2024 yil 14 may kuni Toshkent shahrida Indoneziya-O‘zbekiston xalqaro biznes forumi bo‘lib o‘tdi.
Tadbir o‘zaro manfaatli hamkorlik salohiyatini muhokama qilish uchun yig‘ilgan ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillarining e’iborini tortdi.
Forumning ochilishi Indoneziya Respublikasining O‘zbekiston va Qirg‘izistondagi elchisi Sunaryo Kartadinathning tabrik so‘zlari bilan ifodalanib, ushbu tadbir mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stona munosabatlarni yanada mustahkamlashdagi ahamiyatini ta’kidladi.
Uning orqasidan O. Elmuratov, Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi huzuridagi Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi direktori vazifasini bajaruvchi, Indoneziya Respublikasi sanoat vazirining o‘rinbosari Tavfiq Bavazier boshchiligidagi Indoneziya delegatsiyasini samimiy kutib oldi.
Forumda O‘zbekistonning investitsiya salohiyatiga bag‘ishlangan taqdimotga alohida e’tibor qaratildi. Xorijiy investitsiyalarni jalb etish agentligi vakili ishtirokchilarni o‘zaro manfaatli hamkorlik qilish va O‘zbekiston iqtisodiyotining turli sohalariga sarmoya kiritish uchun keng imkoniyatlar bilan batafsil tanishtirdi.
Tadbir yakunida Indoneziya va O‘zbekiston biznes hamjamiyatlari vakillari o‘rtasidagi aloqalarni faol muhokama qilish va almashish yangi hamkorlik va qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish uchun asos yaratdi. Ushbu forum iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash va ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlik imkoniyatlarini kengaytirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi.

14 мая 2024 года в г. Ташкенте состоялся Индонезийско-Узбекский Международный бизнес-форум.
Мероприятие привлекло внимание представителей бизнес-сообщества обеих стран, которые собрались для обсуждения потенциала взаимовыгодного сотрудничества.
Открытие форума было отмечено приветственными словами Сунарё Картадината, Посла Республики Индонезия в Узбекистане и Кыргызстане, подчеркнувшего важность события для дальнейшего укрепления дружественных отношений между странами.
Следом за ним выступил О. Элмуратов, исполняющий обязанности директора Агентства по привлечению иностранных инвестиций при Министерстве инвестиций, промышленности и торговли, который радушно приветствовал делегацию из Индонезии, возглавляемую Заместителем Министра Промышленности Республики Индонезия Тауфиком Бавазиером.
Особое внимание на форуме было уделено презентации, посвященной инвестиционному потенциалу Узбекистана. Представитель Агентства по привлечению иностранных инвестиций подробно ознакомил участников с обширными возможностями для взаимовыгодного сотрудничества и инвестирования в различные секторы узбекской экономики.
Завершившее мероприятие активное обсуждение и обмен контактами между представителями бизнес-сообществ Индонезии и Узбекистана создало основу для новых партнерских отношений и реализации совместных инвестиционных проектов. Этот форум стал важным шагом к укреплению экономических связей и расширению возможностей сотрудничества между двумя странами.