantirish istiqbollarini kutish ko‘rsatkichi 76 punkt bilan yuqori darajada qolmoqda, bu barcha sohalarda unumdorlik bilan qo‘llab-quvvatlanadi.
Ko‘rsatkichlardagi o‘zgarishlarni tahlil qilish
Joriy yilning yanvar oyida tadbirkorlarning 50%i turli to‘siqlarga duch kelganliklarini ta’kidladilar. Shunday qilib, eng dolzarb muammolar sifatida respondentlar moliya va yerdan foydalanishdagi qiyinchiliklar, elektr va gaz ta’minoti tizimidagi uzilishlar, shuningdek, soliq ma’muriyatchiligi va soliq stavkalarining yuqoriligini qayd etishdi.
Sanoat sohasida gaz ta’minoti va elektr energiyasi bilan bog‘liq muammolar tez-tez uchrab turadi. Shu bilan birga, yerdan foydalanishda muammolar borligini bildiruvchi tadbirkorlar ulushi kamaydi.
Shu bilan birga, qishloq xo‘jaligi boshqa tarmoqlar orasida eng yuqori unumdorligi bilan ajralib turadi – respondentlarning 84%i keyingi 3 oy ichida yaxshilanishni kutmoqda.
Qurilish sohasida tadbirkorlar yuqori soliq stavkalari bilan bog‘liq muammolar haqida xabar berish ehtimoli kamroq bo‘ldi. Shu bilan birga, sektorning moliyalashtirishga bo‘lgan ehtiyoji boshqa tarmoqlar orasida eng yuqori bo‘lib qolmoqda.
Xizmat ko‘rsatish sohasida ob-havo sharoiti yomonlashgani sababli soliq ma’muriyati, elektr va gaz ta’minoti bilan bog‘liq muammolar tez-tez uchrab turadi.

The business climate of Uzbekistan is presented on the Trading Economics platform
In January 2023, the CERR survey showed that entrepreneurs are optimistic about the business climate in the country. At the same time, agriculture stands out with the highest optimism among other industries.
The leading international economic statistical online portal Trading Economics, which evaluates over 20 million economic indicators in 196 countries of the world, has published for the first time the Business Climate Index of Uzbekistan calculated by the Center for Economic Research and Reforms (CERR).
Starting from 2023, information on indicators of the business climate in Uzbekistan will be published periodically on the information portal Trading Economics.
According to the results of the January survey, the consolidated business climate indicator has shown a slight decrease since the beginning of the year. In particular, in January, the decline was significantly influenced by the dynamics of indicators in the agriculture and services sector.
Analysts estimate the state of the business climate in the country in January as positive. So, despite the decrease in the consolidated indicator by 3 points, it amounted to 54 points.
For reference: CERR conducts a monthly survey among 1 thousand entrepreneurs from various sectors of the economy. The consolidated business climate index is formed based on indicators of the current state and expectations. Those, in turn, demonstrate anxiety about obstacles in doing business. The sampling methodology of the study is an industry-stratified random sample, according to the “Enterprise Survey” methodology of the World Bank. In turn, the business climate index of Uzbekistan was developed with the assistance of the Institute of Economic Research “Ifo Institut” and the consulting company “Berlin Economics” based on the methodology of the German Business Climate Index (Geschäftsklimaindex).
41% of respondents rated the current state of their business as “good”, and the share of those who noted it as “bad” was 14%.
20% of enterprises increased the number of employees, and 41% of entrepreneurs noted an increase in demand for goods/services.
In January of this year, the indicator of the current state of the business climate decreased by 13 points. It amounted to 34 points, which is explained by the deterioration in agriculture, industry and services. Nevertheless, there was a jump in the construction sector.
The indicator of expectations of business development prospects in the next 3 months remains at a reasonably high level – 76 points- supported by optimism in all industries.
Analysis of changes in indicators
In January this year, 50% of entrepreneurs noted that they faced various barriers. Thus, as the most pressing problems, respondents note difficulties in accessing finance and land plots, interruptions in the electricity and gas supply system, as well as in tax administration and high tax rates.
Problems with gas and electricity supply have become more frequent in the industrial sector. At the same time, the share of entrepreneurs reporting problems with access to land has decreased.
At the same time, agriculture stands out with the highest optimism among other industries – 84% of respondents expect improvement in the next 3 months.
In the construction sector, entrepreneurs have become less likely to report problems with high tax rates. At the same time, the sector’s need for financing remains the highest among other industries.
In the service sector, problems with tax administration, electricity and gas supply have become more frequent due to the deterioration of weather conditions.