🇺🇿🇲🇾Joriy yilning 28-29-may kunlari Malayziyada ınvestitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Malayziya ınvestitsiyalar, savdo va sanoat vaziri Zafrul Abdul Aziz, Din ishlari vaziri Mohamad Naim bin Moxtar, Markaziy bank raisi Datuk Abdul Rashid Gaffur va boshqa rasmiy shaxslar bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
🟠Tashrif doirasida Oʻzbekiston va Malayziya oʻrtasidagi Savdo-iqtisodiy hamkorlik boʻyicha hukumatlararo komissiyaning birinchi yigʻilishi hamda yetakchi kompaniyalar rahbarlari bilan uchrashuvlar ham boʻlib oʻtdi.
🟠Tomonlar shu yil may oyida Malayziya Bosh vazirining O‘zbekistonga tashrifi chog‘ida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishni jadallashtirish chora-tadbirlari hamda moliya, savdo va sarmoyaviy sohalardagi hamkorlikni kengaytirish istiqbollarini ko‘rib chiqdilar.
🟠Malayziyalik yirik ishbilarmonlar bilan gaz-kimyo, avtomobilsozlik, oziq-ovqat, elektrotexnika va sopol mahsulotlar, qishloq xo‘jaligi uchun maxsus uskunalar ishlab chiqarish, tibbiyot, IT va raqamlashtirish yo‘nalishlarida investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha navbatdagi tadbirlar belgilandi.

🇺🇿🇲🇾28-29 мая этого года в Малайзии министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов провёл встречи с министром инвестиций, торговли и промышленности Малайзии Зафрулом Абдул Азизом, министром по делам религии Мохамадом Наимом бин Мохтаром, председателем Центрального банка Датук Абдул Рашид Гаффуром и другими официальными лицами.
🟠В ходе визита также состоялось первое заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Узбекистаном и Малайзией и встречи с руководителями ведущих компаний.
🟠Стороны рассмотрели меры по ускорению реализации договорённостей, достигнутых в ходе визита Премьер-министра Малайзии в Узбекистан в мае текущего года и перспективы наращивания сотрудничества в финансовой, торговой и инвестиционной сферах.
🟠С крупными бизнесменами Малайзии определены практические шаги по реализации инвестиционных проектов в газохимической сфере, автомобилестроении, производстве электротехнической продукции, керамической бытовой техники, продуктов питания, спецтехники для сельского хозяйства, медицине, IT и цифровизации.